Prostorni plan Crne Gore do 2040 – Koncept prostornog plana
Okrugli sto „Prostorni plan Crne Gore do 2040 – koncept prostornog plana“ organizovan je u Privrednoj komori 30. januara u saradnji sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
Skup je realizovan sa ciljem da se prezentuju prirodni potencijali u sektorima poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede i rudarstva, te da se sa predstavnicima privrede iz ovih oblasti razmijene mišljenja u cilju održivog razvoja navedenih djelatnosti, a time i korišćenja i uređenja prostora. Koncept plana predstavlja jednu od faza u izradi Prostornog plana Crne Gore kojim treba definisati ciljeve razvoja, namjene i uređenja prostora koji će biti verifikovani u daljem postupku kroz proces izrade Nacrta plana, Javne rasprave i usvajanja Plana.
Direktorica Sektora udruženja Privredne komore Slavica Pavlović, u pozdravnoj riječi, istakla je da prostorno planiranje predstavlja jedan od ključnih instrumenata za uspostavljanje dugoročnog i održivog okvira za socijalni, teritorijalni i ekonomski razvoj, te apostrofirala značaj privrede za kreiranje planskih dokumenata primjenjivih u praksi.
Marina Izgarević Pavićević, v.d. generalne direktorice Direktorata za planiranje prostora i informacione sisteme u Ministarstvu ekologije, informisala je da je izrađen Koncept prostornog plana koji je dat na prethodno učešće javnosti, fazu koja traje do 6. februara. Ona je pozvala zainteresovane strane – državne institucije i privredu da dostave inpute, kako bi prostorni plan bio što kvalitetniji. Prema njenim riječima, Ministarstvo će se angažovati da ovaj dokument bude završen u kratkom roku.
Privrednici su bili u mogućnosti da od mr Svetlane Jovanović, prostorne planerke, rukovoditeljice Radnog tima za izradu PPCG čuju o ključnim strateškim planskim porukama iz Koncepta plana, mogućim planskim rešenjima, efektima planiranja, kao i o potencijalima, ograničenjima, mogućim izazovima u načinu korišćenja prostora i razvoju različitih privrednih djelatnosti. Prema njenim riječima, jedan od najvažnijih ciljeva Prostornog plana je uravnotežen regionalni razvoj, jače povezivanje Sjevernog regiona sa Centralnim i Primorskim, održivo korišćenje prirodnih resursa, razvoj infrastrukture, posebno saobraćaja kao preduslova za brži razvoj privrednih djelatnosti i valorizacija potencijala u Sjevernom regionu. Istakla je potrebu unapređenja poljoprivrede i očuvanje, zaštitu i održivo gazdovanje šumama, povezivanje sektora poljoprivrede sa turizmom, očuvanje sela i plansko zaustavljanje veoma izraženih negativnih demografskih trendova u Sjevernom regionu države.
Učesnici okruglog stola, predstavnici privrede, radnog tima i lokalnih samouprava, naročito su apostrofirali neophodnost potpunije valorizacije potencijala sjevera države, te diversifikacije djelatnosti kako bi se kreirala nova radna mjesta u susret ispunjavanju evropske zelene agende i rješavanja izazova depopulacije ovog područja. Zaštita životne sredine svakako je prioritet, ali je neophodan razvoj i valorizacija potencijala, što je praska i u zapadnoj Evropi. To je predloženo i u Konceptu plana kroz scenario održivog razvoja, koji podrazumjeva intenzivan razvoj na temelju „zelene politike“, koji je prostorno i ekološki prihvatljiv. Takođe je ukazano na neophodnost usklađivanja razvojnih strategija koje se često odnose na isti prostor i u svojevrsnom su konfliktu.
Crnogorske šume su nepravedno zapostavljene kao resurs, rečeno je na skupu, naročito s obzirom na prostor koji zauzimaju. Da bi ovaj potencijal bio adekvatno iskorišćen, neophodno je unapređenje planiranja, jer se bez planskog dokumenta u šumarstvu operativno ništa ne može uraditi.
Očuvanje i zaštita poljoprivrednog zemljišta od degradacije i pretvaranja u građevinsko je od izuzetne važnosti, smatraju učesnici okruglog stola. Takođe ukazuju na važnost da se striktno poštuje namjena zemljišta, naročito vodnog, kako ne bismo imali problema sa vodoizvorištima i rizicima koji su izraženi pri poplavama kao što su se u ovom periodu dogodile.
Ističe se potreba da se lokalne zajednice proaktivno uključe u procese planiranja, kao i sve druge zainteresovane strane, ocijenili su učesnici okruglog stola. U izradu plana uključeni su i predstavnici svih opština Crne Gore.
Ovo je bio prvi od dva planirana okrugla stola na ovu temu. Drugi skup će biti usmjeren na sektore saobraćaja, turizma, energetike, te marikulture i planiran je za 3. februar, takođe u Privrednoj komori Crne Gore.