Psihološka procjena-ključ uspjeha u selekciji i razvoju kadrova
Privredna komora Crne Gore organizovala je 19. septembra seminar ,,Psihološka procjena-ključ uspjeha u selekciji i razvoju kadrova“.
Prema riječima Marge Koković, predstavnice Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, poslovni ambijent u Crnoj Gori je izazov kako za kompanije tako i za zaposlene, s obzirom na to da na njega utiču različiti činioci.
-Nalazimo se u pretpristupnom periodu za ulazak u EU, znatan je uticaj fluktuacije radne snage, pojavljuju se nova zanimanja i specijalizacije. Da bi uskladili zahtjeve i razvoj organizacija, bilo firmi, bilo institucija, sa svjetskim trendovima, potrebno je da, osim posvećenosti politikama razvoja, posvetiti pažnju ljudima, njihovoj motivaciji i efikasnosti, procjeni njihovih kompetencija – istakla je Koković.
Tokom seminara, učesnici su imali priliku da razgovaraju o značaju uvođenja procjene ličnosti i sposobnosti zaposlenog od strane psihologa.
Više o temi, govorila je doc. dr sci. Nevenka Pavličić, spec. psiholog, koja je doktorica psiholoških nauka iz oblasti HR-a, specijalistkinja kliničke psihologije, REBT (racionalno-emotivne i bihejvioralne terapije) terapeutkinja i HR konsultantkinja. Predavačica je na univerzitetima u Crnoj Gori (UCG i UDG) i okruženju (Univerzitet Travnik) iz oblasti primijenjene psihologije u biznisu, zdravstvu i menadžmentu. Istraživačica i procjenjivačica za institucije iz oblasti bankarstva, hotelijerstva i turizma, bezbjednosti u domaćim i multinacionalnim kompanijama u Evropi. U periodu od 2006-2021 realizovala je preko 35 vrsta treninga i edukacija za zaposlene.
Pavličić je u svom izlaganju posebno istakla značaj ljudskih resursa i njihovog upravljanja u savremenim poslovnim okruženjima, s fokusom na trenutnu ekonomsku situaciju u Crnoj Gori i zemljama regiona. Ova situacija, prema njenim riječima, ne samo da je dovela do promjena u pravilima poslovanja i korporativnoj kulturi, već je i značajno uticala na promjenu u načinu na koji se shvata uloga ljudskih potencijala u poslovnom uspjehu.
– Upravljanje ljudskim resursima postalo je ključni segment organizacije rada u svakoj firmi, od pažljivog izbora kadrova, preko formiranja efikasnih timova, do kontinuiranog usavršavanja zaposlenih – istakla je Pavličić.
Ona je naglasila da kvalitetna selekcija kadrova predstavlja, ne samo prvi korak ka uspjehu, već i prevenciju potencijalnih problema u radu, što može doprinijeti stvaranju pozitivne radne atmosfere i povećanju efikasnosti.
– Dobra selekcija predstavlja prevenciju mogućih kasnijih problema i nezadovoljstva, kako zaposlenih, tako i poslodavaca – kazala je ona.
Pavličić je takođe govorila o složenosti procesa selekcije kadrova, naglašavajući da je neophodno da se kandidati biraju ne samo na osnovu stručnih kompetencija, već i na osnovu osobina ličnosti koje će omogućiti skladnu radnu komunikaciju i uspješan timski rad. Kako je istakla, efikasnost selekcije mjeri se rezultatima izabranih kandidata na poslu i dužinom njihovog staža u organizaciji.
Pored toga, ukazala je na značaj angažovanja neutralnih profesionalaca u procesu selekcije, posebno u okruženju koje je često opterećeno korupcijom i nepotizmom.
– Angažovanje neutralnog profesionalca omogućava da primljeni kandidat bude selektovan isključivo na osnovu svojih ličnih kvaliteta, bez pritisaka i uticaja van sfere profesionalnog – naglasila je.
Ona je istakla da su ovakve inicijative najčešće preduzimaju kompanije koje žele inovacije i dinamične promjene u svojim timovima, kao što su bankarske institucije, obrazovne ustanove, ili preduzeća koja posluju na međunarodnom tržištu.
Na kraju, Pavličić je zaključila da je proces objektivne selekcije ključan za uspjeh svake organizacije, te da je rad sa ljudima, njihova pravilna selekcija i profesionalni razvoj osnova za unapređenje radne efikasnosti i korporativne atmosfere u svakoj firmi koja teži dugoročnom uspjehu.