Glas privrede važan za kvalitetnu regulativu
Izuzetno je značajno da privreda bude uključena u ranoj fazi izrade zakonske regulative koja se odnosi na poslovni ambijent, ocijenjeno je na sjednici Odbora udruženja energetike i rudarstva Privredne komore Crne Gore održanoj 10. decembra.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Darko Krivokapić, a u radu su, pored članova učestvovali potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović i Dino Tutundžić, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa.
Privrednici su sa državnim sekretarom razmotrili stanje u sektoru rudarstva, nafte i gasa sa posebnim osvrtom na izradu Nacrta Zakona o rudarstvu.
Državni sekretar Tutundžić je kazao da Ministarstvo planira da intenzivira aktivnosti na izradi pomenutog nacrta, te da je u radnu grupu koja će se time baviti uključen predstavnik Privredne komore Crne Gore.
-Pozivam privrednike da kroz djelovanje člana radne grupe iz PKCG artikulišu sve sugestije i ukažu na anomalije koje treba otkloniti tekstom zakona. Zakon o rudarstvu je izuzetno značajan propis i veoma je važno da kreiramo dobar tim koji će da artikuliše sve potrebe države i privrede u ovoj oblasti – kazao je Tutundžić.
Prema njegovim riječima, proces izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu već je djelimično napredovao, ali još uvek nije finalizovan. Radna grupa, koja je trebalo da bude već formirana, navodi on, suočila se sa određenim kadrovskim promjenama na nivou direktorata u Ministarstvu, što je u određenoj mjeri odložilo početak rada grupe, ali da se očekuje njen start tokom decembra, nakon imenovanja generalnog direktora Direktorata za geologiju i rudarstvo.
-Privreda će imati priliku da izrazi svoje stavove u procesu izmjene i dopune Zakona o rudarstvu, te da će ti stavovi, u mjeri u kojoj je to moguće, biti uvaženi – poručio je Tutundžić.
Državni sekretar je odgovorio i na pitanje predstavnika kompanije Gradir Montenegro, koncesionara rudnika olova i cinka Šuplja stijena, oko ubrzanja procedura produženja/dodjele nove koncesije, kako bi mogli planirati i realizovali investicije u ovom rudniku, da su već pokrenuti razgovori sa zainteresovanim stranama kako bi se iznašlo najbolje rješenje u okviru zakona.
Vladimir Klikovac, predsjednik Grupacije distributera nafte i naftnih derivata, ukazao je na potrebu da se dodatno intenzivira saradnja Odbora udruženja sa resornim ministarstvima, u prilog čemu govori i to da je u završnoj fazi usvajanje Predloga izmjena i dopuna zakona o zapaljivim tečnostima za koji, kako kaže, niko iz branše nije znao, pa je iskazao nezadovoljstvo što privreda nije uključena u njegovu izradu.
-Zakon je nejasan jer se nije čuo glas privrede pri njegovoj izradi. Ne znamo zbog čega se žuri s njegovim usvajanjem kada u procesu pristupanja EU donošenje ovog zakona nije bila obaveza – kazao je Klikovac, koji naglašava da je sa ovim aktom u koliziji self-service koji distributeri planiraju da uvedu.
Državni sekretar je kazao da Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa nije predlagač pomenutog zakona, ali da će organizovati sastanak s Ministarstvom unutrašnjih poslova kako bi uvidjele mogućnosti da se saslušaju potrebe realnog sektora.
Privrednici su poručili da je neophodno zajednički raditi na prevazilaženju brojnih izazova, te da, u sinergiji sa resornim ministarstvom, žele da svojim iskustvima iz prakse doprinesu izradi kvalitetnih i najboljih zakonskih rješenja.
Odbor je usvojio Program rada za narednu godinu, čiji je predlog predstavio sekretar Ranko Vukmirović. To je bio povod da privrednici ukažu na brojne aktuelnosti i izazove u poslovanju koje mogu biti predmet pažnje Odbora i resornih ministarstava u narednom periodu. U fokusu su bili planirani LNG terminal, obaveze po CBAM-u, izazovi pred Termoelektranom Pljevlja. Ukazano je, još jednom, na potrebu izgradnje fabrike cementa koji se može iskoristiti za realizaciju planiranih infrastrukturnih projekata.