Izjava privrednog subjekta ESPD – Javne nabavke

Edukacija i informisanost privrednih subjekata o propisima javnih nabavki ključni su za njihovo uspješno učešće u postupcima, dok kontinuirano usavršavanje i prilagođavanje savremenim trendovima doprinosi efikasnijem i transparentnijem sistemu.
Ovo je poručeno sa seminara „Izjava privrednog subjekta ESPD – Javne nabavke“ koji je Privredna komora organizovala 26. marta, a na kojem su učesnici imali priliku da se detaljno upoznaju s primjenom elektronske izjave privrednog subjekta (ESPD) i njenom ulogom u pojednostavljenju procedura i jačanju konkurencije u javnim nabavkama.
– Zbog velikog interesovanja privrednih subjekata za navedenu temu Privredna komora organizuje seriju edukacija u cilju olakšavanja učešća privrednih društava u postupcima javnih nabavki, a ciklus započinjemo današnjim seminarom. Naši predavači na ovim obukama su predstavnici Ministarstva finansija koje ima ključnu ulogu u edukaciji učesnika u postupcima – kako naručilaca tako i ponuđača – kazala je u uvodnom obraćanju Marga Koković iz Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG.
Predavačica je bila Farisa Kardović Kurpejović, načelnica Direkcije za normativno-pravne poslove u oblasti javnih nabavki u Ministarstvu finansija, koja ima preko 15 godina iskustva u ovoj oblasti. Sertifikovana je trenerica u oblasti javnih nabavki, a učestvovala je u izradi Zakona, podzakonskih akata, smjernica i uputstava iz oblasti javnih nabavki.
Kurpejović je istakla da izjava privrednog subjekta nije samo formalni dokument, već ključan element u ocjenjivanju sposobnosti ponuđača.
– Izjava privrednog subjekta predstavlja garant ispunjavanja svih uslova za učešće u javnim nabavkama i ključan je dokument u postupku. Nakon isteka roka za podnošenje ponuda, ona se ne smije mijenjati niti dopunjavati – naglasila je ona, dodajući da nepravilno sačinjena izjava može dovesti do diskvalifikacije ponuđača iz postupka.
Kako je navela, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, izjava se podnosi isključivo u elektronskom obliku putem Elektronskog sistema javnih nabavki (ESJN), čime se osigurava veća efikasnost i pravna sigurnost.
– Svaki ponuđač mora dostaviti izjavu u propisanom formatu, sa preciznim i tačnim informacijama, jer naručilac ima obavezu da isključi privredni subjekt ukoliko se utvrdi da podaci nisu potpuni ili tačni – istakla je Kurpejović.
Ona se osvrnula i na odgovornost ponuđača u postupku javnih nabavki, s naglaskom na obaveze privrednih subjekata prilikom podnošenja zajedničke ponude ili angažovanja podugovarača.
– U slučaju zajedničke ponude, svaki član je dužan da dostavi svoju izjavu, a isto važi i za podugovarače. Ovim se osigurava da svi učesnici u postupku zadovoljavaju zakonske uslove i sprečavaju se potencijalne nepravilnosti – navela je Kurpejović.
U fokusu seminara bili su i izazovi u primjeni elektronske izjave, posebno u kontekstu usklađivanja sa tenderskom dokumentacijom i validacije dostavljenih podataka. Seminar je zaključen porukom da digitalizacija postupka javnih nabavki doprinosi većoj transparentnosti, ali da od ponuđača zahtijeva visoku pažnju i odgovornost pri popunjavanju izjava i dostavljanju dokumentacije.
Na kraju, Ana Filipović iz Sektora za projekte u Privrednoj komori, predstavila je INVEST projekat, finansiran kroz Erasmus+ program, koji ima za cilj unapređenje stručnog obrazovanja (VET) u Albaniji, Crnoj Gori, Kosovu i Bosni i Hercegovini. Fokus je na razvoju digitalnih i zelenih vještina, prilagođenih evropskim i međunarodnim standardima.
– Projekat realizuje sedam partnera, uključujući Privrednu komoru Crne Gore, dok je vodeći partner INCOMA iz Španije, a donosi inovativne pristupe u obrazovanju i povezivanju stručnih škola s tržištem rada – kazala je Filipović, dodajući da su do kraja 2025. godine planirane obuke na teme održivosti, digitalne i finansijske pismenosti, cirkularne ekonomije i kritičkog mišljenja.
Online obuke trajaće od aprila do jula 2025., a uskoro će biti otvoren poziv za registraciju. Više informacija dostupno je na web stranici i društvenim mrežama projekta.