Izazovi konkurencije u transportu i logistici
Privredna komora organizovala je 6. septembra seminar na temu „Efikasna konkurencija – posebni izazovi u sektorima transporta i logistike“.
Ovo predavanje dio je projekta pod nazivom „Povećanje kapaciteta institucija za usklađivanje i implementaciju EU acquis-a u oblasti konkurentnosti i inovacija“ koji sprovodi EPRD konzorcijum.
– Politika i pravo konkurencije imaju poseban značaj i na područjima koja su za ekonomiju i društvo od izuzetne važnosti i bez kojih se ne može zamisliti normalno funkcionisanje, a to se posebno odnosi na sektore transporta i logistike – istakao je u uvodnom obraćanju Aleksandar Mitrović, sekretar Odbora udruženja saobraćaja u PKCG.
Na području transporta i time povezanih usluga Crna Gora nije pošteđena određenih izazova, kako na području klasične konkurencije, tako i državnih pomoći. Ulaganja u modernizaciju željezničkog transporta, istovremeno povezanih sa drumskim transportom, posebne okolnosti u vezi sa pomorskim transportom i pravilima EU, poštovanje obaveza za lučke usluge, pomorski transport i povezanim agencijskim uslugama, i posebna pravila u avio transportu kao i pravila u sektoru logistike su samo neke od tema, koje su predstavljene na ovom seminaru.
Predavač je bio Andrej Plahutnik, vođa projekta i senior ekspert za konkurenciju.
On je tokom predavanja posebno naglasio da tržišni učesnici, poput kompanija i država, mogu ograničiti konkurenciju na različite načine.
Kako je istakao, tržišni učesnici često ulaze u ograničavajuće sporazume, zloupotrebljavaju dominantnu poziciju ili se bave koncentracijama koje isključuju efikasnu konkurenciju. S druge strane, naglašava on, država može doprinijeti narušavanju tržišnih uslova kroz ulazne barijere, diskriminaciju i netransparentnu politiku državnih pomoći.
– Ovi faktori direktno utiču na tržišnu dinamiku i stvaraju prepreke za efikasnu konkurenciju, a ključni za razumijevanje tržišne borbe i moraju se adresirati na sistematičan način – naglasio je on.
Plahutnik je takođe govorio o osnovnim principima politike konkurencije, uključujući zabranu ograničavajućih sporazuma i zloupotrebu dominantnog položaja. Pored toga, istakao je važnost kontrole državnih pomoći i koncentracija (preuzimanje kontrole, pojedinačne ili zajedničke nad drugim preduzećem), naglašavajući da konkurencija mora biti ravnopravna i poštena za sve učesnike na tržištu. On je napomenuo da politika konkurencije ne smije podržavati diskriminaciju, već mora osigurati pravedne uslove.
Jedna od važnih tema bila je i zloupotreba dominantnog položaja kroz različite oblike kao što su dogovori o cijenama, namještene ponude u javnim nabavkama (bid-rigging), te održavanje maloprodajnih cijena (RPM). Plahutnik je naveo da se ovi oblici narušavanja konkurencije moraju efikasno otkriti i sankcionisati, a ključnu ulogu u tome ima program imuniteta koji podstiče otkrivanje kartela.
– Jedan od najefikasnijih načina za borbu protiv kartela je kroz programe imuniteta, koji omogućavaju preduzećima da sarađuju sa vlastima u zamjenu za ublažavanje kazni – poručio je on.
Kada je riječ o državnoj pomoći, Plahutnik je predstavio pet osnovnih pravila koja su važna za njenu pravilnu primjenu. Istakao je da državna pomoć mora biti izuzetak, vremenski ograničena, degresivna i usmjerena na razvoj.
– Pomoć ne smije služiti za održavanje statusa quo, već mora podsticati konkurentnost kompanija na tržištu. Konkurencija je pravilo, dok pomoć može biti isključivo u izuzetnim slučajevima – naglasio je on.
Govoreći o relevantnim tržištima, Plahutnik je objasnio da se tržišta definišu na osnovu zamjenjivosti proizvoda i usluga, kao i geografskih područja gdje učesnici na tržištu djeluju pod sličnim uslovima konkurencije. Kontrola koncentracija je neophodna kako bi se spriječile one koje bi značajno narušile tržišnu efikasnost. Iako stvaranje ili jačanje dominantnog položaja nije samo po sebi razlog za zabranu koncentracije, Plahutnik je naveo da države moraju pažljivo pratiti takve procese kako bi se očuvala fer konkurencija.
Kroz primjere iz prakse, kao što su koncesije u transportu i državne pomoći u drumskom i željezničkom saobraćaju, on je pokazao kako pravilan pristup konkurenciji može značajno unaprijediti poslovno okruženje i ojačati tržišne uslove.
– Crna Gora mora nastaviti sa harmonizacijom zakonodavstva sa EU acquis-om i graditi administrativne kapacitete kako bi osigurala primjenu konkurentske politike na terenu – zaključio je Plahutnik.
Nakon predavanja, uslijedila je diskusija tokom koje su učesnici imali priliku da postave pitanja koja su se odnosila na konkretne izazove u primjeni pravila konkurencije u transportnom sektoru, uključujući specifične situacije u Crnoj Gori. Razmatrane su teme kao što su strategije za prepoznavanje i borbu protiv kartela u različitim granama transporta, kao i primjena državnih pomoći u skladu sa EU pravilima. Andrej Plahutnik pružio je detaljne odgovore i dodatna objašnjenja, naglašavajući važnost transparentnosti i stalne evaluacije konkurentskih praksi kako bi se osiguralo efikasno tržišno okruženje.