Neophodno sinergijsko djelovanje za uspješnu digitalnu transformaciju
U fokusu sjednice OU informacionih i komunikacionih tehnologija PKCG, održane 6. jula bili su e-servisi javne uprave, kao ključni segment u digitalnoj transformaciji privrede, a prezentovan je i pregled ICT sektora kroz finansijske iskaze za 2022. godinu.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Aleksandar Radulović uz podršku sekretarke Nade Rakočević, a u radu su pored članova, učestvovali i predstavnici Ministarstva javne uprave Dušan Polović, generalni direktor Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise i Vesna Simonović, načelnica Direkcije za digitalizaciju i elektronsku upravu, te predsjednici Odbora udruženja bankarstva i drugoh finansijskih organizacija i osiguranja, MSP i šumarstva, drvne industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti, Almer Bećiragić, Vesko Dragićević i Goran Popović, kao i predsjednik novoosnovanog Kooordinacionog odbora za digitalnu transformaciju u PKCG, Dušan Radusinović.
Dušan Polović, Ministarstvo javne uprave, je u svom uvodnom obraćanju kazao da je Vlada Crne Gore prepoznala potrebu sinergije sa privrednom zajednicom, te je stoga formirala Koordinaciono tijelo za upravljanje procesima digitalne transformacije.
– Tu smo prije svega prepoznali Privrednu komoru Crne Gore, kao i Amcham, Asocijaciju menadžera, te sve ostale ključne aktere iz privrednog, ICT, bankarskog, telekomunikacijskog sektora i akademske zajednice, sa ciljem aktivne saradnje u budućim inicijativama digitalne transformacije – istakao je Polović.
Prema njegovim riječima, Vlada Crne Gore ima prioritet u digitalizaciji poslovnih procesa putem uvođenja administracije bez papira i pružanju digitalnih usluga prilagođenih građanima. Kako je naveo, Ministarstvo javne uprave je snažno usredsređeno na razvoj novog portala elektronske uprave, a planu je uvođenje potpuno digitalnih usluga koje su im neophodne za ključne životne događaje.
On je kazao da su nedavno, na sastanku Koordnacionog tijela za digitalnu transformaciju, prezentovani rezultati istraživanja zadovoljstva građana i privrede postojećim, kao i identifikacija potreba za budućim uslugama. Ministarstvo javne uprave je ovo istraživanje sprovelo u saradnji s Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) kako bi ocijenili zadovoljstvo trenutnim e-uslugama koje pruža javna uprava, utvrdili stavove i preferencije o korišćenju e-usluga i dobili prijedloge za dalje poboljšanje.
Polović je posebno istakao da će građanima uskoro biti dostupne nove e-usluge, kao i sistem za elektronsko plaćanje administrativnih taksi, koji će omogućiti online plaćanje svih administrativnih obaveza.
Sistem za elektronsko plaćanje će osigurati uštedu vremena, ali i novca – imajući u vidu da je isti implementiran u saradnji sa Centralnom bankom Crne Gore, te da banke prilikom uplata administrativnih taksi neće naplaćivati provizije. Zahvaljujući sistemu, građani/ke će u svakom trenutku imati pristup evidenciji izvršenih uplata, dok će državni službenici imati mogućnost da kontrolišu iste, kako bi se smanjio prostor za potencijalne zloupotrebe.
Na kraju, poručio je da je neophodna aktivna i snažna saradnja sa ICT zajednicom, kako bi se kreirali projekti sa kojima bi se apliciralo za EU fondove, koji nude značajna novčana sredstva.
Dušan Radusinović, predsjednik Odbora za digitalnu transformaciju podijelio je pozitivna iskustva koja se odnose na elektronske servise koji doprinose digitalnoj transformaciji, ocijenivši da Crna Gora već vidi brojne benefite implemetacije ovog projekta u cjelosti, te da dalje treba raditi na razvijanju sličnih rješenja.
Sekretarka Odbora, Nada Rakočević prezentovala je pregled ICT sektora kroz finansijske iskaze za 2022. godinu.
Ona je istakla da se statistika ICT sektora pratiti prema OECD-ovoj klasifikaciji. Prema toj klasifikaciji, ICT sektor obuhvata ICT proizvodnu industriju, ICT trgovinu i ICT usluge. U okviru ICT sektora posluje 2.308 kompanija koje zapošljavaju 7.727 radnika. Prihod sektora je iznosio 598.096.917,28€, dok je dobit porasla za 41%. Bruto zarada u ICT sektoru je povećana za 92%.
– ICT sektor ima značajan udio u cjelokupnoj privredi Crne Gore, posebno podsektori telekomunikacija i kompjuterskog programiranja, konsultantskih i srodnih djelatnosti. Prihod telekomunikacionog sektora je porastao za 8%, dok je IT sektor ostvario rast prihoda od 107%, a u ovom sektoru je zaposleno 4.845 radnika- kazala je Rakočević.
Prema njenim riječima, svi ovi podaci ukazuju ICT sektor u Crnoj Gori nastavlja da bilježi rast broja kompanija, zaposlenih, prihoda i zarada, i da ovaj sektor ima kapaciteta da doprinese uspješnom procesu digitalne transformacije zemlje.