Primjena NCTS važan korak ka Evropi
Primjena Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema, planirana od 1. februara naredne godine, bila je u fokusu diskusije članova Odbora udruženja špedicije Privredne komore i predstavnika Uprave prihoda i carina, na sjednici održanoj 17. novembra.
Predsjednik Odbora Darko Globarević istakao je da je u toku četvrta godina realizacije projekta za primjenu zajedničkog tranzitnog postupka. U okviru ovog projekta, na državnom novou, bila je neophodna tehnička, organizaciona i kadrovska priprema za pristupanje evropskim konvencijama, koje su važan instrument olakšavanja trgovine, uspostavljanjem zajedničkih procedura za prekogranično kretanje robe pod carinskim nadzorom.
Ovo podrazumijeva elektronsko praćenje postupka tranzita, što omogućava brži protok robe i kraće vrijeme potrebno za obavljanje carinskih procedura, a time i uštedu vremena i troškova za privrednike.
Odbor udruženja špeditera od 2018. godine, zajedno sa Upravom prihoda i carina prati ovu temu.
– Skoro na svakoj sjednici od 2018. godine razmatrali smo i pratili razvoj NCTS-a. Pored sjednica Odbora, organizovan je i niz obuka u Komori, gdje su predavači bili eksperti iz Uprave carina iz regiona. Do sada, na sjednicama, mogle su se čuti riječi nezadovoljstva privrednika povodom uvođenja NCTS-a. Ukazano je na probleme mogućih gužvi na graničnim prelazima, koje bi mogle dovesti do velikih zastoja, obaveze tarifiranja koje špediteri na granicama moraju raditi. Potrebno je obučiti ljude na granicama, koji nakon pune primjene NCTS-a, više neće biti potrebni, što će dovesti do izvjesnog smanjenja broja radnika, odnosno vjerovatnih otkaza. Takođe, biće potrebne novije verzije operativnih sistema u špedicijama kao i kupovina programa za taj sistem – kazao je Globarević.
Globarević naglašava da se postavlja pitanje da li su se špediteri na adekvatan način pripremili za primjenu NCTS-a i da li će sa ovakvom pripremom doći do problema koje su ukazivali na sjednicama Odbora.
I ovoga puta je u fokusu privrednika bilo tarifiranje deklaracija. Ponavljaju da će nova obaveza tarifiranja dovesti do velikih gužvi i zastoja na granicama. Takođ, nije do kraja bilo jasno zbog čega Crna Gora, zajedno sa Njemačkom treba prva da otpočne primjenu pete verzije NCTS aplikacije, kad će većina država biti u obavezi da to učini do decembra 2023.
Tatjana Vujisić, v.d. pomoćnika direktora Uprave prihoda i carina, kazala je da primjena NCTS predstavlja važan korak ka pristupanju Konvenciji o zajedničkom tranzitnom postupku, koja je važan preduslov integracije u EU. Ona je podsjetila da je od 16. maja započeo pilot projekat primjene NCTS i da su svi carinici prošli adekvatnu obuku, ali da je interesovanje privrednika za sada malo. Poziva špeditere da se što prije uključe u pilot projekat kako bi se u praksi vidjelo sa kakvim problemima će se susretati i kako bi se oni pravovremeno otkolonili. Ukazala je da je peta verzija aplikacije usklađena sa zahtjevima Evropske komisije i ostale države će ubrzo početi njenu primjenu.
Jelena Velimirović, načelnica u Direktoratu za poreski i carinski sistem Ministarstva finansija, kazala je da NCTS doprinosi efikasnosti i olakšava trgovinu te da špediteri ne treba da ga doživljavaju kao vrstu biznis barijere.
– Naš zajednički cilj je EU i privrednici, javna uprava i carinici treba da zajedno doprinesu njegovom ostvarenju. NCTS nije barijera već trgovinska olakšica – kazala je Velimirović.
Na sjednici je bilo riječi i o novom Carinskom zakonu. Vujisić je istakla da je riječ o regulativi u najvećoj mjeri usklađenoj sa propisima EU. Najveća novina je upotreba elektronskih aplikacija, te da je odložena primjena onih odredbi gde su navedene aplikacije koje Crna Gora za sada nema. U toku je izrada Uredbe koja će biti usklađena sa delegiranom implementacijomnom uredbom EK.
– Mislim da će s novom regulativom biti mnogo laše primenjivati carinske postupke – ocijenila je Vujisić.
Na sjednici je zaključeno da je potrebno organizovati dodatne obuke za primjenu NCTS gdje će privrednici biti upoznati sa mehanizmima rješavanja konkretnih izazova oz prakse. Predloženo je do kraja godine u Privrednoj komori budu organizovane dvije takve obuke, a jedna početkom 2023 godine.
Sekretar Odbora, Filip Vujović prezentovao je Mjere podrške privredi čiji je predlog Komora uputila prema Vladi. On je pozvao članove Odbora da svojim predlozima doprinesu olakšavanju poslovanja privrede u izazovnim vremenima.
Vujović je predstavio i kampanju “Snaga je u nama” koja je počela 1. jula, a ima cilj širenja svijesti o veličini, snazi i značaju privrede Crne Gore i pozvao sve privrednike da se priključe kampanji i prijave kako bi besplatno promovisali svoje proizvode i usluge.