Energetika
Energetika kao jedna od strateških grana privrede, predstavlja jedan od stubova sveukupnog, održivog razvoja Crne Gore. Sektor energetike Crne Gore razvija se u skladu sa energetskim sistemom EU i otvoren je za privatna, domaća i inostrana ulaganja. Visko stepen usklađenosti regulatorno-pravnog okvira sa EU acquies potvrđuje se kroz zaključke Energetske Zajednice, kao i članstvom Regulatorne agencije za energetiku u ACER.
Uz to, realizacija značajnih investicija u prenosni i distirbutivni sistem, te puštanje u rad podmorskog elektro-energetskog kabla između Italije i Crne Gore, predstavljaju podsticaj za nove investicije posebno u sektor proizvodnje električne energije. Tim prije što je Energy mix strkuriran na sljedeći način: učešće električne energije cca 40%, naftnih derivata cca 40%, a ostatak je biomasa – uz napomenu da u Crnoj Gori nema proizodnje naftnih derivate, što ukazuje na potrebu povećanja učešća električne energije u ovoj strukturi.
Najveći dio instalisane snage sektora električne energije čine obnovljivi izvori, što je predstavljeno u tabeli, koja slijedi:
Struktura sektora električne energije, sa aspekta učesnika na tržištu, data je u narednoj tabeli:
Uz prethodno navedeno, struktura učesnika na tržištu, a posebno broj registrovanih trgovaca predstavlja još jedan podsticaj za investicije u nove proizvodne objekte.
Od projekata koji su u toku posebno se ističu:
- Solarna elektrana Briska Gora, kapaciteta 250 MW
Investitor Konzorcijum: EPCG, Fortum, Sterling and Willson - Vjetroeletrana Brajići, Instalisana snaga 101 MW
Investitor Konzorcijum: WPD AG, Vjetroelektrana Budva - Vjetroelektrana Gvozd, Instalisana snaga 55 MW
Investitor: Elektroprivreda Crne Gore
Pored ovih projekata, poseban značaj za elektroenergetski sekor ima planirana hidroelektrana Komarnica. U toku je izrada idejnog projekta i Elaborata uticaja na životnu sredinu. U studiji »Regional strategy for sustainable hydropower in the Western Balkan – WBIF«, pripremljnoj uz podršku EU, projekat HE Komarnica je ocijenjen kao »Greenfield project which do not face serious bottlenecks or environmental and social concerns«. Takođe, EK je usvojila Ekonomski i investicioni plan za zemlje Zapadnog Balkana u kome je u okviru Flagship 4 – Renewable energy projekat HE Komarnica ocijenjen kao jedan od četiri projekta koji će biti podržani.