Počele konsultacije o Strategiji razvoja MMSP za period 2023-2027
Definisanje strateškog okvira za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća za period 2023-2027. godina, te jačanje konkurentnosti i podsticanje izvoza bili su u fokusu sjednice Odbora MSP Privredne komore održane 9. decembra. Usvojen je Program rada Odbora malih i srednjih preduzeća za 2023.godinu, a predstavljen je i Erasmus projekat za mlade preduzetnike.
U radu sjednice, koju je vodio Veselin Mitrić, pored članova, učestvovali su predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma (MERT), te Agencije za lokalnu demokratiju iz Nikšića.
Crna Gora je više od dvadeset godina posvećena unapređenju sektora mikro, malih i srednjih preduzeća, jednog od ključnih stubova ekonomskog razvoja. Politika podsticanja MMSP se kontinuirano razvija od 2001. godine i utiče na stvaranje održivog okruženja za rast MMSP definisanjem mjera i efektivnih programa podrške, finansiranih iz budžetskih i donatorskih sredstava.
Prvi nacrt Strategije razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća za period 2023-2027 trebalo bi da bude završen do kraja godine, javna rasprava će se realizovati tokom marta/aprila naredne, dok je njeno usvajanje, kao i akcionog plana, predviđeno najkasnije u junu, saopšteno je na sjednici.
Učešćem predstavnika MERT-a sjednici OU MSP, otvoren je dijalog sa predstavnicima sektora o ovom važnom razvojnom dokumentu.
Olivera Vukajlović, generalna direktorica Direktorata za unapređenje konkurentnosti u MERT-u, podsjetila je da je formirana radna grupa za izradu Strategije razvoja MMSP, u kojoj su, među ostalima, predstavnici Privredne komore i drugih poslovnih udruženja. Ona je informisala da je sprovedena evaluacija prethodne Strategije, koja je realizovana u vrijeme obilježeno najprije rastom broja MMSP (2018. godine), a zatim kovid i krizom usljed rata u Ukrajini, te rastom inflacije. Proces evaluacije je završen po svim segmentima, uz korišćenje metodologije sa fokusom na OECD kritetrijume: uticaja, koherentnosti, održivosti, relevantnosti, efikasnosti i efektivnosti.
U prezentaciji konsultanta za razvoj malih i srednjih preduzeća Igora Brkanovića navodi se da je u evaluaciji postignutog u realizaciji Strategije MMSP tokom prethodnog perioda, ovaj sektor prepoznat kao fleksibilan, vitalan i najznačajniji nosilac ekonomskog i društvenog razvoja, otporan na eksterne negativne uticaje.
Naglašena je važna pozicija politike MMSP kao temelja ekonomskog razvoja i formulisanja Strategije MMSP kao okvira u kome je omogućena povezanost i usmjerenje drugih politika, usklađenog sa okvirom politike MSP u EU., te Industrijskom i politikom i pametnom specijalizacijom.
Izgrađeni institucionalni i ljudski kapaciteti su glavni faktor napretka u realizaciji politike MMSP, ali je neophodno njihovo dalje unapređenje, posebno kroz izgradnju nedostajuće institucionalne infrastructure za podršku MSP na nacionalnom i loklanom nivou.
Istaknuta je, između ostalog, potreba sveobuhvatne, integrisane podrške MMSP i preduzetništvu, strateškog fokusa na pružanje direktne podrške u njihovoj tranziciji ka održivom poslovanju i zelenoj ekonomiji i digitalizaciji, zatim unapređenja razvoja tradicionalne preduzetničke i inovativne start up kulture, stabilnog sistema upravljanja kao odgovora na eksterne krizne situcije.
Zato će nova Strategija biti usmjerena na transformaciju sektora MMSP ka digitalnom i održivom razvoju. Strateški ciljevi koji se žele postići su unapređen poslovni/regulatorni ambijent i preduzetnički ekosistem/institucionalni okvir, podrška transformaciji i jačanju konkurentnosti MMSP, te poslovna organizovanost i pristup novim tržištima.
– Predložena vizija je inovativan i održiv sektor MMSP zasnovan na znanju, digitalizaciji i resursnoj efikasnosti, koji jača ekonomsku poziciju Crne Gore na svjetskom tržištu. Opšti cilj je jačanje sektora MMSP kao pokretačke snage u transformaciji/tranziciji Crne Gore ka digitalnoj i održivoj ekonomiji. Ključna promjena je transformisan sektor MMSP koji je sposoban da ublaži negativne posljedice izazvane eksternim promjenama – naveo je Brkanović.
Veselin Dragićević, sekretar OU MSP rekao je da Komora ima veliko iskustvo u izradi i implementaciji strategija. On je stava da je uslov za uspjeh svake strategije precizna evidencija onih na koje se odnosi, što trenutno izostaje kada je u pitanju tačan broj mikro, malih i srednjih preduzeća. Zato je neophodno riješiti ovaj problem, između ostalog i uvezivanjem baza podataka različitih institucija.
– Izrada strategije bez adekvatne baze podataka je lutanje bez cilja – saglasan je konsultant Brkanović.
Privrednici su tokom diskusije o potrebama sektora MMSP posebno apostrofirali probleme koji usporavaju njihov razvoj, a jedan od ključnih je nedostatak kadrova i odsustvo motivacije da rade u privatnom sektoru iako nudi bolje uslove od državnog.
