Vrhunski lideršip
Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Elite Academy Balkans, 17. aprila organizovala seminar ,,Vrhunski lideršip,,.
Marga Koković, predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, kazala je u pozdravnoj riječi da su vrhunske lideršip vještine ono što pravi razliku između menadžera i izuzetnih lidera u današnjem brzo promjenljivom poslovnom svijetu, te da zaposleni mogu ostvariti znatno bolji učinak samo ako su vrhunski motivisani i vođeni.
-Ovaj seminar ima za cilj da polaznike upozna sa vještinama i alatima potrebnim za izgradnju rezilijentnih, adaptivnih i inovativnih timova spremnih da se suoče sa izazovima sjutrašnjice u evropskom okruženju – istaklo je on.
Predavač je bio Milorad Pavićević, dugogodišnji direktor stranih kompanija za Balkan (Delta, Nestle Adriatic, Chipita, Pompea), nakon čega 2015. godine pokreće Elite Academy Balkans, najprije kao dio italijanske Elite Academy iz Firenze, a od 2022. godine šire svoje aktivnosti i postaju veoma značajna organizacija za obuke i primjenu Soft skills i najnaprednijih metodologija u radu sa ljudima na Balkanu.
On je tokom seminara govorio o značaju: adaptibilnosti i rezilijentnosti (kako biti agilan i u najtežim vremenima); digitalne transformacije (kako razumjeti ključne trendove digitalizacije i kako iste iskoristiti u svoju korist); diverzitetu i inkluzivnosti (kako razviti raznolike timove koji nadmašuju očekivanja kroz snagu inkluzivnosti); održivosti i etike (implementacija strategija koje ne samo da doprinose planeti, već i promovišu pozitivan društveni uticaj) i emocionalne inteligencije (kako poboljšati sopstvene sposobnosti u cilju razumijevanja, korišćenja i upravljanja emocijama na pozitivan način kako bi se poboljšale interakcije unutar tima i efikasnost na radu).
Pavićević je kazao da se poslovni ambijent strahovito brzo mijenja, evolvira, i umjesto da su danas menadžeri “samo menadžeri”, oni moraju biti i lideri, jer to novi poredak generacija nalaže.
– Crnogorski privrednici se još uvijek nalaze u periodu tranzicije, i tek se polako ulazi u menadžerski-profesionalni način vođenja kompanija, a svijet je već u liderskom načinu vođenja. Zato imamo sve više izazova u radu sa ljudima i sve veće probleme, sporo prihvatamo promjene – istakao je on.
Prema njegovim riječima, poslovni ambijent u Crnoj Gori, što se liderstva i menadžmenta tiče je iza Srbije, možda negdje malo i ispod Bosne i Makedonije, a razlog je izrazito sporo uvođenje promjena zbog malog i “zaštićenog” ambijenta, koji vrlo brzo neće biti više “zaštićen”.
Pavićević je naveo da telekomunikacioni, pa i bankarski sektor nešto moderniji od ostatka privrede, ali da su privatne kompanije dosta ispod regionalnih po produktivnosti , motivisanosti ljudi, a po platama znatno iznad, što vrlo brzo može dovesti do ozbiljnih poremećaja ako se ne preduzmu adekvatne mjere.
Istakao je da je u vrhunskom lideršipu izuzetno važna emocionalna inteligencija.
– Više nije važno samo koliko smo pametni ili stručni (IQ), važno je i koliko dobro upravljamo sobom i koliko uspješno ostvarujemo odnose sa drugim ljudima (EQ), a vrhunski lideri moraju imati visoku emocionalnu inteligenciju – kazao je Pavićević, dodajući da nam ona pomaže da ostanemo motivisani i optimistični čak i kada doživljavamo neuspjehe.
Takođe, navodi on, važno je imati i emocionalnu samokontrolu, a ljudi koji su dobri u ovoj vještini mnogo brže se mogu oporaviti od neuspjeha i životnih nedaća.
– Lideri ne smiju sebi dozvoliti da paniče kada nastanu stresne situacije, treba da teže da ostanu smireni i pozitivni, kako bi trezveno razmišljali i jasno komunicirali sa svojim timom – rekao je on.