Finansijski trendovi i izazovi

Privredna komora Crne Gore je 18. februara, u saradnji sa Komorskim investicionim forumom Zapadnog Balkana i uz podršku Evropske komisije, organizovala obuku na temu „Kuda plove naše finansije?”.
Predavač je bio Gojko Maksimović, CFA, direktor Sektora Finansijskih tržišta u Hipotekarnoj banci AD Podgorica.
On je kroz svoje izlaganje predstavio trenutnu situaciju na međunarodnim finansijskim tržištima, s osvrtom na javne finansije zemalja članica Zapadnog balkana i sa fokusom na ključne ekonomske izazove i prilike u 2025. godini.
Maksimović je istakao da će svjetska ekonomija ući u nepredvidiv period, naročito u kontekstu potencijalnih političkih promjena i odluka vodećih centralnih banaka.
– Očekujemo umjereni rast ekonomije eurozone, ali i povećanje štednje uslovljeno visokim kamatnim stopama Evropske centralne banke. Smanjenje inflacije i rast zarada mogli bi podstaći potrošnju i punjenje budžeta, ali tržište ostaje podloženo rizicima – kazao je on.
Govoreći o ekonomiji Sjedinjenih Američkih Država, naglasio je da su ključni faktori stabilan rast BDP-a, niska stopa nezaposlenosti i jak dolar. Međutim, dodao je da trgovinske tarife i inflacija i dalje predstavljaju izazove.
Pored globalnih kretanja, Maksimović se osvrnuo i na finansijsku situaciju država Zapadnog Balkana. Posebno je naglasio važnost kreditnog rejtinga kao pokazatelja ekonomske stabilnosti.
– Kreditni rejting odražava sposobnost država da ispunjavaju svoje obaveze prema investitorima. Stoga je ključno raditi na njegovom unapređenju kroz fiskalnu odgovornost i stabilne ekonomske politike. Povoljni rejting može značajno olakšati pristup međunarodnim finansijskim tržištima i smanjiti troškove zaduživanja – istakao je on.
Prema njegovim riječima, kreditne rejtinge dodeljuju institucije specijalizovane za procjenu kreditnog rizika, poznate kao agencije za kreditni rejting. Kako je istakao, tri najuticajnije agencije na finansijskom tržištu su: Standard & Poor’s (S&P), Moody’s Investors Service (Moody’s) i Fitch Ratings (Fitch).
Analizirajući crnogorsko finansijsko tržište i bankarski sektor, Maksimović je ukazao na povezanost domaće ekonomije sa globalnim tokovima. Istakao je da će odluke Evropske centralne banke i Federalnih rezervi SAD-a direktno uticati na kamatne stope, dostupnost kapitala i investicione tokove u regionu.
Zaključio je da će 2025. godina donijeti kako izazove, tako i prilike za države i investitore. Posebno je apelovao na kreatore ekonomskih politika da se fokusiraju na održavanje fiskalne discipline, jačanje institucionalnog okvira i privlačenje investicija koje mogu podstaći dugoročan i održiv ekonomski rast.
Takođe je naglasio važnost kontinuirane edukacije o finansijama i investicijama te pozvao prisutne da prate ekonomske promjene i aktivno se prilagođavaju novim tržišnim uslovima.