Kako do viralnog i angažujućeg sadržaja

Privredna komora Crne Gore je organizovala seminar “Pisanje scenarija za Reels i TikTok: Tehnike za angažujući sadržaj”.
Kratka forma videa (shortform) postala je jedan od najefikasnijih načina za privlačenje pažnje i ostvarivanje visokog stepena interakcije na društvenim mrežama.
– Osnova popularnosti kratke forme leži u brzoj, dinamičnoj prezentaciji sadržaja koja omogućava kreatorima, ali i kompanijama, da u kratkom vremenskom intervalu prenesu ključne poruke i izdvoje se na tržištu. Danas, kada je pažnja korisnika sve kraća, ključno je ovladati tehnikama koje čine sadržaj viralnim i angažujućim – rekao je, pozdravljajući brojne zainteresovane za ovu temu, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet prof. dr Mladen Perazić.
Predavač je bio Luka Krsmanović, direktor marketinga Intersport Crna Gora, dugogodišnji marketing stručnjak i konsultant sa bogatim iskustvom u kreiranju sadržaja za društvene mreže i razvoju digitalnih kampanja. Tokom svoje karijere, sarađivao je sa brojnim brendovima u regionu, pomažući im da se istaknu inovativnim i kreativnim pristupom na tržištu. Specijalizovan je za strategije “short form” videa na platformama kao što su Reels i TikTok, kroz koje nastoji da pomogne kompanijama i pojedincima da dostignu viši stepen vidljivosti, interakcije i prodaje.
On je učesnike seminara upoznao sa evolucijom “shortform” videa, njihovim različitim žanrovima i tipovima, te govorio o tome kako izabrati onaj koji najviše odgovara marketinškim ciljevima. Kroz primjere viralnih kampanja i analizu ključnih faktora koji doprinose njihovoj popularnosti i uspjehu, učesnici su imali priliku i mogućnost da sa praktičnim pristupom kreiranja i pisanja scenarija testiraju svoje ideje, razmjene iskustva i dobiju smjernice za dalje usavršavanje.
– Crnogorski privrednici su prepoznali značaj društvenih mreža, ali su u praksi još u fazi prilagođavanja inovativnim trendovima kao što su Reels i TikTok. U poređenju sa regionom, posebno sa Srbijom i Hrvatskom, vidljiv je napredak, ali i dalje postoji prostora za ozbiljnije strateško planiranje i korišćenje kratkih video formata za jači tržišni efekat – kazao je Krsmanović.
Prema njegovim riječima najviše napretka zabilježeno je u turizmu i ugostiteljstvu, gdje se kratki videi često koriste za promociju destinacija i hotela, kao i u dijelu maloprodaje (posebno modni butici i lokalni brendovi). Ovi sektori su prepoznali moć „short form“ sadržaja za brzu promociju i često su prvi u implementaciji novih trendova na društvenim mrežama, dodaje on.
– Efikasan scenarij za Reels i TikTok u fokusu uvijek ima četiri osnovna stuba: hook, subhook, storytelling i call-to-action. Hook – prvih 3-5 sekundi presudno je za zadržavanje pažnje (studije pokazuju da publika u tom intervalu odlučuje da li će nastaviti gledanje), a subhook je dodatni „okidač“ koji produbljuje priču i izaziva radoznalost. Čak i u 15-60 sekundi, priča pomaže publici da se emotivno poveže sa sadržajem, dok direktna pozivnica na akciju (like, share, subscribe) daje mjerljive rezultate – rekao je predavač.
Posjetioci seminara su istakli zadovoljstvo što su prisustvovali još jednom u nizu vrlo kvalitetnih seminara u organizaciji Privredne komore Crne Gore.
– Kao i uvijek, jedna vrlo kvalitetna obuka u Privrednoj komori. Navikla nas je Komora da na seminarima obrađuje teme o čijoj aktuelnosti najbolje govori zaista veliki broj učesnika. Takođe moram istaći i veoma kvalitetnog predavača koji nam je prenio mnogo novih znanja, a koja ćemo, nadam se, jako brzo uspjeti da primijenimo – kazao je učesnik seminara Miljan Grba iz kompanije Čikom.
– S obzirom na to da su društvene mreže budućnost i da, koliko god bježali od TikToka i sličnih, nas to sve stigne jer moramo biti u toku ma šta da radimo, došla sam na ovaj seminar kako bih naučila nešto novo. Moram priznati da mi je posljednjih godina teško držati pažnju, ali je Luka odličan predavač i ostavlja utisak da je premalo vremena na seminaru da se nauči sve ono što ima da ponudi – rekla je Marija Vasić, Vijesti.
– Sve više u modernom dobu kratke video forme preuzimaju primat, ne samo u marketingu, već i u odnosima s javnošću i promociji. Došla sam na obuku kako bih saznala više o kreiranju scenarija za kratke objave i kako ih upodobiti za ono čime se bavimo, a to je promocija zaštićenih područja koja su među najvrednijim u Crnoj Gori – istakla je Milica Novaković, Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore.