Predstavljeni programi podrške privredi za 2025. godinu

U fokusu sjednice Odbora udruženja metalurgije i metaloprerađivačke industrije Privredne komore Crne Gore, održane 4. juna su bili programi podrške privredi za 2025. godinu, kao i prezentacija rezultata analize poslovnog ambijenta za 2025. godinu.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora, Slobodan Stanić, a u radu su učestvovali potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović, sekretarka Odbora Marija Milačić, državna sekretarka Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa NVO Mirsada Bošnjak, te direktorica Sektora udruženja u PKCG, Slavica Pavlović.
Bošnjak je istakla da je nakon preuzimanja dijela nadležnosti od Ministarstva ekonomskog razvoja i Ministarstva javne uprave, Ministarstvo regionalnog razvoja usmjereno na kreiranje konkretnih mjera koje će doprinijeti unapređenju privrednog ambijenta, posebno za mikro, mala i srednja preduzeća, koja čine stub crnogorske privrede. Posebno je naglasila važnost direktne komunikacije sa privrednicima i lokalnim zajednicama kako bi se identifikovale ključne šanse za rast i predložile konkretne mjere podrške.
-Kada govorimo o ekonomskom razvoju, moramo prepoznati šanse i ponuditi jasne programe podrške, posebno u pravcu jačanja domaće proizvodnje – poručila je Bošnjak.
Kako je istakla, Program podrške, za koji je opredijeljeno 1.200.000 eura, podijeljen je u dvije programske linije: linija namijenjena ključnim investicijama i linija za manja ulaganja. Cilj je da se pruži podrška svim sektorima privrede, bez ograničenja po prometu ili broju zaposlenih.
–Napravili smo program koji će biti otvoren za sve sektore, sve djelatnosti koje su zakonom prepoznate kao privredne, jer želimo da on bude transparentan, konkurentan i dostupan svima – istakla je Bošnjak.
Prema njenim riječima, podrška može iznositi do 50% opravdanih troškova bez PDV-a, a za preduzeća iz manje razvijenih opština i do 80%, u zavisnosti od indeksa razvijenosti jedinice lokalne samouprave. Posebni podsticaji predviđeni su za žene preduzetnice i mlade do 35 godina.
Naglasila je da je cilj programa ravnomjerniji regionalni razvoj, s obzirom na to da u sjevernom regionu posluje višestruko manje preduzeća nego u centralnom dijelu države. Maksimalna podrška po prijavi iznosi 72.000 eura za prvu liniju i 24.000 eura za drugu, dok minimalni iznos subvencije iznosi 15.000, odnosno 5.000 eura. Ukoliko Program bude uskoro usvojen na Vladi, za sada je plan da će se prijave podnositi do 30. juna 2025. godine, ali ukoliko bude kašnjenja usvajanja programa rok bi bio produžen do 15. jula.
-Kroz program će biti moguća isključivo nabavka nove opreme i mašina, u skladu sa standardima Evropske unije. Dozvoljeno je maksimalno pet stavki opreme po prijavi, a neprihvatljivi troškovi uključuju putnička vozila, gotove objekte i osiguranje sredstava – navela je ona.
Ovim programom, ističe Bošnjak, Ministarstvo želi da obezbijedi ravnopravnu šansu za razvoj svim privrednicima, uz jasna pravila, fer konkurenciju i jasan fokus na održivi i ravnomjerni ekonomski rast.
Privrednici su iskazali zadovoljstvo zbog transparentnosti i otvorenosti ovogodišnjeg poziva, što predstavlja dobar iskorak, za razliku od prethodnih godina, kada se dešavalo da komunikacija sa nadležnim ministarstvima povremeno izostane.
Naglasili su važnost nastavka saradnje kroz formalne konsultacije u cilju analize efekata programa i planiranja za narednu godinu.
Posebno je pohvaljeno to što su uslovi programa otvoreni i pristupačni za sve djelatnosti i da se vodi računa o ravnomjernom regionalnom razvoju. Istaknuto je, međutim, da bi u narednim fazama trebalo razmotriti i mogućnost finansiranja šireg spektra investicija, ne samo opreme.
Ministarstvo je pojasnilo da je u ovom ciklusu podrška usmjerena isključivo na nabavku nove opreme i mašina, u skladu sa standardima Evropske unije.
Privrednici su istakli da bi bilo značajno da se, u saradnji sa Ministarstvom, u narednim godinama kreira sveobuhvatan plan podrške sektoru malih i srednjih preduzeća, uz praćenje stvarnog uticaja programa.
-Ukoliko želimo ozbiljan razvoj, moramo gledati dalje od jedne budžetske godine. Treba nam kontinuitet i realna procjena efekata – a ovo je dobar početak – poručio je predsjednik Odbora, Boban Stanić.
Na kraju, direktorica Sektora udruženja u PKCG, Slavica Pavlović predstavila je rezultate istraživanja o poslovnom ambijentu po pojedinačnim oblastima, koje je sprovela Privredna komora Crne Gore u martu i aprilu ove godine, sa ciljem sagledavanja trenutne percepcije privrednika o uslovima poslovanja, identifikovanja najvećih izazova i očekivanja za naredni period.
Kako je navela, u sprovedenom istraživanju privrednici su poslovni ambijent ocijenili prosječnom ocjenom 2,47, koja, iako i dalje ostaje ispod pretpandemijskog nivoa, kada je iznosila 3,05, ukazuje na određeni napredak u percepciji poslovne klime u odnosu na 2024. kada je iznosila 2,37. Naglasila je značajan rast očekivanja privrednika do kraja 2025., što se ogleda kroz ocjenu 3,03 – zadovoljavajući nivo, dok se za 2026. godinu očekuje dalji napredak što je reflektovano u ocjeni 3,35.
Rezulati Analize predstavljaju, između ostalog, značajan instrument podrške Privrednoj komori u oblikovanju inicijativa prema donosiocima odluka, ali i vrijedan izvor informacija za oblikovanje ekonomskih politika usmjerenih ka povećanju otpornosti i konkurentnosti crnogorske privrede.