Privrednicima predstavljene najnovije izmjene poreskih propisa u Crnoj Gori

Privredna komora Crne Gore je 29. oktobra organizovala seminar ,,Nastavak reforme poreskog sistema i prezentacija najnovijih izmjena poreskih propisa u Crnoj Gori’’.
Cilj je bio da se privrednici upoznaju sa novinama koje su uvedene u zakonima o: porezu na dohodak fizičkih lica; doprinosima za obavezno socijalno osiguranje; PDV-u; porezu na dobit pravnih lica, te zakonu o otpisu kamate na dospjele poreske obaveze.
U pozdravnoj riječi, Marga Koković iz Sektora za obrazovanje i kvalitet u Privrednoj komori, istakla je da će tokom seminara biti predstavljene novine u primjeni poreskih propisa, radi blagovremenog i potpunog upoznavanja sa najbitnijim odredbama istih, a privrednici će imati priliku da kroz interaktivnu diskusiju dobiju odgovore i na ostala pitanja iz domena pravilne primjene i poštovanja poreskih zakona.
– Imajući u vidu da je primjena pojedinih propisa počela već 1. oktobra 2024. godine (Zakon o radu, Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje), pred poreskim obveznicima je u ovom momentu zadatak prilagođavanja informacionih poslovnih sistema, kako bi se omogućio obračun i prijava poreskih obaveza primjenom novih stopa – kazala je Koković.
Anka Raičević , poreska inspektorka, supervizorka i kontrolorka u Sektoru za velike poreske obveznike Poreske uprave predstavila je izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit pravnih lica, sa posebnim osvrtom na pravce kojima se dodatno uređuje poreska politika u Crnoj Gori.
– Ove izmjene dolaze kao odgovor na potrebu za usklađivanjem sa evropskim zakonodavstvom i dalje unapređenje privrednog ambijenta naše zemlje – istakla je ona.
Naglasila je da su izmjene Zakona prvenstveno usmjerene ka podsticanju ulaganja u različite sektore, a posebno u poljoprivredu i naučnoistraživačke projekte.
– Pravna lica koja reinvestiraju sredstva u poljoprivredne projekte ili druge subjekte iz ovog sektora mogu ostvariti poresko oslobođenje u iznosu reinvestiranih sredstava. Time želimo da podstaknemo veće investicije u ovaj važan dio naše privrede, uz maksimalno korišćenje domaćih resursa i razvijanje održivih praksi – kazala je Raičević.
Takođe, istakla je da zakonske izmjene uvode nove uslove za priznavanje rashoda, naročito u društveno odgovorne svrhe, kao što su zdravstvena i socijalna zaštita, obrazovanje, kultura i razvoj sporta. Sada je jasno definisano da se ti rashodi priznaju do određene granice od ukupnog prihoda pravnog lica, što znači da svako ulaganje u zajednicu dobija dodatnu vrijednost kroz poreske olakšice.
– Uz ove promjene, dodatno smo uredili poreska oslobođenja za privredne subjekte u privredno nerazvijenim opštinama, omogućavajući im puni poreski podsticaj u ranim godinama poslovanja. Na taj način, ne samo da promovišemo ravnomjerniji razvoj naše zemlje, već i stvaramo uslove za dugoročno održiv rast – naglasila je ona.
Prema njenim riječima, uvođenjem izmjena u vezi sa kapitalnim dobitkom, poseban fokus stavljen je na unapređenje transparentnosti prilikom prenosa kapitala između povezanih lica, što dodatno pomaže u izbjegavanju zloupotreba i osigurava fer oporezivanje svih transakcija.
– Primjena ovih izmjena i dopuna ključna za jačanje fiskalnog sistema Crne Gore i za efikasniju saradnju sa privredom u cilju jačanja konkurentnosti i privrednog rasta – zaključila je Raičević.
Milica Vuletić, načelnica Odsjeka za pružanje usluga poreskim obveznicima i Kontakt centra Poreske uprave Crne Gore, predstavila je značajne izmjene poreskih propisa koje će se primjenjivati od januara 2025. godine.
Prema njenim riječima, u okviru nove fiskalne strategije, Crna Gora uvodi progresivno oporezivanje dohotka fizičkih i pravnih lica, kao i prometa nepokretnosti.
– Ova novina ima za cilj pravičniju raspodjelu poreskog tereta među građanima i pravnim licima, uz istovremeni doprinos socijalnoj zaštiti. Izmjene su uvedene i u pogledu socijalnih doprinosa, što će uticati na visinu primanja i obaveznih doprinosa, omogućavajući efikasniji sistem socijalne sigurnosti – istakla je ona.
Kako je navela, poreska uprava se posebno posvetila prilagođavanju poreskih olakšica, u okviru kojih su povećani neoporezivi iznosi za stipendije, naknade za novorođenu djecu, kao i davanja za sportiste amatere. Cilj ovih olakšica je dodatno rasterećenje građana kroz poreske olakšice prilagođene različitim vrstama primanja i socijalnim potrebama.
– Jedan od najvažnijih segmenata reforme odnosi se na regulaciju prihoda u digitalnoj sferi. Uvedena je poreska obaveza za prihode ostvarene putem interneta i od video-igara, uz jedinstvenu poresku stopu. Ova mjera donosi zakonski okvir za oporezivanje digitalne ekonomije i omogućava poreskim obveznicima u ovom sektoru bolju zakonsku sigurnost – kazala je Vuletić.
Istakla je da prihodi od igara na sreću sada podliježu novoj poreskoj stopi, s oslobađanjem pojedinačnih dobitaka do određenog iznosa od plaćanja poreza. Poreska uprava time želi uvesti jasnija pravila u ovoj oblasti i olakšati postupak prijave i obračuna poreza.
Naglasila je da je preduzetnicima omogućeno paušalno oporezivanje dohotka, pri čemu preduzetnici mogu podnijeti zahtjev do početka godine za paušalno oporezivanje u tekućoj godini, čime se dodatno pojednostavljuje poslovanje malih privrednika i unapređuje poslovni ambijent.
– Unapređenje komunikacije sa poreskim obveznicima ključan je uslov za poštovanje poreskih propisa. Bolja komunikacija s građanima i preduzetnicima gradi povjerenje, što vodi ka efikasnijem prikupljanju javnih prihoda i doprinosi jačanju ekonomskog sistema Crne Gore – poručila je Vuletić.