Veliki razvojni potencijal metaloprerade za ekonomski razvoj
Neophodno je da Crna Gora iskoristi veliki potencijal metaloprerade za ekonomski razvoj, ocjena je privrednika saopštena na sjednici Odbora udruženja metalurgije i metaloprerađivačke industrije Privredne komore, održanoj 4. decembra.
U radu sjednice, koju je vodio predsjednik Odbora Slobodan Stanić, učestvovali su, pored članova, potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović i mr Renata Milutinović, generalna direktorica Direktorata za industrijski i regionalni razvoj u Ministarstvu ekonomskog razvoja, sa saradnicima.
Predsjednik Stanić je podsjetio da je metaloprerada imala veliku ulogu u oporavku crnogorske ekonomije u poslijeratnom periodu, te da takvu snagu može pokazati i sada uz adekvatne mehanizme podrške i rješavanje pitanja deficita kadrova. On je kazao da su u sektoru tokom godine zabilježena značajna ulaganja, što pokazuje da će metalska industrija u narednom periodu intenzivirati aktivnosti. Međutim, navodi on, prema podacima za prvih devet mjeseci 2024. godine, sektor metalurgije i metaloprerađivačke industrije suočava se sa značajnim padom u robnoj razmjeni osnovnih metala i metalnih proizvoda.
–Ukupna razmjena u ovom periodu bila je manja za 14% u odnosu na isti period prethodne godine – kazao je on.
Prema njegovim riječima, izvoz metalnih proizvoda zabiljeležio je značajan pad od 39%, dok je uvoz takođe smanjen, ali u manjem obimu, za 4%. S druge strane, segment gvožđa i čelika biljleži rast izvoza od 13%, dok je izvoz proizvoda od bakra porastao za čak 89%, čime je dostigao vrijednost od 7 miliona eura.
– Iako je sektor pokazao određene pozitivne pomake u pojedinim segmentima, izazovi poput nelikvidnosti, nedostatka kvalifikovane radne snage i smanjenja izvoza aluminijuma ostaju ključne prepreke za dalji rast i razvoj – istakao je Stanić.
Privrednici su ukazali da su za bolju konkurentnost metaloprerade neophodna značajne investicije u opremu, koja je, prema njihovim riječima, zastarjela. Zato je neophodno prilagoditi mjere kojima resorno ministarstvo daje podršku unaprjeđenju konkurentnosti industrije.
– Moramo dobiti značajnije podsticaje kako bismo modernizovali kompanije – istakli su oni.
Smatraju da je potrebno liberalizovati kompleksne uslove zapošljavanje stranih radnika, kako bi se izjednačio položaj domaćih poslodavaca sa inostranim koji posluju u Crnoj Gori. Naime, sve veći broj radnika odlazi u zapadnoevropske zemlje, dok je procedura za uvoz strane radne snage komplikovana i neefikasna. Ovo otežava popunjavanje slobodnih radnih mjesta i dodatno destabilizuje sektor.
U cilju prevazilaženja ovih izazova, privrednici ističu da je neophodno izraditi detaljan akcioni plan za revitalizaciju sektora u saradnji sa stručnjacima i nadležnim institucijama. Takođe, potrebno je omogućiti lakši pristup fondovima Evropske unije i subvencijama za nabavku nove opreme, čime bi se ubrzala modernizacija proizvodnje.
Istakli su da posebna pažnja treba da bude posvećena saradnji sa obrazovnim institucijama radi stvaranja adekvatne baze kvalifikovane radne snage. Predloženo je snažnije razvijanje dualnog sistema obrazovanja i programa prekvalifikacije, kako bi se obezbijedio stalan priliv stručnjaka u skladu sa potrebama tržišta.
Takođe, predložili su i fiskalne olakšice za kompanije, uključujući oslobađanje od poreza na dobit u slučaju reinvestiranja sredstava u unapređenje proizvodnje, kao i smanjenje poreza na nepokretnosti.
Jačanje inspekcijskog nadzora, kako bi se smanjila nelojalna konkurencija i suzbilo sivo tržište, je neizostavna mjera koju Vlada mora u kontinuitetu sprovoditi.
Kroz ove mjere, sektor metalurgije i metaloprerađivačke industrije može postići značajnu stabilizaciju i postati konkurentniji na domaćem i međunarodnom tržištu.
Predstavnica MER-a mr Renata Milutinović je predstavila rezultate Programa za unapređenje konkurentnosti i Programa za podsticanje energetske efikasnosti u industriji i najavila široke konsultacije sa privredom kako bi se kreirala podrška u skladu s mogućnostima i potrebama proizvođača.
Privrednici i predstavnici Vlade su saglasni da je potrebno dodatno unaprijediti međusobnu saradnju u ovoj oblasti, te uticati na sistem obrazovanja i djelovati na druge načine kako bi se kadrovski ojačao proizvodni sektor, a naročito metaloprerada. Privrednici takođe predlažu kreiranje radnog tijela preko kojeg će predstavnici metaloprerade biti uključeni u izradu strateških dokumenata i programa koji utiču na njihovu aktivnost.
Potpredsjednik PKCG Dragan Kujović je istakao da je Komora dom kako metaloprerađivača, tako i cjelokupne privrede i pozvao da se iskoriste kampanje koje krovna poslovna asocijacija realizuje kako bi promovisala privredne aktivnosti i na taj način svi zajedno doprinijeli da privreda zauzme mjesto u društvu koje zaslužuje.
– Privredna komora Crne Gore nastaviće da prati stanje u ovom sektoru i pruža podršku u pronalaženju rješenja za poboljšanje poslovnog ambijenta i jačanje konkurentnosti domaće metaloprerađivačke industrije– poručio je Kujović.
Na kraju, sekretarka Odbora Marija Milačić predstavila je Program rada za 2025. godinu a koji su članovi usvojili. Program rada za 2025. fokusiraće se na: Unapređenju poslovnog ambijenta i zakonodavstva, saradnju s institucijama i međunarodnu promociju, edukaciju članova i organizaciju stručnih skupova, kao i redovnu komunikaciju, podršku članovima i održavanje sjednica.