Sastanak u okviru sprovođenja aktivnosti Pilot procesa preduzetničkog otkrivanja – Adrion BLUEAIR projekat
Privredna komora Crne Gore organizovala je sastanak u okviru sprovođenja aktivnosti Pilot procesa preduzetničkog otkrivanja (engl. Entrepreneurial Discovery Process – EDP) u oblasti Plavog rasta u Crnoj Gori, kao dio međunarodnog projekta „Plavi pametni rast S3 u Jadransko-jonskoj regiji” (“Blue Growth Smart Adriatic Ionian S3 – BLUEAIR“).
Na sastanku održanom u četvrtak, 26. januara 2023. godine u hotelu “Ramada” u Podgorici učestvovali su predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Naučno tehnološkog parka, Fonda za inovacije, Pomorskog fakulteta, Instituta za biologiju mora, Inovaciono preduzetničkog centra (IPC) Tehnopolisa, Asocijacije za demokratski prosperitet – ZID kao i predstavnici kompanija Luke Bar i Allegra Montenegro.
Projektom BLUEAIR je planirano da se unaprijedi institucionalni kapacitet država članica Jadransko-jonskog regiona i omogući zajednički pristup kreiranju i sprovođenju politike pametne specijalizacije u oblasti Plavog rasta na makroregionalnom nivou.
Ana Filipović, koordinatorka projekta i samostalna savjetnica u Sektoru za projekte Privredne komore, govorila je o projektu BLUEAIR kojeg kofinansira Evropska Unija u okviru Interreg V-B Jadransko-jonskog transnacionalnog programa 2014-2020 (ADRION). Na projektu učestvuje ukupno 11 partnerskih institucija i 20 pridruženih partnera iz Jadransko-jonskog regiona. Uz Privrednu komoru, partneri iz Crne Gore su Inovaciono preduzetnički Centar Tehnopolis i Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma kao pridruženi partner.
Mr Radmila Gagić, angažovni ekspert na BLUEAIR projektu i saradnica u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor Univerziteta Crne Gore, predstavila je ključne faze Pilot procesa preduzetničkog otkrivanja u oblasti Plavog rasta čime će se obezbijediti prikupljanju informacija za donošenje makroregionalne Inovacione strategije plavog rasta za podsticanje konkurentskih prednosti i razvoja novih tržišnih mogućnosti u Jadransko-jonskom regionu.
Na sastanku su predstavljeni i drugi projektni rezultati, poput Izvještaja o oblastima plavog rasta, upitnika za strukturirano modularno kvalitativno istraživanje potencijala u oblasti plavog rasta, te nacrta liste aktera četvorostruke spirale u oblasti plavom rasta u Crnoj Gori koji će učestvovati u realizaciji predstojećih aktivnosti istraživanja na projektu.
Učesnici sastanka su diskutovali o online modularnom upitniku za kvalitativno istraživanje potencijala u oblasti plavog rasta i pitanjima koja se odnose na poslovnu demografiju, nivo zrelosti inovacija, pokretače inovacija, barijere za razvoj inovacija, istraživačko-razvojne kapacitete i procese, inovacijski menadžment, izvore informisanja, tehnološke kapacitete/vještine u oblasti plavog rasta i učešće u regionalnom lancu vrijednosti.
Takođe, učesnici su razmotrili i predstavljenu listu ključnih aktera četvorostruke spirale u oblasti Plavog rasta u Crnoj Gori koji će učestvovati u popunjavanju online upitnika. Saglasili su se o zajedničkom djelovanju u pogledu formiranja jedinstvene baze kontakata koja će ubuduće biti osnov za sprovođenje politike zajedničkog djelovanja u pravcu odlučivanja i realizacije postavljenih strateških ciljeva plavog rasta.
Tokom sastanka učesnici su izjavili spremnost da doprinesu sprovođenju aktivnosti ali i istakli potrebu za unapređenjem sektorske saradnje u pomorskoj privredi, doprinosu lanca vrijednosti na makroregionalnom nivou, ukidanju administrativnih barijera za razvoj inovacija i drugim pitanjima od važnosti za dalji razvoj Inovacione strategije plavog rasta Jadransko-jonske regije. Učesnici sastanka su ukazali na primjere dobre prakse u dosadašnjem radu i saradnji aktera četvorostruke spirale, poput nabavke prvog naučno-istraživačkog broda koji će se koristiti u svrhe razvoja i ispitivanja novih tehnologija u ribarstvu i marikulturi u Crnoj Gori. Predstavljeno je novoosnovana nevladina organizacija ,,Udruženje klaster plavog rasta – Crna Gora“ koji ima za cilj da poveže sve relevantne aktere iz sektora ribarstva i akvakulture, pomorskog saobraćaja i nadzora, turizma, obnovljivih izvora energije iz mora, biomedicine i farmacije, brodogradnje i IT sektora odnosno digitalizacije u plavoj ekonomiji, i pruži im podršku za razvoj i unapređenje poslovanja kroz zajedničke aktivnosti.
Na sastanku je predstavljen i novi dvogodišnji master studijski program na engleskom jeziku u oblasti zaštite i upravljanja morskom sredinom kao rezultat realizacije Erasmus+ projekta „Razvoj regionalnog interdisciplinarnog zajedničkog master programa za zaštitu i upravljanje morskom sredinom – MEP&M“. Cilj programa je razvijanje nove kvalifikacije Master u oblasti zaštite i upravljanja morskom sredinom kako bi se adekvatnim upravljanjem znanjem i vještinama ili primjenom savremenih tehničko-tehnoloških rješenja pokušali spriječiti ili riješiti ekološki problemi nastali kao posljedica nekompetentnih i neodgovornih aktivnosti u ovom sektoru u Crnoj Gori ali i šire.
Predstavnici Privredne komore Crne Gore upoznali su prisutne sa aktivnostima koje će se realizovati u narednom periodu, sa posebnim akcentom na Istraživanje o potrebama aktera u sektoru Plavog rasta koji će pomoći u definisanju izazova i mogućnosti za jačanje saradnje među akterima četvorostruke spirale u zemljama Jadransko-jonskog regiona.