Komunikacione vještine
Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Sekretarijatom za podršku biznis zajednici Glavnog grada Podgorice, 13. aprila organizovala seminar na temu: „Komunikacione vještine“
Seminar je organizovan sa ciljem unapređenja konkurentnosti zaposlenih. Dobre komunikacione vještine, konstruktivno rješavanje konflikata i umijeće slušanja sagovornika su faktori uspjeha u svakodnevnom radu i najbolji način da predstavite sebe i organizaciju u kojoj radite.
Predavačica je bila Slavica Striković koja je realizovala više od 600 obuka, treninga, seminara, radionica i predavanja o različitim temama o komunikacionim vještinama, analizi medija i ljudskim pravima. Takođe, posjeduje višedecenijsko iskustvo u radu sa medijima i autorka je više publikacija i stručnih radova iz domena ljudskih prava, rodne statistike i medija.
Ksenija Đukanović, samostalna savjetnica u sektoru za obrazovanje i kvalitet Privredne komore istakla je da je komunikacija univerzalni način razmjene informacija, misli, stavova, želja.
Prema njenim riječima, verbalne i neverbalne vještine komuniciranja učimo, a ovaj seminar će svima, kroz praktično vježbanje, podići i svijest o značaju komunikacionih alata i znanja.
Zakerija Fetić sekretar Sekretarijata za podršku biznis zajednici kazao je da Glavni grad, pored toga što aktivno radi i djeluje u cilju poboljšanja standarda života svih građana Podgorice, intenzivno sarađuje i sa brojnim insitucijama kako bi zajednički investirali u najbitniji resurs svake države, ljude.
On je sve prisutne pozvao da aktivno prate programe edukacije koji se upješno realizuju u saradnji sa Privrednom komorom, te da stečeno znanje o komunikacionim vještinama primjene u sve dinamičnijem svijetu poslovanja.
Slavica Striković je tokom svog predavanja prisutne upoznala sa pojmom i vrstama komunikacije, značajem dobrog komuniciranja, rješavanjem konflikata kroz asertivno ponašanje, te značajem aktivnog slušanja za izgradnju komunikacionih vještina.
Ona je kazala da je komunikacija proces primanja i slanja poruka, odnosno proces u kojem pojedinac ili grupa (organizacija) prenosi informaciju nekom drugom pojedincu ili grupi (organizaciji).
Striković je apostrofirala da je u tom procesu najvažnije da ta informacija bude jasna i razumljiva, a pod uspješnom komunikacijom se podrazumijeva da je informacija primljena onako kako je odredio sam pošiljalac.
Prema njenim riječima, za dobru komunikaciju je od izuzetne važnosti i vještina slušanja, koja je mnogo više od sposobnosti da čujemo riječi. Ona obuhvata razumijevanje poruke, situacije i druge osobe, a aktivnim slušanjem izbjegavamo prepreke, u komunikaciji i poštujemo tuđa mišljenja, stavove i osjećaje, te poštujemo integritet osobe koju slušamo.
Kako bi se poboljšala komunikacija, Striković je navela da je neophodno tražiti pojašnjenja, postavljati otvorena pitanja, parafrazirati, ponoviti, sumirati, ali i ohrabriti komunikaciju riječima i govorom tijela.
Ona se tokom predavanja osvrnula i na crnogorsko preduzetničko okruženje, kazavši da je ono sasvim slično ostatku svijeta, ali ipak ne pridaje poseban značaj unapređenju komunikacionih vještina, te da je ova oblast upravljanja i rukovođenja najviše zanemarena.
Striković je istakla da je dobra biznis komunikacija vrlo rijetka i da ne postoji univerzalno uputstvo kako poboljšati komunikaciju među zaposlenima, već svaka kompanija treba da razvija sopstvenu komunikacionu kulturu jednostavnim, efikasnim i aktivnim ciklusom komunikacije. Razvoj timova i zajednički prostor su od velikog značaja.
Predavanje je pratilio više od 50 učesnika, a naredni seminar koji Privredna komora organzuje 20. aprila biće: „Obračun zarada i drugih ličnih primanja“ (shodno posljednjim izmjenama zakonske regulative).