Radionica „Rezultati procjene usklađenosti električnog i mašinskog sektora Crne Gore sa EU regulativom“
Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ) u saradnji sa Ministarstvom ekonomskog razvoja i turizma i Privrednom komorom Crne Gore, organizovalo je 29. juna radionicu „Rezultati procjene usklađenosti električnog i mašinskog sektora Crne Gore sa EU regulativom“.
Radionica je organizovana u okviru projekta „EU4Business: Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji“, koji sprovodi GIZ u ime Vlade Njemačke i Evropske unije.
Cilj Projekta je harmonizacija sa zahtjevima Evropske unije, jačanje saradnje i slobodne trgovine u okviru CEFTA-e, kao i obezbjeđivanje usklađenosti proizvoda na tržištu sa relevantnim evropskim zahtjevima, kako bi bili sigurni za potrošače. Specifični ciljevi projekta su unapređenje trgovine i tokova roba i usluga u Regionu putem konvergencije standarda u skladu sa pravnom tekovinom EU, kao i jačanje sistema infrastrukture kvaliteta.
U pozdravnoj riječi, Slavica Pavlović, direktorica Sektora udruženja Privredne komore Crne Gore, istakla je važnost organizacije radionice za privredu i promociju kvaliteta.
– Ovo je jedan od događaja koji Komora organizuje u cilju promovisanja kvaliteta i primjene standarda. Usvajanjem standarda, privreda podiže kvalitet proizvoda i usluga, te konkurentnost na domaćem i inostranim tržištima – rekla je Pavlović.
Dragan Vukčević, načelnik Direkcije za zaštitu konkurencije, unutrašnju trgovinu i infrastrukturu kvaliteta u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma kazao je da se skup prije svega odnosi na sektor prerađivačke industrije, odnosno skup proizvoda koji potpada pod „C“ označavanje.
– U oktobru treba da dođe ocjenjivačka misija Evropske komisije i postoje naznake da možemo privremeno zatvoriti pregovaračko poglavlje 1 koje se odnosi na slobodu kretanja roba. Da bi to nešto značilo, potrebno je da privučemo strane investicije u prerađivački sektor, ali takođe su interesantne i unutrašnje – kazao je Vukčević.
U okviru Projekta je urađeno istraživanje stanja na tržištima CEFTA regiona i prikupljeni su podaci od institucija, tijela za ocjenjivanje usklađenosti i proizvođača, u kojem su učestvovale i crnogorske firme iz elektro i mašinskog sektora. Nakon analize podataka, utvrđene su razlike u odnosu na evropsku regulativu i praksu i definisani prijedlozi mjera za unapređenje i dalje približavanje punom ispunjenju evropskih zahtjeva.
Katarina Vitezović iz GIZ-a predstavila je rezultate istraživanja učesnicima radionice – predstavnicima institucija sistema infrastrukture kvaliteta, proizvođačima iz sektora električnih proizvoda koji potpadaju pod EU direktive koje se odnose na elektromagnetsku kompatibilnosti i opremu namijenjenu za upotrebu u okviru određenih granica napona, proizvođačima iz mašinskog sektora koji potpadaju pod EU direktivu o mašinama, kao i uvoznicima i distributerima proizvoda na koje se odnosi ova evropska regulativa.
Na radionici je ocijenjeno da, između ostalog, nijesu sve potpisnice CEFTA sporazuma uskladile svoje zakonodavstvo sa pravnom tekovinom EU u pomenutim oblastima, te da upotreba i prihvatanje oznaka usaglašenosti nijesu harmonizovane u regionu. Aktivnosti tržišnog nadzora nijesu usklađene, niti koordinirane na regionalnom nivou. Zajednička baza podataka o opasnim proizvodima koju bi koristile sve članice CEFTA još ne postoji, niti sistemski putevi za komunikaciju o neusklađenim proizvodima.
– Preporuka je da sve CEFTA strane usklade svoju legislativu sa EU direktivama, kao što su LVD (2014/35/EU), EMCD (2014/30/EU) i MD 2006/42/EC – navodi se u istraživanju.
Aktivni učesnici događaja, bili su i predstavnici svih institucija iz sistema infrastrukture kvaliteta: Instituta za standardizaciju – Neško Šćekić, Akreditacionog tijela – direktorica Anita Krulanović, Zavoda za metrologiju – pomoćnik direktorice Zoran Ćetković i Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore – Marina Radulović, glavna tržišna inspektorka i Marina Janković, koji su prezentovali svoj rad u ovim oblastima i pružili dodatne informacije o podršci privrednim subjektima u oblasti trgovine na lokalnom tržištu.
Aktivnosti Privredne komore Crne Gore u oblasti standarda i kvaliteta prezentovala je Marga Koković, sekretarka Koordinacionog odbora za kvalitet.