Umanjiti polisu osiguranja putnika u linijskom i vanlinijskom saobraćaju
Na sjednici Odbora udruženja saobraćaja Privredne komore Crne Gore, održanoj 07. februara, usvojeni su Izvještaj o radu Odbora za 2022. i Program rada Odbora za 2023. godinu, a razmotreni su problemi naplate PDV-a na pređene kilometre i polisa osiguranja putnika u linijskom i vanlinijskom saobraćaju.
Sjednicu je, uz podršku sekretara Odbora Filipa Vujovića, vodio predsjednik Odbora Deda Đelović, a u radu su, pored privrednika, učestvovali Bojan Radoman iz Ministarstva kapitalnih investicija i Jovica Petričević iz Ministarstva finansija.
Usvajanje programa rada Odbora udruženja za narednu godinu iniciralo je diskusiju u pravcu potrebe unapređenja stručnog obrazovanja za zanimanja iz oblasti saobraćaja. Članovi su ukazali na problem deficitarnih zanimanja, ne samo fakultetski obrazovnih, već i majstora različitih profila. Članovi Odbora su između ostalog istakli da je već sada vidno da nekih profila više i nema jer su njihovi nosioci otišli u penzije.
– Mi ih držimo angažovane po ugovorima o djelu jer njihovo znanje da riješe tehničke probleme i popravljaju sisteme nemaju adekvatnu zamjenu. Problem je izuzetno kompleksan i dubok i svakodnevno postaje sve veći – ocijenio je predsjedavajući Deda Đelović.
Predloženo je da se u Programu rada predvidi okrugli sto u saradnji sa Sektorom za obrazovanje PKCG, Ministarstvom prosvjete i Centrom za stručno obrazovanje (CSO) na temu podsticajnih mjera za zapošljavanje u privredi posebno u sektoru saobraćaja. Posebno je apostrofirana potreba snaženja veze Odbora i CSO kako bi se kreirali programi i organizovala nastava za specifična saobraćajna zanimanja koja nedostaju u Crnoj Gori.
Prevoznici su tokom sjednice ukazali na problem linijskog saobraćaja i naplate PDV-a po pređenom kilometru, gdje ne postoje recipročne mjere u odnosu na države u okruženju, te da naši prevoznici zbog toga nisu konkurentni i gube značajan novac. Naime, i Bosna i Hercegovina je od 01.01.2023. počela sa naplatom PDV-a na pređene kilometre kroz njihovu državu. U tom obrascu na redovnim linijama, koji prevoznicima nije jasan, obračunavaju se ukupne karte tj. zbir svih karata koje su izdale autobuske stanice u Crnoj Gori, broj putnika, ukupan broj kilometara koje vozilo prelazi od početka do kraja linije. Strani prevoznici u Crnoj Gori nemaju obavezu plaćanja ovog PDV-a, te je stoga upućena inicijativa Ministarstvu finansija kako bi se donijelo zakonsko rješenje koje bi riješilo ovaj problem.
Jovica Petričević, Ministarstvo finasija kazao je da je Zakon koji tretira oblast oporezivanja međunarodnog prevoza stupio na snagu 12. januara ove godine, te da su zakonska rješenja urađena u saradnji sa Ministarstvom kapitalnih investicija.
On je istakao da sada treba riješiti podzakonska akta koja moraju biti donešena najkasnije do 1. jula 2023. godine, a najavio je i osnivanje radne grupe koja će raditi na ovom pitanju. S tim u vezi, za njenog člana predložen je sekretar Filip Vujović koji će predstavljati članove Odbora saobraćaja.
Tokom sjednice, predsjednik NVO Klaster prevoz Crne Gore Davor Đokić izložio je problem visoke premije stope osiguranja putnika, što značajno utiče na poslovanje prevoznika.
Prema njegovim riječima, u Hrvatskoj polisa osiguranja se plaća 2 eura po putniku, u Srbiji 1,2 eura dok je u Crnoj Gori ta cijena 11,20 eura po putniku u linijskom saobraćaju a 5,40 eura po putniku u vanlinijskom saobraćaju. On je istakao da se ovo udruženje više puta obraćalo Nacionalnom birou osiguravača, ali da do danas problem nije riješen.
Prevoznici su ukazali da ovakav vid plaćanja polise osiguranja nije održiv i dovodi u pitanje isplativost mnogih linija prevoza putnika, dodajući da je sektor saobraćaja, pogotovo linijski i vanlinijski prevoz putnika najviše pogođen u periodu epidemije COVID-19. Oni su posebno apostrofirali što hitnije organizovanje sastanka sa predstavnicima osiguravajućih kuća, ali i drugih relevantnih institucija kako bi se ovaj problem što prije prevazišao.