Uskladiti cijene građevinskog materijala u ugovorenim tenderima sa njihovim rastom na tržištu

Posljednjih par mjeseci cijene građevinskog materijala su enormno porasle, pa se postavlja pitanje daljeg opstanka kompanija iz ove oblasti, pogotovo privrednih subjekata koji su ranije ugovorili poslove u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, saopšteno je na sjednici Odbora građevinarstva i industrije građevinskih materijala Privredne komore Crne Gore, održanoj 22. marta .
Privrednici smatraju da već visoke cijene građevinskog materijala imaju tendenciju daljeg rasta. Neophodno je pronaći zajedničko rješenje kako bi se omogućilo usklađivanje cijena navedenih u javnim nabavkama sa situacijom na tržištu. Oni su ocijenili, da ako ovakva situacija potraje, to će imati nesagledive posljedice, ne samo na građevinarstvo, već cjelokupnu privredu Crne Gore, jer nikom nije u interesu da stopira kapitalne projekte u državi. Privrednici su pozdravili Inicijativu Upravnog odbora Privredne komore prema resornom ministarstvu, u cilju pronalaženja rješenja ovog gorućeg problema.
Radmila Lainović, generalna direktorica Direktorata za razvoj stanovanja i legalizaciju je predstavila dosadašnje rezulatate i planove Projekta 1000+ i kazala da je do sada ponuđeno 707 stanova i dodijeljen 441 vaučer, od čega najveći broj u izgradnji. Preko 1 200 porodica je kroz ovaj projekat riješilo svoje stambeno pitanje, a očekuje se još 400. Četvrta faza programa je završena, a početak pete je planiran za jun.
– Sada nam veliki problem predstavlja ograničenje za ponudu koja iznosi 1100 eura po m2, što je maksimalna cijena kvadrata koji moze biti ponuđen. Zbog rasta cijena građevinskog materijala sada, kako bismo formirali novu maksimalnu cijenu, napraviti sveobuhvatnu analizu– kazala je ona.
Bojana Mitrić, Uprava javnih radova, predstavila je Plan aktivnosti ove institucije za 2022. godinu, kazavši da budžet za tekuću godinu iznosi 104.737.595 miliona eura, a biće realizovan kroz 15 programa.
Ona je ocijenila da rast cijena građevinskih materijala predstavlja ogroman problem realizaciji već započetih projekata, te da konstantno stižu zahtijevi za povećanje već ugovorenih cijena, a dešava se i da se niko ne javlja na tendere za izvođenje radova.
– Zbog aktuelnog Zakona o javnim nabavkama, mi nemamo pravo da mijenjamo cijene, iako su mnogi građevinski projekti pred kolapsom – kazala je ona i pozvala resorna ministarstva da se pronađe optimalno rješenje.
Radomir Vuksanović, direktor Uprave za saobraćaj istakao je da su intenzivno ukazivali na probleme rasta cijena građevinskog materijala, te da su izvođači radova spremni i da raskidaju ugovore.
– Nama, kao nosiocima kapitalnog budžeta, ovo predstavlja veliki problem jer su nam ruke vezane. Jedini izlaz je Inicijativa Upravnog odbora Privrede komore prema nadležnim ministarstvima – rekao je on.
Vuksanović je članovima Odbora predstavio plan i aktivnosti Uprave za saobraćaj za 2022. godinu. On je kazao da je budžet za magistralne i regionalne puteve u odnosu na 2021. godinu značajno uvećan, te da iznosi 138 miliona.
Snežana Adžić, Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice prezentovala je plan aktivnosti za ovu godinu.
Prema njenim riječima, budžet glavnog grada, koji se realizuje preko Agencije, dosta je skromniji i podijeljen je u četiri oblasti – kazala je ona. Po budžetu za tekuću godinu za opremanje lokacija je predviđeno 4 413 000 eura, a za izvođenje radova na izgradnji i rekonstrukciji saobraćajnica 4 053 500 eura.
– Iako je budžet skromniji, želimo da uljepšavamo djelove grada kao što su Stara varoš, Drač i Centar – istakla je Adžić.
Na sjednici je predstavljena Informacija o poslovanju u sektoru građevinarstva za 2021.godinu, a usvojeni su izvještaji o radu OU građevinarstva i industrije građevinskih materijala, te plan rada Odbora za 2022. godinu.
Članovi Odbora će učestvovati na sastanku koji Privredna komora organizuje 23.03.2022. sa predstavnicima Ministarstva finansija u cilju iznalaženja rešenja za problem rasta cijena građevinskog materijala.