Korišćenje elektronskog sistema javnih nabavki – CEJN

Privredna komora je u saradnji sa Ministarstvom finansija organizovala dvodnevnu radionicu o javnim nabavkama, a druga sesija na temu „Korišćenje elektronskog sistema javnih nabavki – CEJN“ održana je 12. aprila.
Naime, Ministarstvo finansija kao kreator politike javnih nabavki u Crnoj Gori i administrator samog sistema ima ključnu ulogu u edukaciji učesnika u postupcima kako naručilaca tako i ponuđača, a radionica ima za cilj promociju učešća privrednih subjekata u postupcima javnih nabavki, radi ostvarivanja principa konkurentnosti i postizanja bolje vrijednosti za novac.
U pozdravnoj riječi, predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, Marga Koković kazala je da je cilj jačanja elektronskog sistema javnih nabavki pojednostavljenje postupka javne nabavke i povećanje transparentnosti cjelokupnog sistema.
–Pojednostavljene procedure u postupcima javnih nabavki i smanjenje troškova učešća doprinijeće većem nivou tržišne konkurencije, odnosno povećanju prosječnog broja dostavljenih ponuda – istakla je ona.
Predavačica je bila Sanja Poleksic Mujović, načelnica Direkcije za stručno osposobljavanje, usavršavanje i polaganje stručnog ispita za rad na poslovima javnih nabavki u Ministarstvu finansija. Ona ima višegodišnje iskustvo, preko 15 godina rada u ovoj oblasti. Sertifikovana je trenerica u oblasti javnih nabavki, članica tima za uvođenje elektronskog sistema javnih nabavki u Crnoj Gori i administratorka CEJN-a.
Učesnike seminara je upoznala sa procesom kreiranja i dostavljanja ponuda preko elektronskog sistema javnih nabavki.
Mujović je istakla da se uspješnom realizacijom projekta “Implementacija elektronskog sistema javnih nabavki“, koji se sprovodi od 2018. godine uz podršku Evropske komisije, a finansira iz IPA sredstava, stvorio preduslov za uvođenje elektronskog sistema javnih nabavki u Croj Gori.
– Ovaj proceduralni korak ima za cilj promjenu koncepta javnih nabavki, uz pojednostavljenje postupka nabavke, kao povećanje transparentnosti cjelokupnog sistema – kazala je ona.
Prema njenim riječima, kako javna nabavka predstavlja strateški instrument u paketu mjera ekonomske politike svake države, cilj elektronskog sistema javnih nabavki je dobiti što veću vrijednost za novac, kao i postići bolje rezultate u pogledu društvenih i drugih ciljeva javnih politika povećavajući pritom efikasnost javne potrošnje.
Istakla je da crnogorske elektronske javne nabavke predstavljaju alat za unapređenje efikasnosti procesa javne nabavke roba, usluga i radova, što doprinosi značajnom ostvarivanju ušteda u javnom sektoru.
-Ministarstvo finansija kontinuirano radi na unapređivanju saradnje sa privrednim sektorom kroz različite obuke, savjetodavnu pomoć i help desk u okviru Direktorata za upravljanje javnim investicijama i politiku javnih nabavki – kazala je Mujović.
Navodi da je crnogorski elektronski sistem, prema mišljenju međunarodnih institucija, prepoznat kao jedan od najefikasnijih elektronskih sistema u Evropi, što potvrđuje i značajno učešće inostranih ponuđača. U narednom periodu Ministarstvo finansija će se u ovoj oblasti fokusirati na sljedeće: jačanje konkurencije; jaču kontrolu primjene standarda i načela nabavki; snaženje učešća malih i srednjih preduzeća u postupcima javnih nabavki.