Rudarstvo
Poslije hidropotencijala, ugalj je drugi najznačajniji izvor energije u Crnoj Gori. Pljevaljsko područje obuhvata 3 basena: Pljevaljski basen, Ljuće-Šumanski basen i basen Maoče. Ukupne bilansne rezerve na pljevaljskom području iznose oko 188,4 mil. tona. Beransko područje (baseni: Polica, Petnjik i Zagorje) je nedovoljno istraženo. Geološke rezerve mrkog uglja iznose oko 158 miliona tona ali eksploatacione rezerve prema procjenama iznose maksimalno 17,8 miliona tona.
Rude olova i cinka nalaze se na području Pljevalja i Mojkovca na ekspolatacionim poljima Šuplja stijena i Brskovo. Ona obuhvataju po četiri ležišta u kojima je do sada dokazana rezerva od preko 34 mil. tona.
Crveni boksit nalazi se na 152 lokaliteta, a bijeli na 98. Dokazane rezerve crvenog i bijelog boksita iznose preko 40 mil. tona, a prema prognozama, 1% ukupnih svjetskih rezervi nalazi se u Crnoj Gori.
Laporac se nalazi u krovini pri eksploataciji uglja, a na području Pljevalja su rezerve u iznosu od 90 mil. tona. U njihovoj blizini nalaze se lokaliteti sa krečnjakom, kao i nusprodukt rada termoelektrane – elektrofilterski pepeo, što uz laporac predstavlja osnovne sirovine za proizvodnju cementa.