Emocionalna i socijalna inteligencija u poslu
Privredna komora Crne Gore organizovala je 25. januara seminar „Emocionalna i socijalna inteligencija u poslu”.
Prema riječima dr Mladena Perazića direktora Sektora za obrazovanje i kvalitet, emocionalna i socijalna inteligencija (ESI) utiču na sve apekte naših života.
– ESI kompetence se opisuju kao naučena sposobnost koja rezultira izvanrednim performansama na poslu, a povezane su sa motivacijom, samosviješću, upravljanjem sobom i odnosima koje omogućavaju razumijevanje sopstvenih, kao i emocija drugih ljudi u interakciji – istakao je on u svom uvodnom obraćanju.
Predavačica na seminaru bila je Ana Đurović, izvršna direktorica i vlasnica firme Brain Code d.o.o. čija je djelatnost pružanje podrške poslovanju i razvoju firmama i pojedincima, kroz unapređenje poslovnih procesa i poslovnih vještina. Znanje i iskustvo sticala je, blisko sarađujući sa kolegama i saradnicima iz Evrope i svijeta, sa više od 20 godina iskustva u privredi. Sertifikovani je profesionalni coach po ECA (European Coaching Association), NLP i Points of you Explorer trener, a sertifikovana je i za procjenu i interpretaciju INSIGHTS MDI profila ličnosti.
Ona je tokom seminara govorila o praktičnim alatima i strategijama za razumijevanje i unapređenje ESI vještina, koje se mogu primjenjivati samostalno, kao i u timovima.
Đurović je istakla da bi privrednici trebalo da se fokusiraju na razvoj emocionalne i socijalne inteligencije kroz svakodnevne poslovne aktivnosti i edukaciju. To će im pomoći da budu uspješniji u današnjem konkurentnom okruženju i da postignu dugoročni poslovni uspjeh.
– Emocionalna inteligencija se smatra vještinom koja može poboljšati odnose na radnom mjestu, učiniti menadžment efikasnijim i dovesti do bržeg rješavanja problema – kazala je ona, dodajući da nivo emocionalne i socijalne inteligencije određuje koliko dobro komuniciramo sa svojim kolegama i kako se ponašamo na poslu.
Prema njenim riječima, osobe sa visokim nivoom emocionalne inteligencije uspješnije su u liderskim ulogama i bolje upravljaju timovima, dok neki menadžeri za zapošljavanje posebno vrednuju emocionalnu inteligenciju kod kandidata za posao.
– Moglo bi se zaključiti da osobe sa razvijenom emocionalnom i socijalnom inteligencijom, imaju i imaće sve veću konkurentsku prednost – istakla je Đurović
Ona je kazala da se emocionalna i socijalna inteligencija mogu poboljšati vježbom i treningom, samorefleksijom i povratnim informacijama od kolega, šefova, trenera ili mentora.
Kako je navela, to je posebno korisno na radnom mjestu, gdje se međuljudski odnosi oslanjaju na zdravu komunikaciju, međusobno razumijevanje i saradnju.
– Postati svjesniji sebe znači prepoznati svoje emocije i način na koji one utiču na naše odluke ili interakciju s drugima. Drugi korak je da naučimo da regulišemo ili upravljamo svojim emocijama kako bismo mogli da izaberemo odgovarajuće načine da ih izrazimo. Još jedan važan korak je fino podešavanje naših socijalnih vještina i učenje da komuniciramo efektivno i empatično – istakla je Đurović.
Prema njenim riječima, kompanije koje razumiju da je ulaganje u razvoj emocionalne inteligencije neophodno i koje ulažu u edukaciju svojih zaposlenih imaju bolju timsku saradnju, efektivnije upravljaju, otpornije su na promjene, a zaposleni su angažovaniji i zadovoljniji na poslu.
– Emocionalno inteligentni lideri sposobni su da razviju i održavaju poslovne odnose, što je ključno za uspješno poslovanje i povećanje prihoda. Oni su efikasniji u donošenju odluka, lakše upravljaju konflitima, fleksibilno reaguju na promjene, te pružaju vrhunske performanse u rješavanju problema i ostvarivanju poslovnih ciljeva – zaključila je Đurović.
Naredni seminar „Rodna ravnopravnost u biznisu i djelatnoj zajednici“, Privredna komora organizuje 1. februara, a predavač će biti prof. dr Nenad Vujadinović.