Siva ekonomija i dalje ključni problem u sektoru trgovine

Siva ekonomija u dijelu nelegalne prodaje, neregistrovanja djelatnosti i nelojalne konkurencije ostaje jedan od ključnih problema, a nedostatak kvalifikovane radne snage i složene administrativne procedure dodatno otežavaju poslovanje.
Ovo je poručeno sa sjednice Odbora udruženja trgovine Privredne komore Crne Gore, održane 6. juna, a na kojoj je razmotreno poslovanje u sektoru tokom prvog kvartala ove godine.
Sjednicu je vodio Dragan Janjević, zamjenik predsjednika Odbora, a u radu su učestvovali potpredsjednik Privredne komore Nikola Vujović, sekretarka Odbora Milica Lazarević i direktorica Sektora udruženja PKCG, Slavica Pavlović.
Sekretarka Odbora, Milica Lazarević prezentovala je Informaciju o poslovanju u sektoru trgovine za period januar – mart 2025. godine, sa posebnim osvrtom na to kako je sektor trgovine reagovao na makroekonomske okolnosti u zemlji, obilježene umjerenim ekonomskim rastom, većom zaposlenošću i izazovima u spoljnotrgovinskoj razmjeni.
– U trgovini na malo ostvaren je promet od 577,7 miliona eura, što predstavlja rast u odnosu na isti period prethodne godine. Ipak, u poređenju s prethodnim kvartalom, zabilježen je pad prometa. Primjetan je rast u prometu neprehrambenih i farmaceutskih proizvoda, dok je promet goriva i prehrane ostao stabilan – navela je ona.
Prema njenim riječima, zarade u sektoru trgovine su značajno porasle. Prosječna bruto zarada iznosila je 1.077 eura, dok je neto zarada dostigla 913 eura, što je rast od preko 30% u odnosu na isti period prethodne godine. Trgovina je ostala najveći poslodavac u Crnoj Gori, sa oko petinom ukupno zaposlenih. Stopa nezaposlenosti je opala i iznosi 10,2%, što je pozitivan pokazatelj.
– Spoljnotrgovinska razmjena nastavila je trend rasta, ali uz izražen disbalans između uvoza i izvoza. Izvoz je neznatno opao, dok je uvoz porastao, što je dodatno smanjilo pokrivenost uvoza izvozom. Uvoz je i dalje dominantno orijentisan na naftu, ljekove i automobile, dok se iz Crne Gore najviše izvozi električna energija, mineralne rude i otpaci metala i ostala transportna sredstva i opreme.– kazala je Lazarević.
Naglasila je da se sektor trgovine suočava se sa brojnim izazovima. Poziv na bojkot trgovinskih lanaca koji je bio aktuelan tokom prvog kvartala, ocijenjen je kao neodgovoran i štetan po ekonomiju. Siva ekonomija ostaje jedan od ključnih problemaa ograničeni izvori finansiranja, nedostatak kvalifikovane radne snage i složene administrativne procedure dodatno otežavaju poslovanje.
Na sjednici je takođe razmotreno pitanje neradne nedelje budući da je Ustavni sud pokrenuo postupak za ocjenu ustavnosti zabrane rada nedeljom u trgovinama Nakon diskusije, privrednici su zaključili da čekaju na dalje postupanje Vlade odnosno Ustavnog suda.
Kada je u pitanju sedmočasovno radno vrijeme, privrednici su ocijenili da crnogorska privreda nije spremna da se suoči sa opterećenjem radnih procesa koje neminovno donosi 7-časovno radno vrijeme. Navode da je prisutna ubrzana migracija kadra iz realne ekonomije u javni sektor i državna preduzeća što dvojako opterećuje privredu: i u pogledu fiskalnih nameta, i kroz kadrovski deficit.Privrednici su bili jedinstveni u stavu da je neophodno inicirati razgovor sa predstavnicima Vlade na ovu temu.
U fokusu je bila i tema krađe u trgovinskim objektima koje danas bilježe sve trgovine i prodavnice sa prehrambenim namirnicama, drogerije, ali i prodavnice neprehrambenog segmenta pa se ujedno i problem poreskog tretmana ukradene robe javlja kao jedan od elementa svakodnevnog poslovanja Istakli su da su krađe ozbiljan izazov za trgovce, jer osim direktne štete, utiču i na osjećaj sigurnosti zaposlenih i na ukupnu poslovnu efikasnost.
Ono što je potrebno razmatrati, ističu privrednici, jesu mjere za povećanje sigurnosti a kako bi se unaprijedila bezbjednost i poslovanje, bitna je i uloga države, u dijelu kaznene politike i zakonskih rješenja.
Apostrofiran je i problem sive ekonomije i nelojalne konkurencije, posebno u dijelu prodaje putem društvenih mreža.
Privrednici su stave da je neophodno što hitnije otvoriti institucionalni dijalog o ovoj problematici, kako bi se zajednički mapirao problem, razmijenila iskustva i definisale konkretne mjere koje bi doprinijele suzbijanju nelegalne trgovine u digitalnom okruženju.
Na kraju, direktorica Sektora udruženja u PKCG, Slavica Pavlović predstavila je rezultate istraživanja o poslovnom ambijentu po pojedinačnim oblastima, koje je sprovela Privredna komora Crne Gore u martu i aprilu ove godine, sa ciljem sagledavanja trenutne percepcije privrednika o uslovima poslovanja, identifikovanja najvećih izazova i očekivanja za naredni period.
Kako je navela, u sprovedenom istraživanju privrednici su poslovni ambijent ocijenili prosječnom ocjenom 2,47, koja, iako i dalje ostaje ispod pretpandemijskog nivoa, kada je iznosila 3,05, ukazuje na određeni napredak u percepciji poslovne klime u odnosu na 2024. kada je iznosila 2,37. Naglasila je značajan rast očekivanja privrednika do kraja 2025., što se ogleda kroz ocjenu 3,03 – zadovoljavajući nivo, dok se za 2026. godinu očekuje dalji napredak što je reflektovano u ocjeni 3,35.
Rezulati analize predstavljaju, između ostalog, značajan instrument podrške Privrednoj komori u oblikovanju inicijativa prema donosiocima odluka, ali i vrijedan izvor informacija za oblikovanje ekonomskih politika usmjerenih ka povećanju otpornosti i konkurentnosti crnogorske privrede.
Takođe su usvojeni Izvještaj o radu Odbora udruženja trgovine za 2024. godinu i Odluka o formiranju Grupacije za trgovinu nekretninama.