Jačanje konkurentnosti i podsticanje izvoza MSP
Predstavljajući informaciju o jačanju konkurentnosti i podsticanju izvoza MSP, sekretar Odbora Veselin Dragićević je kazao da dugoročno rješenje problema deficita tekućeg računa platnog bilansa jeste podizanje konkurentnosti privrede i ubrzanje rasta izvoza. Povećanje konkurentnosti MSP, uz smanjenje svih vidova sive ekonomije i onemogućavanje nelojalne konkurencije preduzećima kako na lokalnom, tako i na inostranom tržištu, značajno bi uticalo na promjenu strukture privrede i stabilan privredni rast. Ključni sektori, u kojima Crna Gora posjeduje komparativne prednosti sa jakim potencijalom za povećanje izvoza, su: energetika; poljoprivreda i prehrambena industrija; metalna industrija; drvna industrija i turizam. Pored ovih sektora važno je istaći i značaj građevinarstva i transporta, ICT i poslovnih usluga, kao sektora koji mogu pružiti neophodnu podršku strateškim sektorima.
U cilju povećanja konkurentnosti i podsticanja izvoza MMSP predlaže se, između ostalog: omogućavanje pristupa izvoznicima svim neophodnim tržišnim informacijama u cilju identifikovanja potencijalnih šansi na inostranim tržištima i praćenja tržišnih promjena; pružanje tehničke pomoći – informacije i pomoć u procesu dobijanja standarda, sertifikata i sistema kvaliteta, kao i organizovanje radionica/seminara na temu standarda/sertifikacije; finansijska podrška – kroz grant šeme za podjelu troškova i osiguranje izvoznih kredita; pristup finansijama pod konkurentnim uslovima (kreditne linije IRF-a); savjetodavne usluge, istraživanje i pomoć – pomoć MSP pri izradi i implementaciji izvoznogü razvojnog programa, brendiranje proizvoda, usluge dizajna proizvoda, istraživanje tržišta, sektora, proizvoda, pružanje informacija o izvozu, organizacija učešća na međunarodnim sajmovima, spoljnotrgovinske misije; edukacija izvoznika – poboljšanje razumijevanja izvoznih procedura i prakse; promotivne aktivnosti – ispitivanje šansi/mogućnosti na regionalnom i EU tržištu; supstitucija uvoza roba i usluga – programi supstitucije uvoza roba i usluga i ponuda proizvoda inostranim potrošačima kroz turističku ponudu (“nevidljivi izvoz”); razvoj proizvoda i usluge u skladu sa savremenim trendovima – usvajanje standarda kvaliteta i međunarodno priznatih standarda sistema upravljanja i promovisanja njihove primjene, obezbjeđivanje potrebnih specijalizovanih znanja i vještina neophodnih za uspješno poslovanje izvoznika na pojedinim tržištima, nefinansijska i finansijska podrška usmjerene ka aktivnostima na jačanju kapaciteta izvozno orijentisanih preduzeća, tehnološka poboljšanja i stvaranje proizvoda sa dodatom vrijednosti.
Ivana Zečević, MERT, prezentovala Vodič za izvoz koji je realizovan u okviru EU projekta „Promovisanje internacionalizacije crnogorske privrede sa fokusom na MSP”.
„Izvoz nudi pristup novim kupcima, prihodima i idejama. Takođe, pruža fleksibilnost u širenju poslovnog rizika i produžavaju životnog ciklusa proizvoda i usluga. Trgovinsko poslovanje u inostranstvu može povećati profil i kredibilitet kompanije. Kompanije koje izvoze prodaju više i profitabilnije su. Vodič za izvoz ima cilj da pomogne u pripremi crnogorskih malih i srednjih preduzeća da prošire (ili preuzmu) svoje poslovanje na međunarodnom nivou“, navodi se u publikaciji.
Vodič ima cilj da posluži kao osnovni alat za sva crnogorska preduzeća aktivna ili zainteresovana za istraživanje poslovnih mogućnosti na međunarodnim tržištima. Između ostalog, on će pomoći: • procjeni pripremljenosti kompanije za izvoz; pripremi plana za izvoz; istraživanju i odabiru ciljnog tržišta; razvoju marketing plana za izvoz; identifikovanju najboljih metoda ka ciljnom tržištu; razvoju finansijskog plana; razumijevanju ključnih pravnih aspekata međunarodne trgovine.
Privrednici su diskutujući na ovu temu ocijenili da im nije samo potrebna podrška za internacionalizaciju njihovog poslovanja, već i za regionalizaciju, navodeći da se brojni proizvodi sa sjevera teško plasiraju u druge krajeve zemlje, te da mora da postoji jača veza poljoprivrede i turizma. Ocjena je takođe da domaći proizvođači moraju više da rade na sertifikaciji proizvodnje, ujednačavanju kvaliteta proizvoda i kontinuitetu isporuke.
Ana Milović Jasikovac iz Agencije za lokalnu demokratiju iz Nikšića predstavila je 12. ciklus projekta Erasmus za mlade preduzetnike. Riječ je o prekograničnoj razmjeni koja daje novim ili potencijalnim preduzetnicima priliku da uče od iskusnih a koji upravljaju malim preduzećima u zemaljama učesnicama u Programu.
Tokom boravka u inostranstvu mladi preduzetnik razmjenjuje iskustva i stiče vještine potrebne za pokretanje male firme. Sa druge strane iskusniji preduzetnik dobija svježi uvid o sopstvenom poslu, priliku da sarađuje sa stranim partnerima i sazna više o novim tržištima – kazala je Milović.