Aktuelni izazovi i perspektive upravljačkog računovodstva u Crnoj Gori
Privredna komora Crne Gore je 5. novembra organizovala seminar ,,Aktuelni izazovi i perspektive upravljačkog računovodstva u Crnoj Gori’’.
Cilj je bio da se unaprijedi praktično znanje u analizi informacija iz upravljačkog računovodstva, te produbi razumijevanje ovog značajnog informacionog izvora u kontekstu donošenja poslovnih i finansijskih odluka na dnevnom nivou.
Prema riječima Marge Koković iz Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, interne izvještaje koriste na prvom mjestu stejkholderi unutar organizacije.
-Ovaj segment računovodstva posebno je usmjeren na zadovoljenje informacionih potreba menadžmenta preduzeća radi donošenja odluka za praćenje i kontrolu poslovanja, i razvoja interne biznis strategije. Takođe i eksternim korisnicima za upoznavanje sa uspješnošću pojedinih segmenata i pojedinačnim doprinosom ukupnom uspjehu preduzeća kao cjeline – istakla je ona.
Predavač je bio prof. dr Vladan Martić, koji je angažovan je na Univerzitetu Mediteran, kao rukovodilac master i doktorskih studija. Pored akademskog angažmana od 2012. godine, predavač je na Institutu računovođa i revizora Crne Gore, a od 2017. Godine je angažovan i kao predavač na računovodstvenoj grupi predmenta, u okviru obuke računovođa u državnoj upravi Crne Gore. Konsultant je iz menadžmenta i implementacije poslovnih informacionih sistema za domaće i regionalne kompanije. Obavljao je dužnost generalnog direktora Direktorata za logistiku u Ministarstvu odbrane.
Martić se tokom seminara osvrnuo na značajne promjene koje su oblikovale upravljačko računovodstvo u modernom poslovanju. Analizirao je savremene tehnike finansijske analize, te ukazao na važnosti ESG izvještavanja, kao i neophodnosti unapređenja internih i eksternih izvještaja.
Posebno je naglasio važnost strategije kompanije, čime se skreće pažnja na imperativ razumijevanja poslovnog modela kompanija kako bi se omogućilo precizno donošenje odluka i stvaranje konkurentske prednosti.
– Potrebno nam je da znamo politike kompanije vezano za diferencijaciju, određivanje cijena i kontrolu troškova da bismo uradili finansijsku analizu što kvalitetnije – istakao je on.
Govoreći o ESG (Environmental Social Governance) izvještavanju kao izvoru konkurentske prednosti, profesor Martić je istakao da ono nije samo formalnost, već način da se kroz transparentnost i odgovornost kompanija diferencira u tržišnom okruženju.
-ESG uključuje širok spektar tema, od klimatskih promjena do upravljanja otpadom, što su sve aspekti na koje savremene kompanije moraju obratiti pažnju – naglasio je on.
Na kraju, apostrofirao je važnost organizacijske kulture i stalne prilagodljivosti i učenja.
–Ne možemo riješiti problem istim načinom razmišljanja koji ga je stvorio. Suočavanje sa savremenim izazovima zahtijeva neprekidno učenje i prilagođavanje – kazao je on, istakavši da organizacijska struktura mora biti fleksibilna, sa timovima spremnim na promjene i inovacije, kako bi se poslovanje održalo u konkurentskoj prednosti.
Na seminaru je takođe govorio Veseljko Mandić, dipl.ing. i lider sa internacionalnim iskustvom, te višedecenijskom praksom u upravljanju kompleksnim IT projektima.
Učesnici su tokom predavanja imali priliku da dobiju nove uvide, alate i praktične tehnike za prilagođavanje sve većim zahtjevima tržišta. Time su postavljeni temelji za uspješno upravljanje poslovanjem u skladu s najboljim svjetskim praksama i povećanje konkurentske otpornosti na buduće izazove.