Stvoriti sigurno i konkurentno okruženje za e-trgovinu
Privredna komora Crne Gore je, u saradnji sa E-commerce Asocijacijom Crne Gore i Balkan eCommerce Alliance (BECA), organizovala 20. septembra okrugli sto na temu „Elektronska trgovina u Crnoj Gori: Izazovi, prilike i budući trendovi“.
Cilj je bio da se okupe ključni akteri iz oblasti e-trgovine, uključujući predstavnike javnog sektora, kompanije i pojedince iz Crne Gore, kako bi zajedno diskutovali o trenutnom statusu elektronske trgovine, identifikovali ključne izazove i prilike, te analizirali trendove koji će u bliskoj budućnosti oblikovati ovaj segment ekonomije.
Prema riječima uvodničarke Nade Rakočević, sekretarke Odbora udruženja ICT u Privrednoj komori, Crna Gora je još 2013 godine prepoznala potrebu zakonskog uređenja ove oblasti donoseći Zakon o elektronskoj trgovini.
-Nažalost, ovaj Zakon nije mijenjan od tada, iako su svi aspekti koji se odnose na eTrgovinu jako promijenili. S obzirom da se radi o poslovnom modelu koji se oslanja na informacione tehnologije, a znamo kakvim ubrzanim tempom one napreduju, inoviranje ili čak donošenje novog Zakona o eTrgovini je neophodnost i aktivnost koju bi trebalo što prije započeti – rekla je Rakočević.
Ivan Bošković, predsjednik E-commerce Asocijacije Crne Gore kazao je da je okrugli sto prvi u nizu ovakvih događaja, koji za cilj imaju da okupe sve privrednike, preduzetnike i kompanije koje se bave elektronskom trgovinom, kako bi razgovarali o logistici, regulatornom uređenju i edukaciji.
On je predstavio Asocijaciju e-commerce u Crnoj Gori, istakavši da je njena misija povezivanje preduzeća, preduzetnika i stručnjaka iz industrije kako bi unaprijedili razvoj e-trgovine.
-Težimo stvaranju dinamične zajednice gdje članovi mogu dijeliti uvide, učiti jedni od drugih i sarađivati na inicijativama koje donose uspjeh na digitalnom tržištu – kazao je on.
Bošković je takođe apostrofirao važnost organizovanja kontinuiranih edukativnih događaja i radionica, kako bi se unaprijedile vještine i znanja u ovoj oblasti, te promovisanja regulacije pravnog okvira u cilju podrške rastu e-plaćanja i tržišta e-trgovine uopšte.
Tokom diskusije učesnici su istakli da, iako je zakonski okvir za e-trgovinu uglavnom usklađen sa evropskim standardima, njegova implementacija je nedovoljna. Posebno su ukazali na problem neadekvatne primjene zakona o zaštiti potrošača, zakona o unutrašnjoj trgovini, elektronskoj trgovini, kao i elektronskom potpisu, što stvara nejasnoće i nesigurnost među trgovcima i potrošačima. Takođe, poreska politika često ne odgovara potrebama digitalnog tržišta, što dodatno otežava poslovanje.
Ukazali su i na prisutnost neregistrovanih e-trgovina koje posluju preko društvenih mreža i izbjegavaju plaćanje poreza, stvarajući nelojalnu konkurenciju. Nedostatak fiskalizacije online prodaje i nedovoljna inspekcijska kontrola omogućavaju da nelegalne aktivnosti ostanu van domašaja nadležnih organa. Posebno su istaknuti problemi vezani za prekograničnu trgovinu i prodaju nelegalnih proizvoda.
Učesnici su posebno naglasili potrebu za razvijanjem svijesti o značaju e-trgovine, kako među potrošačima, tako i među preduzećima. Ukazano je da e-trgovina predstavlja ključan segment modernog poslovanja, koji ne samo da omogućava veći pristup tržištu, već i pruža brojne pogodnosti kao što su jednostavniji način kupovine, ušteda vremena i novca, kao i mogućnost globalnog poslovanja.
Međutim, istaknuto je da u Crnoj Gori postoji nizak nivo digitalne pismenosti i nedovoljna informisanost o prednostima online trgovine. Potrošači često imaju nedostatak povjerenja u sigurnost digitalnih transakcija, dok mnoga mala i srednja preduzeća ne koriste u potpunosti potencijale e-trgovine zbog nedostatka resursa, znanja ili straha od nepoznatog.
Učesnici su zaključili da je ključno uložiti u edukaciju i informisanje, kako bi se podigla svijest o prednostima i bezbednosti online kupovine. Takođe, potrebne su obuke za preduzetnike kako bi bolje razumjeli tehnologije i poslovne modele koji e-trgovinu čine efikasnim i profitabilnim kanalom. Samo kroz sveobuhvatno podizanje svesti moguće je stvoriti povoljnije okruženje za razvoj e-trgovine i jačanje njenog uticaja na domaću ekonomiju.
Poručili su da su neophodne ozbiljne reforme koje bi obuhvatile unapređenje primjene zakona, povećanje svijesti potrošača, digitalizaciju administrativnih procesa i pojačanu borbu protiv sive ekonomije, sve u cilju stvaranja sigurnog i konkurentnog okruženja za e-trgovinu u Crnoj Gori.