Digitalni marketing i registracija za mlade preduzetnike u turističkoj industriji
Seminar „Digitalni marketing i registracija za mlade preduzetnike u turističkoj industriji“, koji je Privredna komora Crne Gore organizovala u saradnji sa mikrokreditnom institucijom Alter Modus, Udruženjem izdavalaca smještaja i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) u okviru programa „Mladi u biznisu“, održan je 22. aprila.
Seminar je bio namijenjen mladim preduzetnicima do 35 godina koji ostvaruju ili planiraju da ostvare prihod od samostalne djelatnosti, vlasnici su mikro ili malog preduzeća, bave se izdavanjem smještaja, razvili su poslovanje ili su na početku svog poslovnog puta u turističkoj industriji, ili su spremni da preuzmu porodični posao.
Učesnici su imali priliku da čuju više o tome kako tehnologija može poboljšati i pojednostaviti svakodnevno poslovanje mladim preduzetnicima koji se bave poslovanjem u turističkoj industriji.
– Digitalni marketing često može biti jeftiniji i efikasniji od tradicionalnih marketinških metoda koje su i danas zastupljene. Digitalizacija omogućava kompanijama da dosegnu ciljanu publiku uz manje troškove. Korišćenjem digitalnih kanala i novih inovativnih turističkih koncepata, moguće je transformisati preduzeće i efikasnije upravljati sopstvenim kapacitetima – kazala je u pozdravnoj riječi predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore Marga Koković.
Alter Modus je finansijska institucija koja odobrava kredite u okviru Programa Mladi u biznisu (#Youth in Business – #YiB), obezbjeđujući mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima, koji su u većinskom vlasništvu ili kojima upravljaju osobe mlađe od 35 godina, pristup potrebnim znanjima, vještinama, finansiranju i ostalim ključnim resursima bitnim za prevazilaženje izazova i dostizanja punog potencijala. Navedeni program pokrenut je od strane Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
– Alter Modus je prva finansijska institucija u Crnoj Gori koja odobrava kredite u okviru ovog programa kroz koji smo podržali preko 850 biznis priča sa više od 2,8 miliona eura – rekla je predstavnica ove mikrokreditne institucije Danka Turović.
Ona je dodala da su, osim programa „Mladi u biznisu”, u saradnji sa EBRD realizovali i program „Žene u biznisu”, čime afirmišu žensko preduzetništvo koje daje veoma značajan doprinos biznis zajednici i ekonomiji u cjelini.
Matija Dautović, EBRD, predstavnik programa “Savjeti za mala i srednja preduzeća”, kazao je da su u MNE prisutni od 2003. godine i rade dosta projekata na kojima sarađuju među ostalima i sa Privrednom komorom Crne Gore, te Alter Modusom.
– Od 2018. smo počeli sa podrškom mladima u biznisu cijeneći da je riječ o budućim donosiocima odluka u preduzećima i državnim institucijama. Ovo je prva radionica i cilj nam je da ih bude još u narednom periodu – rekao je Dautović i zahvalio donatorima Norveškoj, Luksemburgu i Italiji (u ime Centralno evropske inicijative).
Više o temi govorili su Branka Džoganović, direktorica Udruženja izdavalaca smještaja i Andrija Brajković, izvršni direktor kompanije Oblak IT, te Anđela Đokić, konsultatkinja i vlasnica turističkog preduzeća.
Branka Džoganović je predstavila Udruženje izdavalaca smještaja koje postoji od 2020. godine i istakla da je njihov glavni cilj uspostavljanje centralnog statističkog sistema s podacima u realnom vremenu, transformacija kapaciteta privatnog smještaja u integralne hotele i sprovođenje strategija razvoja turizma.
– Udruženje izdavalaca još od samog osnivanja sprovodi različite aktivnosti uključivanja mladih u poslove izdavanja smještaja. Mladi još u osnovnoj školi stiču znanja i vještine koje su osnova svakog turističkog biznisa. Nikad nije bilo lakše, ni dostupnije da savladate razne alate i vještine tokom svog profesionalnog razvoja i rasta. Sa sveobuhvatnom podrškom kakvu vam pruža YiB program mnogo je lakše opredjeliti se za preduzetničku avanturu – rekla je Džoganović.
Ona je govorila o registraciji poslovanja izdavanja smještaja, potrebnim koracima, troškovima i prednostima.
Prema riječima Andrije Brajkovića kompanija Oblak IT iz Podgorice se bavi finansijskim softverima, rješenjima iz računovodstva i drugih oblasti i imali su značajnu ulogu u realizaciji projekta elektronske fiskalizacije.
Kompanija Oblak IT napravila je mobilnu aplikaciju namijenjenu izdavaocima privatnog smještaja preko koje mogu prijaviti/registrovati goste, kreirati račune (fiskalizacija), obračunati takse i omogućiti kartičnu naplatu usluga.
– Hiljade objekata se koriste za izdavanje smještaja i za sve njihove vlasnike je bilo potrebno naći tehničko rješenje koje će im olakšati poslovanje. Objedinili smo sve potrebno za korisnike na jednom mjestu – rekao je Brajković, dodajući da aplikacija štedi vlasnicima smještaja značajno vrijeme potrebno za navedene procese.
Anđela Đokić govorila je o značaju online platformi u oblasti putovanja u modernim poslovanju. Ona je učesnike seminara upoznala sa funkcionalnostima platformi Booking, AirBnB, Trip Advisor, Google My Business, a prezentovala je i praktične primjere sa globalnog tržišta.
Takođe je ukazala na koje se sve načine može kreirati sadržaj koji će privući goste i pružiti usluge koje će donijeti odlične recenzije, te kako postići dodatnu vrijednost u pružanju usluga.
Đokić je istakla da uvijek treba provjeriti je li tekstualni sadržaj dovoljno zanimljiv – ne samo informativan, već i personalizovan, intrigantan, odnosno da li ostavlja pravu poruku.
– Morate istražite ključne riječi kako biste sadržaj i naslove bolje rangirali – kazala je ona, dodajući da je važno i uvijek odabrati najbolju dostupnu multimediju.
Prema njenim riječima, multimedija mora biti svijetla i kvalitetna, a neophodno je da sadrži sve osnovne i praktične informacije, tačan opis (šta je uključeno, ima li parking, šta je u blizini, ima li dvorište, neka važna znamenitost u blizini, itd.).
– Pružite maksimum u pružanju usluga svojim gostima – dobre recenzije daće podsticaj vašem listingu i otvoriti vam prilike za rast – poručila je Đokić.