Mali poljoprivrednici traže više pažnje
U fokusu sjednice Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore Crne Gore, održanoj 20. decembra bio je Program rada Odbora za 2025. godinu, kao i Analiza poslovanja crnogorske privrede u 2024. godini, koju je prezentovao Miljan Šestović, direktor Sektora za istraživanja i analize u PKCG.
Privrednici su tokom sjednice istakli da su predložene inicijative, poput podrške pekarskoj industriji, osmišljene kako bi se odgovorilo na izazove poput stabilizacije cijena i potencijalnih kriza.
Takođe, ukazano je na značaj ranijih politika koje su omogućavale poreske olakšice za reinvestirana sredstva u poljoprivredu, što bi doprinijelo razvoju kadrova i sektora i pozdravljaju odluku da se ta mjera opet uključi. Naglašena je i potreba za strateškim pristupom koji favorizuje ključne sektore i omogućava stabilan privredni rast.
Poručili su da Fiskalna strategija, uz mehanizme reinvestiranja, ima potencijal da značajno doprinese razvoju privrede, dok su dalja unapređenja zakonodavnog okvira ključna za postizanje dugoročnih ciljeva.
Prezentujući Program rada OU za 2025.godinu, sekretarka Odbora Lidija Rmuš istakla je da će se on fokusirati na unapređenje poslovnog ambijenta, praćenje i poboljšanje zakonske regulative, kao i rješavanje ključnih izazova u saradnji sa privrednicima. Kao jedan od problema navela je nedovoljno uključivanje privrednika u proces izrade zakona i pravilnika. Naime, često se događa da, zakoni nisu adekvatni ili se teško mogu sprovesti u praksi, jer naša privreda nije spremna da primijeni neke zakonske odredbe koje se usaglašavaju sa zakonodavstvom Evopske unije. Odbor insistira da privrednici i njihova udruženja budu aktivni članovi radnih grupa pri izradi propisa, posebno u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i drugim državnim organima.
Privrednici su takođe izrazili nezadovoljstvo zbog kašnjenja isplate subvencija za poljoprivredu, iako je kraj godine. Naglašeno je da postoje očigledni problemi u funkcionisanju sistema, što se negativno odražava na proizvodnju hrane.
Ukazano je na paradoksalne situacije – crnogorski građani često kupuju jeftiniju hranu u inostranstvu, što ukazuje na nepovoljnu strukturu cijena poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu. Posebno su istaknuti problemi u biljnoj proizvodnji, kao i zabrinjavajući podaci o padu broja grla stoke, sa 100.000 na svega 45.000 u poslednjih pet do sedam godina.
Privrednici smatraju da se malim proizvođačima ne pridaje dovoljno pažnje, uprkos njihovom značajnom doprinosu poljoprivrednoj proizvodnji. Istakli su potrebu za konkretnim mjerama koje će omogućiti rast proizvodnje i poboljšanje uslova za sve učesnike u sektoru poljoprivrede.
Na kraju, poručeno je da privrednici zajednički prepoznaju ključne izazove, ali i nude predloge za promjene, sa ciljem da se domaća proizvodnja osnaži, a potrošačima omogući pristup kvalitetnoj i pristupačnoj domaćoj hrani.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora, Milutin Đuranović.