Kako zadržati kvalitetne saradnike
Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Elite Academy Balkans, 25. marta organizovala seminar „Kako zadržati kvalitetne saradnike”.
Predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, Marga Koković istakla je u uvodnom izlaganju da smo svjedoci sve većih izazova u oblasti ljudskih resursa, te da je potražnja za novim saradnicima sve veća, a odgovarajućeg izbora sve manje.
– Ono što naše kompanije takođe pogađa je kako zadržati postojeće kvalitetne zaposlene. Od različitosti u generacijskom pristupu poslu, preko nedostatka adekvatnih edukacija za razvoj leadership-a, „starih navika“, neefikasne komunikacije i slično, „pukotine“ u kompanijama postaju sve izraženije – kazala je ona.
Predavači su bili Milorad Pavićević i Jasmin Hasančević.
Milorad Pavićević je bio dugogodišnji direktor stranih kompanija za Balkan (Delta, Nestle Adriatic, Chipita, Pompea), nakon čega 2015. godine pokreće Elite Academy Balkans, najprije kad dio italijanske Elite Academy iz Firence, a od 2022. godine šire svoje aktivnosti i postaju veoma značajna organizacija za obuke i primjenu Soft skills i najnaprednijih metodologija u radu sa ljudima na Balkanu.
Jasmin Hasančević, direktor je International Creativity Company Tuzla. Posjeduje dvadesetogodišnje iskustvo u oblasti Korporativnog upravljanja, tri EU sertifikata za komercijalne vještine i upravljanje ljudskim resursima. Radio je na razvoju nekoliko evropskih brendova, te realizovao preko 1000 edukacija, radionica, seminara u oblasti komercijalnog, finansijskog, zdravstvenog, realnog sektora, kao i organizacija i ustanova.
Tokom seminara, učesnici su imali priliku da više saznaju o procesu izgradnje kompanijske kulture, pravilnog odabira saradnika, njihovom vođenju, motivaciji, kompenzacionim paketima, platnim razredima i dr, te kako dobiju praktične savjete i instrukcije za odgovarajuće procese.
Predavači su istakli da uticaj generacijskih razlika može značajno uticati na motivaciju zaposlenih u organizaciji. Kako su naveli, generacije imaju različite vrijednosti, očekivanja i želje, što može zahtijevati prilagođavanje strategija motivacije.
– Motivacija zaposlenih u današnje vrijeme je složen zadatak koji zahtijeva sveobuhvatan pristup. Različite generacije na radnom mjestu imaju različite potrebe i očekivanja. Važno je prilagoditi strategije kako bi se osiguralo zadovoljstvo i angažovanje svih zaposlenih – poručili su oni.
Prema njihovim riječima, motivacija je ključna za angažovanje i postizanje ciljeva u radnom okruženju, direktno utiče na zadovoljstvo poslom i radnom atmosferom i podstiče zaposlene da se identifikuju sa ciljevima i vrijednostima preduzeća.
Oni su ukazali na značaj komunikacije u motivaciji zaposlenih, koja na poslu igra ključnu ulogu u stvaranju pozitivne radne atmosfere. Dodatno, dobar protok informacija unapređuje saradnju između timova i pojedinaca, a komunikacija omogućava podršku i usmjerenje zaposlenima za lični i profesionalni razvoj.
Takođe je, navode oni, neophodno razviti efikasnu internu komunikaciju.
– Efikasna interna komunikacija podstiče transparentnost, razumijevanje, i povećava angažovanost zaposlenih, a njeni ključni elementi su redovni sastanci, korišćenje digitalnih alata za dijeljenje informacija, kao i otvorena komunikaciju između menadžmenta i zaposlenih – kazali su oni. Naveli su i da su studije pokazale da organizacije s efikasnom internom komunikacijom ostvaruju bolje poslovne rezultate, smanjuju konflikte i povećavaju produktivnost.
Osvrnuli su se i na inovacije i kreativnost koji su ključni faktori za motivaciju zaposlenih. Kada zaposleni osjećaju slobodu da izraze svoje ideje i doprinesu inovacijama, to ih motiviše da budu produktivniji.
– Istraživanja o motivaciji zaposlenih jasno pokazuje da je radno zadovoljstvo ključno za produktivnost i lojalnost zaposlenih. Takođe, stalno usavršavanje i inovacija su presudni za održavanje motivacije. Naposletku, liderstvo zasnovano na povjerenju doprinosi motivaciji i angažovanosti zaposlenih – zaključili su oni.