Privrednicima predstavljeni novi pravilnici iz oblasti zdravstvene zaštite bilja
Privredna Komora je u saradnji sa Upravom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Odsjekom za zdravstvenu zaštitu bilja, 1. februara organizovala obuku u cilju upoznavanja privrednika koji se bave uvozom bilja, sa novim propisima koji regulišu uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih objekata, a koji su usklađeni sa EU zakonodavstvom.
U pozdravnoj riječi, Lidija Rmuš sekretarka Odbora poljoprivrede i prehrambene industrije PKCG kazala je da je prisustvo privrednika na obuci izuzetno važno, kako bi saznali o promjenama i pravilima koja se moraju poštovati prilikom uvoza.
Tamara Popović, načelnica Odsjeka za zdavstvenu zaštitu bilja, istakla je da su nove liste štetnih organizama postale uslov za uvoz sadnog i sjemenskog materijala, plodova voća i povrća, zemlje ili supstrata za uzgoj bilja, čak i korišćenih poljoprivrednih mašina, a stupile su na snagu 1. januara 2024. godine.
Ona je kazala je da je tokom decembra već održana jedna obuka, uz podršku Evropske komisije za registrovane uvoznike bilja i fitosanitarne inspektore, istakavši da oni predstavljaju ključnu vezu između privrednika i sistema zdravlja bilja.
– Sve države obaviještene su o implementaciji ove legislative, a od 1. januara sve pošiljke moraju biti usklađene sa novim propisima. Iako je slična legislativa već bila na snazi, sada je malo obimnija. Uputili smo apel da se svi pridržavaju propisa kako bi se izbjegli problemi prilikom implementacije – istakla je ona.
U vezi s usklađivanjem sa EU, Popović naglašava da je Crna Gora zemlja orijentisana na uvoz, posebno sadnog materijala najvećim dijelom iz Holandije, Španije, Italije i Srbije, te da se pravila moraju strogo poštovati. Osim harmonizacije sa legislativom EU, navodi Popović, važno je da Crna Gora poštuje i sve druge sporazume, uključujući i one sa CEFTA zemljama. Kako navodi, za CEFTA zemlje postoje izuzeci od zabrana u novim propisima, ali moraju slijediti norme i propise Crne Gore i ostalih zemalja.
Ona je istakla da je kompletan sistem uvoza sjemenskog i sadnog materijala moguće obavljati samo putem registrovanih subjekata.
– Jedan od ključnih zahtjeva za registraciju uvoznika je odgovorno lice za zaštitu biljaka, koja ne smije biti samo “na papiru”, već aktivno uključena u sistem zdravstvene zaštite bilja. Od 2011. godine obaveza je prijaviti pošiljku fitosanitarnom inspektoru najmanje 24 sata prije dolaska na granicu, kako bi se pripremio za pregled i dao sugestije ako nešto nije u redu. Na ovaj način roba ne bi ostajala dugo zarobljena na granici, izbjegli bi se eventualni finansijski gubici i očuvao kvalitet robe – kazala je Popović.
Prema njenim riječima, jedan od najvećih izazova za Crnu Goru je intenzivno usklađivanje legislative sa EU i njena implementacija, ali je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove spremna da pruži pomoć kako bi zajedno prevazišli sve izazove sa kojima se suočavamo u oblasti zdravlja bilja.
– Uvijek smo tu i otvoreni za sve vas, da vam pomognemo, posebno fitosanitarna inspekcija koja je odgovorna za fitosanitarni pregled pošiljki bilja i koja vam ukazuje na moguće nepravilnosti – poručila je Popović.
Tokom obuke, Maja Petrović i Gordana Fuštić, savjetnice u Odsjeku za zdravstvenu zaštitu bilja, informisale su učesnike o novim propisima, inoviranoj listi štetnih organizama, bilja, biljnih proizvoda i proizvoda pod nadzorom, kao i pravilnicima o visokorizičnom bilju, te odgovarale na sva pitanja i nejasnoće koje su imali privrednici.