Privreda da bolje iskoristi benefite 5G mreže

Na sjednici Odbora udruženja ICT Privredne komore Crne Gore održane 28. marta prezentovani su pregled tržišta elektronskih komunikacija u Crnoj Gori – EKIP i status projekta Moja eKomora, a usvojen je Izvještaj o radu OU ICT za 2022. godinu i Program rada OU ICT za 2023. godinu.
Tokom sjednice koju je vodio predsjednik Odbora Aleksandar Radulović, uz podršku sekretarke Nade Rakočević, pomoćnik izvršnog direktora EKIPA-a, Pavle Mijušković dao je pregled tržišta elektronskih komunikacija u Crnoj Gori, a na osnovu prethodno urađenog istraživanja.
On je istakao da je zabilježen visok stepen korišćenja elektronskih komunikacionih usluga, sa nivoom zadovoljstva građana kvalitetom između 78,5% i 84%, dok je nivo zadovoljstva cijenama elektronskih komunikacionih usluga između 61,9% i 71,7% . Pokrivenost 5G signalom iznosi 75%.
– Ipak, građani nijesu u dovoljnoj mjeri upoznati sa važnim telefonskim brojevima, pravima i procedurama za zaštitu svojih prava i interesa u oblasti elektronskih komunikacija – istakao je Mijušković.
Kada je u pitanju DESI index, kazao je da Crna Gora sa 35,1 ima najveći index od zemalja WB, gdje je prosjek 29,1 , a niže od prosjeka EU koji je 52,2. Dimenzija ljudskog kapitala u Crnoj Gori je 10,4 što je iznad prosjeka WB od 8,4 , a niže od prosjeka EU od 11,4.
Mijušković je takođe predstavio aktivnosti Agencije, istakavši da su dodijeljene radio frekvencije iz opsega 700MHz, 3,6GHz i 26 GHz- na 15 godina, dok su operatori uplatili u državni budžet 8,8 miliona eura.
– Agencija je u 2022. godini završila analizu 5 relevantnih veleprodajnih tržišta primjenjujući troškovne modele po top-down LRIC metodologiji, dok je izrada troškovnih modela po bottom-up LRIC metodologiji u završnoj fazi – zaključio je on.
Privrednici su nakon prezentacije ocijenili da raduje pokrivenost 5G signalom od 75 odsto, ali zabrinjavaju rezultati istraživanja koji se odnose na korišćenje digitalnih servisa. Istaknuto je da postoji paradoks da je na početku implementacije interesovanje privrede za korišćenje 5G bilo na minimalnom nivou, a da ona od toga treba da ima najviše koristi. Privrednici najavljuju da će u sinergiji sa državom uraditi niz servisa koji će olakšati poslovanje kompanija i život građana.
Sekretarka Odbora Nada Rakočević predstavila je status projekta Moja eKomora, ističući značaj digitalne transformacije, kako za Komoru, tako i za cijelu privredu, te punu posvećenost Komore da bude predvodnik ovog procesa, transformišući rad, prije svega, same institucije.
-Digitalna transformacija poslovanja Privredne komore, pored unapređenja efikasnosti i efektivnosti rada same institucije unutar internih procesa, kroz uštede raznih resursa (ljudskih, vremenskih, finansijskih,…) imaće jak multiplikativni efekat i na poslovanje privrednih subjekata, kroz niz servisa koji će štedjeti njihove resurse, unapređujući nivo digitalne pismenosti zaposlenih u privredi – kazala je Rakočević. Takođe, realizacijom ovog projekta biće omoguće veća dostupnost servisa i usluga koje Komora nudi svojim članicama.
– Cilj je učiniti Komoru pristupačnijom za što veći broj privrednih subjekata, kroz povećanje dostupnosti i interaktivnosti, koju će omogućiti web platforma, te inteziviranje komunikacije sa članicama, što će doprinijeti boljoj vidljivosti i boljoj percepciji značaja Komore – istakla je ona.
Predrag Bulajić, Winsoft, kazao je da je cilj projekta Moja eKomora da se brojni podaci kojima Komora raspolaže stave na dostupnost svim čianicama.
– Želimo da se privreda uvezuje komunicirajući preko digitalne platforme, te napravi bogata arhiva podataka i dokumenata sa pokretanjem čitavog niza servisa, kako bi se uz odgovarajuću platformu svi odbori u Komori povezali – kazao je on. Takođe, ideja je da se omogući komunikacija sa državnim organima i svim institucijama bitnim za poslovanje PKCG, ali i cjelokupne privrede.
Prema njegovim riječima, jedan od glavnih ciljeva je i implementacija elektronskog potpisa i pečata, koji su uz pomoć Crnogorskog Telekoma urađeni u skladu sa svim evropskim direktivama.
– Ideja je da se uspostavi kontinuirana komunikacija svih privrednih subjekata i u virtuelnom svijetu pokrenu razne inicijative i projekti – zaključio je Bulajić.
Na kraju, sekretarka Odbora Nada Rakočević predstavila je Izvještaj o radu OU ICT za 2022. godinu i Program rada OU ICT za 2023. godinu, uz Akcioni plan.