Javni poziv za dodjelu šuma za korišćenje kasni, drvoprerađivači na ivici zaliha

Drvoprerađivači su na izmaku zaliha sirovine i traže da se javni poziv za dodjelu šuma na korišćenje hitno raspiše, poručeno je sa sjednice Odbora udruženja šumarstva, drvne industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti Privredne komore koja je održana 24. maja.
I pored najava, sjednici nije prisustvovao resorni ministar Vladimir Joković, kao ni novoizabrani v.d. direktora Uprave za šume Miloš Rajković, što je izazvalo nezadovoljstvo privrednika.
Sjednicu je vodio sekretar Odbora Goran Popović, a u radu su, pored članova, učestvovali Darko Stojanović, v.d. generalnog direktora Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju i Goran Đalović, načelnik za drvnu industriju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kao i Danko Popović, pomoćnik direktora u Upravi za gazdovanje šumama i lovištima.
Razmotreni su aktuelni izazovi u poslovanju preduzeća u ovom sektoru, a poručeno je da su neophodne hitne mjere za kontinuirano i održivu proizvodnju u sektoru drvoprerade.
Privrednici su izrazili nezadovoljstvo trenutnim stanjem u sektoru, ističući probleme kao što su nelojalna konkurencija, siva ekonomija, te kašnjenje u raspisivanju javnog poziva.
Prema njihovim riječima, veliko kašnjenje u raspisivanju javnog poziva za dodjelu šuma na korišćenje i visoke cijene dovode do vještačkih kriza na tržištu, što ugrožava poslovanje malih firmi koje su kreditno zadužene a ostaju bez sirovine za proizvodnju. Takođe, posebno su ukazali na tešku situaciju na tržištu rezane građe i peleta zbog pada tražnje za ovim proizvodima što je uslovilo pad cijena i formiranje zaliha. Sve navedeno dodatno usložnjava postojeće uslove poslovanja u sektoru drvoprerade. Privrednici su izrazili punu podršku za uvođenje reda u sektoru, ali uz napomenu da je potrebno da se zakonito poslovanje nagradi i podrži, a ne otežava.
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saglasni su sa ocjenom privrednika da se sa javnim pozivom zakasnilo i da će „biti problema sa ulaskom u šume”. Obećavaju rješavanje problema čim se dobiju neophodne saglasnosti iz pojedinih ministarstava.
– Ove odluke su već upućene Ministarstvu finansija, i čim dobijemo saglasnost, proces će biti ubrzan – kazao je Darko Stojanović, v.d. generalnog direktora Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju.
Privrednici takođe zahtijevaju da se, bez selektivnosti, produže ugovori svim aktuelnim koncesionarima koji su zbog objektivnih okolnosti imali problema u realizaciji radova, dok iz Ministarstva navode da nikakve selektivnosti nema, već da se ugovori produžavaju privrednicima koji su započeli eksploataciju dodijeljenih šuma. Takođe, posebno su tražili da se hitno riješi problem velike količine drvnog otpada i piljevine budući da domaći proizvođači peleta nijesu u mogućnosti da vrše otkup kao do sada.
Privrednici su još jednom istakli mnogo puta ponovljeni zahtjev za sertifikacijom šuma, kako bi se omogućilo drvnom sektoru da bude konkurentan u odnosu na okruženje čije su šume sertifikovane.
Zaključeno je da je neophodna bolja komunikacija i koordinacija između svih učesnika u sektoru kako bi se prevazišli trenutni problemi i osigurala transparentnost i pravičnost u raspodjeli resursa.
Dogovoreno je da se što je prije moguće organizuje sastanak sa predstavnicima Uprave za gazdovanje šumama i lovištima i resornim ministarstvom kako bi se direktno raspravljalo o konkretnim problemima i pronašla adekvatna rešenja, a apelovali su da nadležni shvate ozbiljnost situacije i da zajedno rade na poboljšanju uslova za sve koji legalno posluju.