Izazovi rada pod pritiskom u savremenom poslovanju
Privredna komora Crne Gore organizovala je 12. jula seminar na temu „Izazovi rada pod pritiskom u savremenom poslovanju“.
Predavačica je bila Dijana Raičković, terapeutkinja emocionalne i energetske transformacije (EET), Heal Youl Life trenerica i NLP praktičarka.
U ime Privredne komore, učesnike seminara pozdravila je Ksenija Đukanović, samostalna savjetnica u Sektoru za obrazovanje i kvalitet.
– Savremeno poslovanje i svakodnevne aktivnosti često doprinose preopterećenosti i hroničnom stresu. Danas ćete imati priliku da saznate više o rezilijentnosti, kao i načinima kako da ojačate psihološki imunitet u izazovima rada pod pritiskom u savremenom poslovanju – kazala je Đukanović.
Predavačica Raičković godinama drži interaktivna predavanja i obuke iz oblasti ličnog razvoja, a održala je i niz obuka za zaposlene u Skupštini Crne Gore. Stalno je zaposlena kao profesorica crnogorskog jezika i književnosti u OŠ „Milorad-Musa Burzan“.
– Na današnjem predavanju upoznaćete se sa mnogim korisnim informacijama, strategijama, tehnikama i uvidima koji mogu u određenom vremenskom periodu vrlo efikasno da daju rezultate, ne samo kad su poslovni izazovi u pitanju, već i drugi životni segmenti. Za to je neophodna samorefleksija, potrebno je da proširimo svoje horizonte i hrabro iskoračimo iz zone poznatosti. Upravo je to ono čemu ćemo se danas posvetiti – kazala je predavačica.
Prema njenim riječima, osnova za stvaranje psihološke otpornosti su njegujući i podržavajući odnosi u porodici i van nje. Odnosi u kojima se razvijaju povjerenje i bliskost predstavljaju bazu za izgradnju emocionalne stabilnosti. Na rezilijentnost pojedinca utiču i povjerenje u svoje snage i sposobnosti, pozitivna slika o sebi, samosvijest, sposobnost da se izlazi na kraj sa snažnim osjećanjima i impulsima (emocionalna intaligencija).
Ona se takođe osvrnula na stres, ističući da je on uvijek povezan sa nekom emocijom. Kako je navela, i prijatni i neprijatni događaji kao i njihova tumačenja mogu biti izvor stresa, pojačanih emocija koje svojim intenzitetom utiču na povećanje hormona stresa u organizmu – kortizola i adrenalina. Pojačano lučenje ovih hormona dovodi do fizičke i psihičke iscrpljenosti, pada imuniteta i lakših ili težih bolesti.
– Na svaku situaciju možemo odgovoriti jednim od četiri izbora: Pronaći što je za vas dobro u toj situaciji (Šta dobijate ostajanjem u njoj?); promjena unutar situacije (Šta želite da se promijeni? Da li je moguće?); napuštanje situacije (Ono što dobijam nije dovoljno da ostanem) i ostajanje u situaciji uz negodovanje i gunđanje (Osjećaj nemoći i bijesa). Nikad ne budite gubitnik, već učenik ili pobjednik – navodi Raičković.