Aktivnije raditi na digitalizaciji privrede

Na sjednici Odbora udruženja ICT Privredne komore Crne Gore održane 27. novembra usvojen je Programa rada Odbora za 2024.godinu. Takođe, prezentovani su kampanja Privredne komore „Snaga je u svima nama“ i javni poziv Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u okviru programa HORIZONT i EUREKA.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Branimir Bukilić, uz podršku sekretarke Nade Rakočević.
Predstavljajući Program rada Odbora za 2024. godinu Bukilić je posebno istakao aktivnosti na promociji ICT sektora i procesa digitalne transformacije. On je naveo da je planirano održavanje direktnih poslovnih kontakata sa partnerima iz inostranstva kroz posjete privrednih delegacija, organizaciju poslovnih foruma i drugih vidova saradnje u organizaciji Privredne komore Crne Gore. Takođe, predviđena je i promocija investicionih i razvojnih projekata u kojima učestvuju preduzeća iz ICT sektora, kao i promocija proizvoda i usluga koje ona pružaju.
Usvojeni Program rada će biti fokusiran na davanje doprinosa digitalnoj transfromaciji privrede, unapređenje zakonodavstva, promociju ICT sektora, zatim na organizaciju stručnih skupova i realizovanje projekta eKomora. Privrednici su, između ostalog, ocijenili potrebnim da se sektor ICT u narednom periodu intezivnije uključi u međunarodne projekte koje implementira Privredna komora Crne Gore, što bi dodatno unaprijedilo kapacitete ove institucije za njihovu realizaciju.
Kako bi rad OU ICT bio još efiksniji, članovi OU su predložili da se kao sastavni dio Programa uradi Akcioni plan sa konkretnijim aktivnostima i indikatorima kao i da se usaglašavanje plana radi kvartalno budući da se sada ne mogu tačno precizirati sve aktivnosti već će se dio preduzimati i u odnosu na aktivnosti resornog ministarstva i ostalih nadležnih institucija.
Kampanja “Snaga je u svima nama”
Predstavnica Sektora za marketing PKCG, Maja Rašković upoznala je članove Odbora sa projektom i kampanjom “Snaga je u svima nama”.
Ona je kazala da je Privredna komora još prošle godine započela kampanju koja je ukazala na veoma važan aspekt – koliki je stepen (ne)razumijevanja građana o snazi, veličini i značaju privrede Crne Gore. Kampanja posebno naglašava potrebu da se privreda, kao stub ekonomskog i društvenog razvoja, istakne kao zajednička tema.
Prema njenim riječima, ovaj projekat će imati svoj kontinuitet, jer smo svi svjesni da je osnaživanje privrede i privrednika dugoročan proces, koji zahtijeva jačanje njihovog realnog identiteta i poboljšanje imidža u društvu.
Predsjednik OU Bukilić je kazao da se rješenjima i znanjem ICT sektora može značajno uticati na uspješnost ove kampanje kao i da ista predstavlja važan korak ka snaženju cjelokupne biznis zajednice.
Prof. dr Snežana Šćepanović, menadžerka u Fondu za inovacije Crne Gore prezentovala je javne pozive u okviru programa HORIZONT I EUREKA.
Šćepanović je kazala da je predmet konkursa podrška aktivnostima koje se odnose na pripremu projektnih prijava za učešće u EU Okvirnom programu za istraživanja i inovacije „Horizont Evropa“ – Stub III Inovativna Evropa (Evropski savjet za inovacije, Evropski inovacioni sistemi i Evropski institut za inovacije i tehnologiju).
– Cilj Konkursa je podsticanje učešća crnogorskih institucija u ovom izuzetno konkurentnom i najvećem EU programu za istraživanja i inovacije, kroz sufinansiraje pripremnih aktivnosti za podnošenje projektnih prijava, a ukupna planirana sredstva za realizaciju iznose 50.000 € – istakla je ona.
Kako je navela, konkurs će trajati do 15.decembra 2023, a prijave se mogu vršiti putem online platforme na www.inovacije.gov.me.
Prema njenim riječima, na poziv se mogu prijaviti ustanove/organizacije sa sjedištem u Crnoj Gori, koje pripadaju vrsti ustanove/organizacije koja je prihvatljiva kao podnosilac prijave (koordinator projekta, partner na projektu, pridruženi partner i sl.) prema kriterijumima određenog poziva u okviru Programa „Horizont Evropa“ – Stub III Inovativna Evropa. Ustanova/organizacija može ostvariti pravo na sufinansiranje aktivnosti u okviru ovog Konkursa po osnovu samo jedne prijave, osim u slučaju prijava za EIC Accelerator, gdje je prihvatljivo ostvariti pravo na sufinansiranje više od jedne aktivnosti, pod uslovom da aktivnosti pripadaju različitim fazama ovog poziva.
Kao novinu u programima, Ščepanović je posebno istakla mogućnost da će se po prvi put finanisrati faza pripreme projekata, a na osnovu inputa privredne zajednice.
– Sinergija između svih aktera je veoma potrebna, a organizovanje okruglih stolova sa Odborima PKCG bili bi od izuzetnog značaja kako bi se kreirali konkretni programi podrške za privredu – zaključila je ona.