Prvi sastanak ekosistema održivih istraživačkih inovacija – LIRRIE

U okviru projekta AZA4ICE, Privredna komora Crne Gore je organizovala prvi sastanak ekosistema održivih istraživačkih inovacija – LIRRIE. Sastanak je održan u Ulcinju, 4.3.2025. godine, a cilj mu je bio da se zajedno sa zainteresovanim stranama usavrši nacrt vizije lokacije pilot projekta Šasko jezero i predstavi AZA4ICE metodologija.
Pored konsultanata na ovom projektu, prof. dr Radoja Lauševića i prof. dr Danila Mrdaka, na sastanku su prisustvovali predstavnici akademske zajednice, lokalnih i nacionalnih vlasti i civilnog društva. Učesnici su istraživali teme: ključni izazovi u vezi sa lokacijom Šasko jezero za održivi uzgoj ribe, glavne prepreke i mogućnosti. Ovaj pristup saradnje ima za cilj efikasnije usklađivanje korišćenja jezera sa drugim sektorima, podstičući inkluzivno upravljanje za odgovoran plavi rast. Učesnici sastanka su dali doprinos stvaranju vizije za Šasko jezero, a nakon toga su imali priliku da se informišu o integrisanoj multitrofnoj akvakulturi (IMTA) — sistemu koji povećava produktivnost uz promociju ekonomske i ekološke održivosti.
AZA4ICE je međunarodni projekt koji se bavi unapređenjem održivih i cirkularnih praksi u sektoru akvakulture u evro-mediteranskoj regiji. Cilj projekta je prelazak na održiviji i efikasniji model korišćenja resursa u akvakulturi kroz inovativno prostorno planiranje i aktivno uključivanje svih relevantnih aktera.
Projekat traje od januara 2024. do juna 2026. godine, uz budžet od skoro 3 miliona eura. Finansira ga program Interreg Euro-MED u okviru prioriteta “Greener MED”. Glavni fokus je identifikacija i testiranje zona za cirkularnu akvakulturu u obalnim i unutrašnjim vodama, čime se podstiče ekonomski rast i očuvanje prirode. Takođe, projekat promoviše saradnju među zemljama i smanjenje administrativnih prepreka za upravljanje resursima. Projekat pruža mogućnosti za inovacije u upravljanju resursima, jačanje cirkularne ekonomije i stvaranje novih poslovnih prilika, čime doprinosi održivom razvoju u regionu.
Projekt ima jedanaest partnera iz osam zemalja: Grčka, Italija, Španija, Francuska, Hrvatska, Bugarska, Crna Gora i Portugal.