Isporuka robe, izvozne carinske deklaracije i dozvole
Ministarstvo ekonomskog razvoja u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, u okviru projekta „Promovisanje internacionalizacije privrede Crne Gore sa fokusom na MSP“, organizovalo je 16. februara obuku na temu: „Isporuka robe, izvozne carinske deklaracije i dozvole”.
Direktor sektora Sektora za obrazovanje i kvalitet dr Mladen Perazić kazao je da je „Isporuka robe, izvozne carinske deklaracije i dozvole” četvrti u nizu planiranih događaja koji se realizuju u okivru ovog projekta, a čiji je cilj da doprinese povećanju međunarodne konkurentnosti privatnog sektora Crne Gore sa fokusom na mala i srednja preduzeća kroz obučavanja za izvozne prakse i procedure.
Predavačica na ovoj obuci bila je Tatjana Vujisić, načelnica Odsjeka za carinske postupke u Sektoru za carinsko-pravne poslove.
Učesnici su imali prilku da saznaju više o samim procedurama i potrebnim izvoznim deklaracijama, dozvolama, te režimima koje mogu koristiti za isporuku svoje robe.
Vujisić je kroz svoju prezentaciju posebnu pažnju posvetila neophodnoj izvoznoj dokumentaciji, pakovanju robe, etiketama i dozvolama, ali i zabranjenoj i ograničenoj izvoznoj robi.
– Kada je u pitanju isporuka vaše robe, od izuzetne je važnosti da definišete najbolji način njene isporuke na ciljnom tržištu, uzimajući u obzir sve troškove prevoza, ali i dodatne naknade koje mogu nastati u bilo kom trenutku – kazala je ona.
Prema njenim riječima, jedna od mjera za olakšavanje kojom se pouzdani operateri prepoznaju i kojom se podstiče najbolja praksa u međunarodnom lancu snabdijevanja, jeste sertifikat Ovlašćenih privrednih subjekata(AEOs). Njime se potvrđuje da je privredni subjekat ispunio određene standarde u vezi sa sigurnošću i bezbjednošću, sistemima za upravljanje trgovačkim zapisima, povinovanjem carinskim pravilima, finansijskom solventnošću, te primjenljivim standardima stručnosti ili profesionalnim kvalifikacijama.
Vujisić je istakla i važnost korišćenja ispravnih oznaka za pakovanje, etiketiranje i otpremu, kako bi se obezbijedila nesmetana priprema za putovanje i obradu robe.
Ona je na kraju podsjetila da međunarodni standardi za uvoz i izvoz variraju u zavisnosti od proizvoda, zemlje porijekla i odredišta, te da pojedinci treba da budu informisani o tome šta je potrebno za uvoz i/ili izvoz poljoprivrednih proizvoda, automobila, hemikalija, proizvoda za odbranu, hrane i pića, industrijskih proizvoda i farmaceutskih proizvoda
Obuci, organizovanoj u hibridnom formatu, prisustvovalo je više od 30 učesnika.