Javne nabavke – seminar
Privredna komora u saradnji sa Ministarstvom finansija organizuje dvodnevnu radionicu na temu javnih nabavki, a prva sesija održana je 10. aprila.
Naime, Ministarstvo finansija kao kreator politike javnih nabavki u Crnoj Gori i administrator samog sistema ima ključnu ulogu u edukaciji učesnika u postupcima kako naručilaca tako i ponuđača, a radionica ima za cilj promociju učešća privrednih subjekata u postupcima javnih nabavki, radi ostvarivanja principa konkurentnosti i postizanja bolje vrijednosti za novac.
Direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, dr Mladen Perazić kazao je u uvodnom obraćanju da zbog velikog iskazanog interesovanja privrednih subjekata za navedenu temu Privredna komora Crne Gore organizuje seriju obuka u cilju olakšavanja učešća privrednih društava u postupcima javnih nabavki.
– Prvi ciklus započinjemo dvodnevnom obukom koja je tematski podijeljena na dva dijela kako bi se što bolje predstavila zakonska regulativa i kako bi zainteresovanima približili temu i odgovorili na nedoumice, kako naručilaca tako i ponuđača – istakao je on.
Tema prvi sesije bila je „Izjava privrednog subjekata ESPD“, a predavačica je bila Gorana Mrvaljević, načelnica Direkcije za praćenje postupaka javnih nabavki i upravljanje elektronskim javnim nabavkama u Ministarstvu finansija, koja ima višegodišnje iskustvo, preko 15 godina rada u ovoj oblasti. Masterica je i sertifikovana trenerica u oblasti javnih nabavki. Koordinatorka Projekta za uvođenje elektronskog sistema javnih nabavki u Crnoj Gori i administratorica CEJN-a.
Ona je istakla da je crnogorski sistem javnih nabavki poslednjih godina reformisan i usklađen sa standardima i praksom Evropske unije u prvom redu harmonizacijom zakonskih rješenja sa EU propisima a onda i uvođenjem elektronskog sistema javnih nabavki od 1. januara 2021. godine.
– Elektronski sistem javnih nabavki predstavlja najznačajniji iskorak u unapređenju cjelokupnog sistema javnih nabavki, što je i potvrđeno kroz relevantna istraživanja sprovedena među privrednim subjektima – kazala je Mrvaljević.
Kada je u pitanju intenzitet konkurencije u postupcima javnih nabavki, istakla je da je za pohvalu trend rasta prethodne 3 godine, odnosno činjenica da je broj ponuda po zaključenom ugovoru preko tri.
– Raspoloživa statistika pokazuje da je broj registrovanih ponuđača na CEJN-u kao i broj aktivnih ponuđača u porastu na dnevnoj osnovi te da sada taj broj prelazi 5000 ponuđača. Navedeni podaci ukazuju da postoji veliko interesovanje ponuđača za učešće u postupcima javnih nabavki, samim tim i za poslovanje sa javnim sektorom – rekla je ona.
Prema njenim riječima, Ministarstvo finansija kontinuirano radi na unapređivanju saradnje sa privrednim sektorom kroz različite obuke, savjetodavnu pomoć i help desk u okviru Direktorata za upravljanje javnim investicijama i politiku javnih nabavki.
Navodi da je crnogorski elektronski sistem, prema mišljenju međunarodnih institucija, prepoznat kao jedan od najefikasnijih elektronskih sistema u Evropi, što potvrđuje i značajno učešće inostranih ponuđača. U narednom periodu Ministarstvo finansija će se u ovoj oblasti fokusirati na sljedeće: jačanje konkurencije; jaču kontrolu primjene standarda i načela nabavki; snaženje učešća malih i srednjih preduzeća u postupcima javnih nabavki.
Drugog dana obuke 12. aprila tema će biti „Korišćenje elektronskog sistema javnih nabavki – CEJN“, koju će predstaviti Sanja Poleksic Mujović, načelnica Direkcije za stručno osposobljavanje, usavršavanje i polaganje stručnog ispita za rad na poslovima javnih nabavki u Ministarstvu finansija.