Konferencija „Izazovi digitalne transformacije“
Konferencija „Izazovi digitalne transformacije“, organizovana u okviru Erasmus + projekta „Digitalno preduzetničko gnijezdo i industrija 4.0 u Crnoj Gori” (DigNest), okupila je u Rektoratu Univerziteta Crne Gore veliki broj naučnika – istraživača, predstavnika visokoškolskih institucija, poslovne zajednice, civilnog sektora i javne administracije.
Projekat Digitalno preduzetničko gnijezdo i industrija 4.0 u Crnoj Gori (DigNest) za cilj ima podršku u modernizaciji visokoškolskih ustanova u Crnoj Gori i jačanje njihove saradnje sa vodećim preduzećima na tržištu. Kroz ovaj projekat predviđeno je jačanje odnosa između visokoškolskih ustanova i nacionalne ekonomije u Crnoj Gori stvaranjem MNE Akademskog centra, kao i podizanje nivoa kompetencija i vještina osoblja visokoškolskih ustanova. Kroz nove oblike praktičnih obuka i proučavanja digitalizovanog tržišta rada teži se povećanju kvaliteta visokog obrazovanja. Od važnosti je i poboljšanje internaciionalizacije visokoškolskih ustanova kroz umrežavanja sa drugim centrima za digitalne inovacije i centrima kompetencija, razmjenu znanja i stručnosti.
Univerzitet Donja Gorica coordinator je ovog evropskog projekta u kojem učestvuje Privredna komora Crne Gore, uz partnere koji dolaze iz Crne Gore i zemalja Evropske unije i to: Univerzitet Crrna Gora, Klinički centar CG, Minsitarstvo zdravlja CG, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede CG, Šimšić doo, Hochschule Furtwangen (Njemačka); Budapesti Muszaki Es Gazdasagtudomanyi Egyetem (Mašarska), Ethniko Kai Kapodistriako Panepistimio Athinon (Grčka), Arctur Racunalniški Inženiring doo (Slovenija), Comtrade System Integration d.o.o. (Srbija). Projekat finansira Evropska komisija kroz Erasmus+ program.
Konferenciji su kao predstavnici Komore i projektnog tima učestvovali Mitar Bajčeta generalni sekretar, Tanja Radusinović direktorica Sektora za projekte i Nada Rakočević sekretarka OU ICT, koja je na Konferenciji govorila o izazovima digitalne transformacije iz ugla crnogorske privrede.
Koordinatorka projekta i prorektorica za nauku i istraživanje UCG prof. dr Irena Orović otvorila je konferenciju ukazujući na izazove digitalne transformacije i moderno društvo koje je uslovljeno da danas misli digitalno. “Nije više pitanje da li ćemo ili kada ćemo već kako ćemo razviti i primjenjivati agendu digitalne transformacije”, istakla je profesorica Orović. Današnja konferencija je, dodala je ona, važna upravo zbog saradnje, umrežavanja i holističkog pristupa primjeni digitalne tehnologije u obrazovanju, privredi, zdravstvu i javnoj administraciji.
Prof. dr Ivana Ognjanović, koordinator projekta sa Univerziteta Donja Gorica, podsjetila je da je kroz ovaj projekat plasiran poziv za studente svih crnogorskih univerziteta za dostavljenje ideja za razvoj inovativnih rješenja u oblasti digitalizacije poljoprivrede i medicine. Kroz projekat obezbijeđena je podrška za najmanje 20 studentskih timova, a na sam poziv odazvalo se 70 timova.
Strateški okvir uspostavljen kroz usvajanje Strategije za pametnu specijalizaciju i Strategije digitalne transformacije, predstavlja dobru polaznu tačku za primjenu digitalne transformacije, ukazala je i Marijeta Barjaktarović Lanzardi, iz Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja. Digitalna transformacija, istakla je, zahtijeva ne samo dobru stratešku osnovu već i dobar akcioni plan uz sinergiju četiri sektora: javne administracije, civilnog, privatnog i akademskog sektora.
Nakon uvodnih izlaganja, tokom radnog dijela konferencije održane su prezentacije i diskusije na teme sajber bezjednosti, mašinskog učenja, izazova digitalne transformacije u obrazovanju i istraživanju, crnogorskom zdravstvu, medicini, kroz konkretnu realizaciju EU projekata, kao i u poljoprivredi.
Predstavnica Komore je kroz svoje izlaganje naglasila neophodnost reforme obrazovnog sistema kako bi zadovoljio sve veću potrebu privrede, ujedno i društva, za kvalitetnim ICT kadrom. Za brzu i kvalitetnu digitalnu transformaciju Crne Gore ništa manje je od značaja unaprjeđenje digitalnih kompetencija cijelog društva, a naročito donosioca odluka, bilo da dolaze iz privrednog ili javnog sektora, istakla je Rakočević.
Drugog i trećeg dana Konferencije organizovan je mentorski rad sa studentima, u kojem je u svojstvu mentora učestvovala Nada Rakočević. Projektni partneri će u narednom periodu, kroz mentorski rad, pomoći timovima studenata, koji su se kandidovali i uspješno prošli evaluaciju na poziv u okviru Projekta, da razviju 23 inovativne ideje u oblasti poljoprivrede i zdravstva.