Sinergijom javnog i privatnog sektora, Crna Gora ima priliku da postane kredibilan i konkurentan partner unutar zajedničkog tranzitnog sistema

U Privrednoj komori Crne Gore je 20. maja organizovan sastanak privrednika i predstavnika finansijskog sektora sa predstavnicima Uprave carina i monitoring misije Evropske komsije, koja vrši evaluaciju ispunjenosti uslova za pristupanje CG Konvenciji o zajedničkom tranzitnom postupku i Konvenciji o pojednostavljenju formalnosti u trgovini robom.
Naime, Uprava carina je 1. oktobra 2024. godine otpočela nacionalnu primjenu Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS) na cijelom carinskom području Crne Gore, čime je započeta modernizacija carinskog sistema u skladu sa standardima Evropske unije. Aktivnosti su realizovane kroz IPA projekat i obuhvatile su razvoj IT sistema, izmjene zakonodavstva i obuke za sve relevantne učesnike.
Monitoring misija, koja se održava od 20. do 22. maja 2025. godine, ima za cilj da procijeni tehničku i operativnu spremnost Crne Gore za punu primjenu zajedničkog tranzitnog postupka, što je jedan od ključnih uslova za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 29 – Carinska unija.
Tokom posjete planirani su sastanci sa predstavnicima banaka i privrede, obilazak carinskih ispostava i uvid u sprovođenje nacionalne primjene NCTS-a u praksi, a ova misija je od suštinskog značaja za naredni korak u evropskim integracijama Crne Gore.
U pozdravnom govoru, Jelena Đukić, vršiteljka dužnosti pomoćnice direktora u Upravi carina istakla je da će pristupanjem ovim konvencijama crnogorski privrednici dobiti mogućnost da postanu konkurentniji na tržištu Evropske unije, a povećanje broja tranzitnih operacija kroz Crnu Goru pozitivno će uticati na rast ekonomske aktivnosti u zemlji. Za carinske organe, to predstavlja priliku za unapređenje saradnje i komunikacije sa carinskim administracijama zemalja članica Konvencije.
– Uvođenje zajedničkog tranzita putem NCTS sistema (New Computerized Transit System) olakšaće trgovinu, ubrzati protok robe, pojednostaviti procedure, smanjiti troškove za privredu i učiniti Crnu Goru privlačnijom kao tranzitnu destinaciju – poručila je ona.
Naglasila je da je Uprava carina kroz realizaciju NCTS projekta implementirala savremenu arhitekturu i tehnologiju u carinski informacioni sistem, čime su stvoreni uslovi za jačanje borbe protiv carinskih prevara i korupcije. Automatizacijom najvećeg dela carinskih procedura postavljeni su temelji modernizovanog sistema koji omogućava brže, efikasnije i transparentnije postupanje carinskih službenika. Takođe, u okviru NCTS projekta razvijen je i GMS sistem za upravljanje bankarskim garancijama, u skladu sa standardima Evropske komisije, čime je dodatno osigurana zaštita fiskalnih i finansijskih interesa države.
– Nakon preporuka premonitoring misije iz januara 2025. godine, Uprava carina je preduzela niz intenzivnih aktivnosti: dodatno je unapređen informacioni sistem koji je pušten u produkciju u aprilu 2025. godine, ojačani su kapaciteti službi, nastavljena je nacionalna procedura za ratifikaciju konvencija i sprovedene su kontinuirane obuke carinskih službenika. Iskreno se nadamo da će zaključci ove monitoring misije biti pozitivni i da će Crna Gora uskoro dobiti zvaničan poziv za pristupanje Konvencijama – poručila je Đukić.
Rajko Pejović, Koordinator monitoring misije, Uprava carina kazao je da su od januara preduzeli sve aktivnosti da uspješno implementiraju sve preporuke iz izvještaja predmonitoring misije.
-Pomovisali smo pojednostavljenja, implementaciju B1, poboljšali infrastrukturu help deska, dodijelili posebne ponude ovlašćenom pošiljaocu, promovisali ovlašćene pošiljaoce i ovlašćene primaoce, donijeli tri rješenja za ovlašćenog pošiljaoca… – kazao je Pejović.
Naglasio je da je poseban akcenat stavljen na ubrzavanje protoka robe, smanjenje logističkih i drugih troškova, kao i povećanje konkurentnosti privrednih subjekata koji, zahvaljujući bržem sprovođenju tranzitnih procedura, mogu efikasnije reagovati na tržišne zahtjeve.
Predstavnik Evropske komisije u Monitoring misiji, Michael Rathje istakao je da uvođenje nove tranzitne procedure u Crnoj Gori više nije samo plan ili najava – već konkretna realnost u fazi aktivne implementacije. Kako je naveo, crnogorska carinska administracija već intenzivno radi na njenom sprovođenju, rame uz rame sa kolegama iz Evropske unije, što je pokazatelj snažne opredijeljenosti zemlje za unapređenje carinskog sistema i prilagođavanje evropskim standardima.
Rahtje je posebno pohvalio angažovanost domaćih institucija, ističući njihovu posvećenost i spremnost da aktivno doprinesu ostvarenju zajedničkog cilja.
– Svrha ove misije nije samo da potvrdi tehničku spremnost, već i da pruži dodatna pojašnjenja, odgovori na pitanja i produbi razumijevanje svih aktera o tome kako nova procedura funkcioniše i kakve konkretne koristi donosi privredi – kazao je Rathje.
Podsjetio je da je prethodna misija, održana u januaru 2025. godine, bila izuzetno uspješna, te da se i od ove očekuju konkretne preporuke i dalji koraci ka pristupanju Konvenciji.
-Monitoring misija, važan je korak u ocjeni spremnosti Crne Gore za punopravno članstvo u Konvenciji o zajedničkom tranzitu – istakao je on.
Rathje je takođe pozvao predstavnike bankarskog i osiguravajućeg sektora da se aktivno uključe, naglašavajući njihovu ključnu ulogu u uspješnoj implementaciji tranzitne procedure.
– Kroz sinergiju između javnog i privatnog sektora, Crna Gora ima realnu priliku da postane kredibilan i konkurentan partner unutar evropskog carinskog sistema – zaključio je on.