Uloga i značaj inženjera i inženjerskih struka u promociji principa održivog razvoja i implementaciji standarda kvaliteta
Privredna komora Crne Gore organizovala je 19. aprila seminar na temu: Uloga i značaj inženjera i inženjerskih struka u promociji principa održivog razvoja i implementaciji standarda kvaliteta.
U uvodnom obraćanju, predstavnica Privredne komore Marga Koković kazala je da su održivost, sklad i funkcionalnost izgrađenih prostora ključni za društveni i prostorni razvoj, s obzirom na to da se prostor smatra nacionalnim bogatstvom koje zahtijeva posebnu pažnju u planiranju i korišćenju.
– Inženjerska struka ima važnu ulogu u zaštiti i unapređenju prostora, a praćenje savremenih dostignuća razvoja urbane fleksibilnosti i urbanog planiranja je neophodno za implementaciju principa održivog razvoja – istakla je ona.
Predavač je bio doc. dr Dragan Žarković, koji je objavio nekoliko desetina naučnih radova i napisao knjigu o korporativnom upravljanju investicionim poduhvatima. Trenutno je predsjednik Nezavisnog udruženja sudskih vještaka Crne Gore, a ima bogato iskustvo kao ovlašćeni projektant, revizor, sudski vještak i procjenitelj, i dobitnik je mnogih značajnih priznanja i nagrada.
On se tokom predavanja osvrnuo na istorijat i razvoj inženjerstva, svojstva i karakteristike inženjerske profesije, te strateška načela i principe održivog razvoja.
Prema njegovim riječima, inženjeri koriste svoje znanje nauke i matematike i empirijsko (racionalno/odgovarajuće) iskustvo da pronađu odgovarajući matematički model rješenja problema. Obično postoji više prihvatljivih rješenja, tako da inženjeri moraju da vrednuju različita (npr. konstruktivna) rješenja u pogledu njihovih osobina i da odaberu ono rješenje koje ispunjava najviše njihovih zahtjeva.
– Kompromisi su u srži svakog inženjerskog projektovanja, najbolji projekat je obično onaj koji ispunjava što je moguće više zahtjeva- kazao je Žarković.
On je naveo da, za održanje konkurentne sposobnosti proizvodnih programa i produkcije u današnje vrijeme i u budućim vremenima, inženjeri moraju imati visoke nivoe kvalifikacija, inovacionog promišljanja, profesionalne mobilnosti i odgovarajuću motivaciju.
– Stoga je danas potpuno očigledno da se moraju mijenjati domaći principi, metode i naučni pristupi u školskim programima inžinjerskih struka – ističe Žarković.
Takođe, kazao je da inovativnost i rješenje praktičnih tehničkih zadataka na najbolji način u funkciji vremena i troškova, počev od projektovanja do izvođenja, jedni od osnovnih principa učinkovitosti inžinjerskog rada.
Na kraju, ukazao je i na kvalitet kao najvažniji faktor inžinjerske profesije, rezultate istraživanja o identifikaciji problema koji usporavaju razvoj preduzetništva, te održivi razvoj i implementaciju standarda kvaliteta.
– Sistem kvaliteta se mora više promovisati. Kvalitetom se štitimo od opasnosti, šteta i neprijatnih posljedica po ljude i okolinu. Osim neizbježnih prirodnih i tehničkih katastrofa ne treba zaboravljati ni nevidljive, ali registrovane i svuda prisutne otrove tehničke civilizacije – istakao je Žarković.
Prema njegovim riječima, odgovor na uzroke mnogih bolesti, smanjenja ljudske vitalnosti, straha, nesigurnosti i td. je odavno poznat, ali ga mi uglavnom prenebregavamo, podrazumijevajući da će se ono loše desiti nekome drugom, a ne nama. Uzroci su veoma složeni, višeznačni i slojeviti, sadržani su (svi do jednog) u stanju prekomjerno zagađene naše životne sredine, a ne u nekoj neobjašnjivoj ličnoj sudbini našeg pokoljenja.
– Podizanje nivoa visokog obrazovanja i cjelokupnog školskog sistema, uvođenje preciznih i primjenjivih zakonskih rješenja, sa brižljivom kontrolom njihove valjane primjene, zaštitom domaćeg stručnog kadra, edukacija i usavršavanje stručnog kadra i podizanjem profesionalnih odgovornosti su centralne preporuke kojima se društvo mora u kontinuitetu baviti u budućnosti – zaključio je Žarković.
Naredni događaj Privredna komora, u saradnji sa ODM Collections doo, organizuje 10. maja, a biće posvećen temi upravljanja problematičnim potraživanjima.