Podstaći primjenu standarda i afirmisati značaj kvaliteta

Potrebno je organizovanim pristupom podstaći primjenu standarda u Crnoj Gori, a edukacijom dodatno afirmisati značaj kvaliteta u društvu.
Ovo je poručeno na posljednjoj sjednici u sazivu Koordinacionog odbora za kvalitet Privredne komore, na kojoj je usvojen Izvještaj o radu za period 2021-2024. godine i razmotren status Inicijative za revitalizaciju infrastrukture kvaliteta u Crnoj Gori.
Iz Izvještaja koji je prezentovala sekretarka Marga Koković izdvajamo da je Koordinacioni odbor u navedenom periodu održao 10 sjednica i četiri okrugla stola povodom obilježavanja Dana kvaliteta u Crnoj Gori, te takođe da je potpisan Sporazum o saradnji Privredne komore Crne Gore i Ministarstva javne uprave u oblasti upravljanja kvalitetom i održani su brojni sastanci.
Ovaj saziv je takođe pokrenuo Inicijativu za revitalizaciju infrastrukture kvaliteta u Crnoj Gori. Cilj Inicijative je unapređenje infrastrukture kvaliteta, kako bi se u potpunosti ispunili zahtjevi međunarodnih standarda i evropskih direktiva, sa jedne strane, i stvorili uslovi za poboljšanje konkurentnosti naše privrede posebno iz perspektive skorog priključenja EU, sa druge strane. Inicijativa za revitalizaciju infrastrukture kvaliteta (IFQCG) ima šest ključnih procesa sa svim svojim specifičnim ciljevima i aktivnostima i ukazuje na neophodnost: osnivanja nacionalne asocijacije za standarde i kvalitet (NASQ), formiranja koordinacionog odbora IFQCG, revitalizacije naučno-stručnog skupa SQM, te Škole kvaliteta (ŠQ), inovacije master i doktorskih studija, kao i ponovno pokretanje inicijative za nacionalnu nagradu za kvalitet i poslovnu izvrsnost. Pismo inicijative je upućeno na adresu potpredsjednika Vlade Nika Đeljošaja sa upitom da se na nivou Vlade Crne Gore obrazuje tijelo, koje bi imalo ulogu koordinacije infrastukture kvaliteta i bavilo se pitanjima kvaliteta na nacionalnom nivou. Ovo bi bilo infrastrukturno vladino tijelo, koje bi imalo ključnu ulogu u saradnji svih relevantnih sektora i uvođenju mjerljivih kriterijuma za procjenu uspjeha u procesima kvaliteta).
Članovi Odbora su ocijenili da je ova inicijativa pozitivan korak naprijed, ali i da se još očekuje konkretna aktivnost nadležnih u vezi s njom. Posebno su istakli ulogu organizovanog pristupa države u podsticanju energije u društvu za implementaciju standarda.
Bilo je ocjena da se nedovoljno u kompanijama uviđa značaj implementacije standarda koji omogućavaju međunarodnu uporedljivost. Stoga je ukazano na potrebu dodatnog afirmisanja značaja i prednosti uvođenja sistema kvaliteta u organizacijama, sa fokusom na rukovodeće strukture u kompanijama – nosioce odgovornosti za procese.
Kvalitetan rad Koordinacionog odbora u narednom periodu bi se mogao unaprijediti većim fokusom na edukativne aktivnosti. Infrastrukturu kvaliteta potrebno je proširiti dodatnim institucijama u skladu s evropskom praksom, a njene članice je potrebno čvršće umrežiti međusobno kao i sa resornim ministarstvom. Učinjen je kvalitetan pomak u pravcu uvezivanja sa organima uprave, a potreban je dodatan napor da se isto postigne i sa lokalnim samoupravama, ocijenjeno je na sjednici.
Sjednicu je vodio predsjednik Koordinacionog odbora prof. emeritus Milan J. Perović, a u radu su učestvovali predstavnici renomiranih kompanija, institucija infrastrukture kvaliteta, akademske zajednice, NVO sektora…