Omogućiti stabilnost i održivost drvoprerađivačke industrije

Na sjednici Odbora udruženja šumarstva, drvoprerađivačke industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti Privredne komore Crne Gore, održanoj 28. marta, razmotrena je trenutna situacija u vezi sa Zakonom o šumama i Javnim pozivom za dodjelu koncesija za korišćenje šuma. Privrednici su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog kašnjenja poziva i otežavanja pristupa potrebnoj sirovini, a time i opstanak mnogih drvoprerađivačkih firmi.
Ova sjednica, kojoj su prisustvovali ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, načelnik Direkcije za drvnu industriju, Goran Đalović, pomoćnik direktora Uprave za šume, Danko Popović, potrpedsjednik Privredne komore, Dragan Kujović i sekretar Odbora, Goran Popović, bila je prilika za otvoreni dijalog sa ministrom, kroz iznošenje ključnih problema i predloga za unapređenje situacije u ovom sektoru.
Poručeno je da postoji volja svih strana da se problemi riješe, ali da je potrebno naći balans između interesa države, velikih i malih prerađivača, kako bi se očuvala i unaprijedila drvoprerađivačka industrija u Crnoj Gori.
Ministar Joković je naglasio da je Ministarstvo u potpunosti svjesno izazova i problema s kojima se susreću drvoprerađivači, te da rade sve što mogu kako bi se ova industrija pomogla.
– Angažovan je Sekretarijat za zakonodavstvo i Ministarstvo finansija, kako bi se analizirao aktuelni Zakon o šumama i kroz njegove dopune i izmjene vidjelo šta se može uraditi da bi se osigurala potrebna sirovina za drvoprerađivačku industriju ove godine – poručio je on.
Ministar je takođe naglasio da je, iako je pomenuti zakon stupio na snagu, trenutna situacija izazvana i prethodnim izmjenama, ali da se mora polako i sistematski raditi na rješenju.
On je dodao da Ministarstvo nije protiv državnog preduzeća, ali da mora postojati jasna strategija kako bi ono funkcionisalo u korist industrije.
– Moramo iznaći rješenje za ovu godinu i napraviti izmjene zakona koje će omogućiti ravnotežu između interesa malih i velikih proizvođača – rekao je ministar.
Ministar Joković je izrazio uvjerenje da izmjene zakona mogu omogućiti da industrija dobije potrebnu sirovinu do kraja ove godine, te je istakao da je potrebna dobra saradnja svih relevantnih institucija kako bi se ova situacija riješila.
– Ako uspijemo da postignemo konsenzus, moći ćemo da raspisujemo nove tendere koji će odgovarati svim prerađivačima i omogućiti ravnomjernu raspodjelu sirovina – kazao je on.
Ministar je takođe govorio o problemima koji su se pojavili tokom prošlih tendera i istakao da ne treba čekati savršena rješenja, već da je potrebno djelovati brzo, jer svako odgađanje može ugroziti opstanak mnogih firmi. On je naveo da se mora voditi računa o tome da svi akteri, uključujući i Ministarstvo, preduzmu konkretne korake kako bi se osigurala stabilnost sektora.
– Iako su izazovi veliki, moramo svi zajedno raditi na pronalaženju dugoročnih rješenja – zaključio je ministar.
Privrednici su pohvalili angažman ministra i izrazili nadu da će, uz koordinaciju svih relevantnih institucija, biti nađeno rješenje koje će omogućiti stabilnost tržišta i održivost drvoprerađivačke industrije. Istakli su da su spremni za saradnju, ali da je ključno da se izmjene zakona implementiraju brzo, kako bi svi proizvođači, bez obzira na veličinu, dobili potrebnu sirovinu i nastavili sa poslovanjem. Takođe, saglasni su da jedini kriterijum za dodjelu koncesija treba da bude cijena, a da broj zaposlenih može da posluži kao osnov za utvrđivanje maksimalne količine koje bi neka kompanija dobila. Zaključeno je da se mora ubrzati donošenje izmjena Zakona o šumama, kako bi se izbjegla kriza u drvoprerađivačkom sektoru i omogućio nastavak proizvodnje.
Pored toga, na sjednici se diskutovalo i o produženju odluke o zabrani izvoza određenih drvnih sortimenata. Goran Đalović, načelnik Direkcije za drvnu industriju, naglasio je njen značaj za stabilnost drvoprerađivačkog sektora.
– Na osnovu dosadašnjeg iskustva, ova odluka je donijela dobrobit crnogorskoj industriji prerade. Od 2017. godine, kada je odluka stupila na snagu, reagovali smo na temelju iskustava iz prethodnih godina i velikog broja dopisa koji smo dobili od ministarstava i Privredne komore. Naš zajednički stav je bio da se produži primjena ove odluke – rekao je Đalović.
On je dalje pojasnio da će ova odluka biti na snazi od 1. maja, te da je predlog da se trupci i ogrijevno drvo duže od 40 cm ne mogu izvoziti dok bi sve ostalo moglo biti predmet izvoza uz određene dozvole, dodajući da je i dalje prisutan realan problem u vezi sa procedurama za dobijanje potrebnih dozvola.
Na sjednici je iznio i svoje mišljenje predstavnik kompanije Jasen Igor Golubović, koji je istakao specifične probleme sa kojima se suočavaju. Naime, zbog trenutnih zakonskih ograničenja, firma Jasen trpi značajnu finansijsku štetu zbog nemogućnosti da se bave izvozom i administrativnih prepreka koje se odnose na klasifikaciju drvnih sortimenata.
– Uprkos tome što imamo finalni proizvod u obliku dasaka i stubova, carinski tarifnik svrstava te proizvode pod trupce, što predstavlja značajnu prepreku za izvoz. Smatramo da bi trebalo pokrenuti inicijativu da se ova vrsta proizvoda izuzme iz zabrane izvoza – rekao je Golubović.Potpredsjednik Kujović je istakao da je, zbog zaštite drvoprerađivačke industrije i stimulisanja izvoza, važno da Vlada razmotri ovu inicijativu, kako bi se omogućila konkurentnost crnogorskih proizvoda na međunarodnim tržištima.
Zaključeno je da, iako postoje brojne administrativne prepreke, postoji i spremnost svih strana da se razmotre mogućnosti za pronalaženje odgovarajućih rešenja po ovom pitanju.