Saopštenje Eurochambres-a povodom krize u Ukrajini
Privredna komora Crne Gore izražava snažnu podršku i solidarnost prema kolegama u Privrednoj i industrijskoj komori Ukrajine, prema privrednoj zajednici i svim građanima Ukrajine. Kao članica Asocijacije privrednih komora Evrope – Eurochambres-a, Privredna komora Crne Gore, podržala je zajedničko saopštenje njenih članica povodom agresije na Ukrajinu. Saopštenje Eurochambres-a povodom krize u Ukrajini prenosimo integralno.
Predsjednik Eurochambres-a Luk Friden sazvao je jutros vanredni sastanak Odbora direktora, nakon sinoćnjeg samita Evropskog savjeta o krizi u Ukrajini. Eurochambres najoštrije osuđuje vojnu agresiju Rusije na Ukrajinu. Prvenstveno, ova ničim izazvana invazija suverene države dovodi u opasnost bezbjednost Ukrajinaca, kao što već sa žaljenjem možemo da konstatujemo.
Evropska mreža komora izražava snažnu podršku i solidarnost prema kolegama u Privrednoj i industrijskoj komori Ukrajine, prema preduzetničkoj zajednici zemlje i prema svim građanima Ukrajine. Ova agresija je takođe ozbiljna prijetnja evropskoj bezbjednosti i stabilnosti u širem smislu. Kao panevropska asocijacija privrednih i industrijskih komora, koja ima svoje članice ne samo u Ukrajini već i u Rusiji, Eurochambres je uvjeren da trgovina povezuje ljude, prevazilazeći političke ili kulturne barijere, povećavajući prosperitet i jačajući bezbjednost. Ali trgovina se oslanja na međunarodni poredak zasnovan na pravilima, koji postupci Rusije opasno narušavaju.
Komore podržavaju čvrst i veoma važan odgovor Evropske unije, uključujući ekonomske sankcije, na ovaj jednostrani čin rata Rusije. Sankcije EU se zaista uvode u koordinaciji sa međunarodnim partnerima. Eurochambres poziva da se ove mjere sprovode na fokusiran i efikasan način koji minimizira kolateralnu štetu po evropsku ekonomiju. Ne treba zanemariti činjenicu da je Evropa u cjelini još uvjek u ranoj fazi ekonomskog oporavka nakon pandemije, niti zanemariti uticaj rastućih troškova energije i poremećaja lanca snabdijevanja na naše kompanije.
Nacionalne komore pružaju neophodne savjete i pomoć kompanijama aktivnim u regionu i mnoge su u kontaktu sa Ukrajinskom komorom kako bi pružile podršku. Takođe pozivamo vladine institucije da zaštite preduzeća i kritičnu infrastrukturu od potencijalnih protivmjera, kao što su sajber napadi, dok komore rade sa članovima kako bi osigurale da ostanu na oprezu u odnosu na takve prijetnje.
Uvjerenje da smo zajedno jači bila je srž evropskog projekta od kraja Drugog svjetskog rata. Ovo uvjerenje mora da oblikuje naš odgovor na postupke Rusije i naše napore da podržimo Ukrajinu u ovim najtežim vremenima.