Usvajanje Prostornog plana Crne Gore do kraja maja

U fokusu sjednice Odbora udruženja građevinarstva i industrije građevinskih materijala Privredne komore, održane 8. aprila bili su ključni aspekti primjene Zakona o uređenju prostora i Zakona o izgradnji objekata, kao i aktuelni planovi Uprave za saobraćaj.
Marina Izgarević Pavićević, državna sekretarka, Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, informisala je privrednike o fazama u kojima je trenutno izrada prostorno-urbanističkih planova u pojedinim opštinama, kao i pravilnika koji su važni za uređenje prostora. Ona je najavila da bi 1. maja trebalo da počne da radi državna agencija koja će izrađivati planska dokumenta, kao i da su u toku konsultacije sa lokalnim samoupravama o formiranju njihovih agencija za ovu oblast.
Takođe, istakla je da je u izradi i pravilnik koji se odnosi na prilagođavanje licenci, kojim će se postupak olakšati u odnosu na raniji zakon iz 2017. godine, čime se omogućava brža i jednostavnija procedura za ažuriranje i izdavanje licenci.
Privrednici su tokom diskusije sa državnom sekretarkom pitali kada će biti usvojen Prostorni plan Crne Gore, te da li su urbanistički planovi čija je izrada/usvajanje u toku biti samo privremenog karaktera. Izgarević je kazala da se očekuje usvajanje krovnog planskog dokumenta do kraja maja, te da je obaveza usaglasiti sve planove nižeg reda u naredna 22 mjeseca.
Predstavnici kompanija smatraju da treba da imaju uvid u broj licenciranih kuća koje rade stručni nadzor izgradnje objekata. Pošto novi zakon propisuje da se pojedinom inženjeru omogućava nadzor nad samo tri objekata u izgradnji, privrednici su iskazali bojazan da se može uspostaviti monopolski položaj i poskupljenje troškova nadzora. Iz Ministarstva poručuju da je cilj obezbjeđenje izgradnje kvalitetnih i sigurnih objekata s inženjerima koji nadziru pojedine faze tog procesa na gradilištu, da će sagledati komentare i da već sada mogu reći da će se ovaj broj podići na pet objekata, kroz Izmjene i dopune koje se očekuju zbog potrebe za prilagođavanjem najnovijim zahtjevima Evropske komisije.
Tokom diskusije je, između ostalog, istaknuta potreba da Crna Gora ima više licenciranih građevinskih inženjera geotehničkog smjera kojih je trenutno svega sedam, što predstavlja izazov za kompanije kojima je to preduslov za učestvovanje na tenderima koji izričito traže angažovanje tog profila stručnjaka. Oni smatraju da tenderi s takvim zahtjevima u ovim uslovima doprinose ograničavanju konkurentnosti I da treba napraviti makar prelazne odredbe, do momenta kada se ne obezbijedi veći broj licenci ovog profila.
Radomir Vuksanović, direktor Uprave za saobraćaj, predstavio aktivnosti ove institucije koja gazduje sa 2.000 kilometara magistralnih i regionalnih puteva, istakavši da su fokusirani na modernizaciju puteva i povećanje sigurnosti saobraćaja, koji je jedan od ključnih prioriteta. On je kazao da je 10 odsto ovih puteva u fazi rekonstrukcije što su poslovi vrijedni 250 miliona eura, a čime se značajno doprinosi bezbjednosti saobraćaja u Crnoj Gori. Najavio je predstojeće projekte među kojima su dva koje finansira Evropska investiciona banka – izgradnja puta od Berana do Rožaja i adaptacija dionice puta Kamenovo-Sutomore. Tu su između ostalog i adaptacija puta Berane – Andrijevica.
Planirane su i adaptacije postojećih puteva, kako bi se produžio njihov vijek trajanja, uključujući projekte za rješavanje klizišta i adaptaciju puteva za brzi saobraćaj. Takođe, očekuje se raspisivanje tendera za izradu projektne dokumentacije za magistralni put Pošćenje – Brezna čime bi se dodatno poboljšala putna povezanost.
Na kraju, usvojen je Izvještaj o radu Odbora za 2024. godinu. Sjednicu je vodio predsjednik Odbora, Mile Gujić.