ESF + za vještine budućnosti
U organizaciji Ministarstva rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike (Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike) održana je konferencija „ESF + za vještine budućnosti” na kojoj su učestvovali ministar Marin Piletić, ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman i komesar Evropske komisije za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit. Konferencija je bila usmjerena na ključnu ulogu razvoja vještina u podsticanju privrednog rasta, socijalne uključenosti i stvaranja održivog zapošljavanja u Evropi.
Ovaj događaj podržao je Evropski socijalni fond Plus (ESF+), a održana je u okviru hrvatskog predsjedavanja Strategijom EU za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR), a imala je za namjeru i ukazati na potencijale transnacionalne saradnje u oblasti vještina u okviru EUSAIR. Inače, 2023. godinu je Evropska komisija proglasila godinom vještina.
Ministar Piletić je u svom uvodnom obraćanju naglasio da je stvaranje novih radnih mjesta jedan od prioriteta Vlade RH, baš kao i stvaranje razvijenog i uređenog tržišta rada, koje će omogućiti dostojanstven rad za sve radnike, a ujedno poslodavcima i privredi obezbijediti kvalitetnu radnu snagu. Istakoa je da Hrvatska bilježi pozitivne trendove na tržištu rada i rekordno nizak broj nezapolsenih.
Ministar Piletić je govoreći o važnosti cjeloživotnog obrazovanja, rekao i da je od prethodne godine Vlada Hrvatske uvela sistem vaučera za obrazovanje zaposlenih i nezaposlenih osoba za zelene i digitalne vještine i dodao kako se ulaganja u vještine nastavljaju kroz ESF+ sve do 2030. godine.
Cilj je, kako je istakao ministar, da najmanje 55 posto svih odraslih osoba u Hrvatskoj učestvuje u cjeloživotnom obrazovanju, odnosno unapređenju vlastitih vještina i kompetencija.
Regionalnu dimenziju ovog skupa naglasio je minister vanjskih poslova Radman Grlić koji je podsjetio da se Hrvatska tokom svog predsjedavanja EUSAIR-om posvetila važnim temama poput osnaživanja položaja žena, očuvanja životne sredine, energetike, mladima i njihovom budućnošću, a što su sve teme koje se prožimaju i kroz Konferenciju.
Komesar Schmit je u svom uvodnom govoru ukazao na paradoks da dok još uvijek imamo nezaposlenost u brojnim evropskim zemljama, pogotovo među mladima, one se istovremeno suočavaju s manjkom radnika.
Zato moramo vratiti mlade na tržište rada nudeći im cjeloživotno učenje, nove vještine, prekvalifikacije i usavršavanje, smatra komesar Schmit.
Istakao je da Evropska unija ulaže velika sredstva u ljudski kapital, odnosno u obrazovanje i obučavanje.
Nakon uvodnih obraćanja, učesnici su imali priliku da čuju prezentaciju „Vještine i tržište rada u RH“ od strane Ivana Vidiš, državnog sekretara u Ministarstvu rada.
Potom su uslijedila dva panela. Na panelu “EUSAIR: mogućnosti transnacionalne saradnje u oblasti vještina”, učešće je uzela i predstavnica Privredne komore Crne Gore, Tanja Radusinović, uz predstavnike Svjetske banke, Evropske komisije, te predstavnika akademske zajednice.
Bila je to prilika da se predstavi situacija u oblasti vještina, zapošljavanja i preduzetničkog učenja u Crnoj Gori. Radusinović je govorila o edukativnim aktivnostima koje realizuje Komora, kao i ulozi Komore u svojstvu socijalnog partnera na polju unapređivanja obrazovnog sistema. Kroz učešće na panelu istakla je aktivnosti koje se realizuju kroz različite projekte finansirane sredstvima iz evropskih fondova, a koji se bave srednjim stručnim obrazovanjem, savladavanjem vještina koje će omogućiti zapošljivost mladih i žena. Takođe je naglasila i ulogu Regionalnog fonda za izazove, kojim koordinira Privredan komora, a koji predstavlja veoma značajnu podršku srednjim stručnim školama i njihovoj saradnji sa poslovnim sektorom.
Ovaj jednodnevni događaj okupio je učesnike iz svijeta krteatora politika, privrede, socijalne partnere, stručnjake za obrazovanje i dr.