Sinergijskim djelovanjem unaprijediti oblast selektivnog sakupljanja otpada
U oblasti upravljanja otpadom urađeno je mnogo u prethodnom periodu, ali predstoji dug proces da bi se ova oblast uskladila sa obavezama EU integracija. Ostvarenje ciljeva zahtijeva sinergijsko djelovanje svih aktera u ovom procesu, poručeno je sa okruglog stola koji je na temu selektivnog sakupljanja otpada organizovala Privredna komora u saradnji sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, 15. februara 2022. godine.
Okrugli sto je jedan u nizu događaja koji će biti organizovan u cilju razmatranja i pojašnjenja novih obaveza koje se odnose na selektivno sakupljanje otpada, a navedene su u Nacrtu zakona o upravljanju otpadom, sa posebnim osvrtom na obaveze komunalnih preduzeća.
Pomenuti zakon ima cilj da značajno unaprijedi zaštitu zdravlja ljudi i životne sredine od štetnih uticaja proizvodnje i upravljanja otpadom, omogući efikasno upravljanje resursima, te klasifikaciju i planiranje otpada.
Učesnici sastanka – predstavnici Ministarstva i komunalnih preduzeća crnogorskih opština ocijenili su da je neophodno raditi na razvijanju i jačanju ekološke svijesti građana.
“Podizanje i jačanje ekološke svijesti mora biti preduslov svega, jer svaki građanin mora biti ekološki napredan i razviti svijest o selektivnom odlaganju otpada. I pored brojnih investicija, komunalna preduzeća teško to mogu iznijeti sama, već samo sinergetskim djelovanjem i aktivnom borbom možemo ostvariti sve ono što je predviđeno zakonskom regulativom”, saopšteno je na skupu.
Planirana je implementacija pilot-projekta u pojedinim naseljima crnogorskih opština gdje bi se obezbijedile kante za miješanu frakciju i amabalažni otpad, u cilju praćenja reakcije i perecepcije građana u vezi sa selekcijom otpada.
Tokom okruglog stola privrednici su ukazali da su izgradnja kvalitetne infrastrukture, prije svega reciklažnih dvorišta i gradskih deponija, uslovi neophodni za nesmetano upravljanje komunalnim otpadom i ispunjavanje evropskih obaveza u ovoj oblasti. Predstavnici komunalnih preduzeća predstavili su izazove sa kojima se susreću u svom poslovanju, prvenstveno zbog nedostatka kontejnera, kanti, presa i reciklažnih centara.
U radu sastanka su učestvovali predstavnici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma – Igor Jovanović, rukovodilac Direkcije za upravljanje otpadom i komunalni razvoj, te samostalni savjetnici Ružica Brnović i Ivan Stanišić, te sekretarka Odbora udruženja komunalne privrede Milena Rmuš.