Promocija Javnog poziva za dodjelu inovacionih vaučera
Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Fondom za inovacije organizovala 19. aprila promociju Javnog poziva za dodjelu inovacionih vaučera.
Poziv je otvoren 5. aprila, a osnovna namjena inovacionih vaučera je prenos znanja od strane naučnoistraživačke zajednice na mikro, mala i srednja preduzeća kojima je to znanje potrebno za unapređenje poslovanja i inovacionog potencijala.
Opredijeljena sredstva za dodjelu inovacionih vaučera iznose 100.000 eura, a po prihvaćenom vaučeru sufinansiranje iznosi do 8.000 eura za period realizacije do šest mjeseci.
Tanja Radusinović, direktorica Sektora za projekte u Privrednoj komori, kazala je da je interesovanje privrede za predstavljanje ovog javnog poziva izuzetno veliko, te da vjeruje da će Fond biti u mogućnosti da pruži podršku inovacionim procesima u privredi i na taj način snažno doprinese ekonomskom razvoju.
Bojana Femić-Radosavović, izvršna direktorica Fonda za inovacije Crne Gore, zahvalila je Privrednoj komori na uspješnoj saradnji, nazvavši je jednim od ključnih partnera Fonda od njegovog osnivanja. Ona je navela da je Fond za ovu godinu kreirao različite linije za programe podrške inovacionoj zajednici koji se odnose na inovacione vaučere i dodjelu kolaborativnih grantova za inovacije.
Femić je istakla da su inovacioni vaučeri jednostavan, brz i efikasan finansijski podsticaj namijenjen MMSP sa ciljem da se podigne nivo inovativnosti njihovih proizvoda i unaprijedi njihova konkurentnost na tržištu, koristeći specijalizovane usluge licenciranih naučno istraživačkih ustanova.
Ona je pozvala cijelu biznis zajednicu da aktivno sarađuje sa crnogorskim naučno istraživačkim sektorom, kako bi se ovi vaučeri u što većoj mjeri iskoristili, te da je krajnji cilji da poziv za inovacione vaučere bude konstantno otvoren kada se obezbjede veća sredstva.
Ivan Tomović, menadžer programa, Fond za inovacije Crne Gore predstavio je Javni poziv za dodjelu inovacionih vaučera, uslove učešća, kao i način prijavljivanja.
On je kazao da se na poziv mogu prijaviti mikro, mala i srednja preduzeća sa sjedištem u Crnoj Gori i u većinskom privatnom vlasništvu, pri čemu udio vlasništva velikog preduzeća ne smije biti veći od deset odsto.
Jednim vaučerom može pokriti najviše 80 odsto ukupnih troškova usluge koju pruža naučno istraživačka ustanova i može iznositi maksimalno osam hiljada eura. Korisnik vaučera u obavezi je da sufinansira preostali iznos ukupnih troškova usluge.
Jedan podnosilac prijave može dobiti najviše jedan inovacioni vaučer po osnovu ovog Konkursa. Podnosioci prijave koji zadovoljavaju kriterijume mogu da zatraže stručne usluge u okviru vaučera kod licenciranih naučnoistraživačkih ustanova kao prihvatljivih pružaoca usluga.
Prema riječima Tomovića, prihvatljive usluge se odnose na razvoj novih ili poboljšanje postojećih proizvoda (u odnosu na funkcije i kvalitet), procesa ili usluga; dokaz koncepta; studiju izvodljivosti; proizvodnju laboratorijskog prototipa; izradu demonstracionog prototipa; različite vidovi ispitivanja (u laboratoriji, u pilot postrojenju); validaciju tehnologije, te novih ili poboljšanih proizvoda, procesa ili usluga, kao i razvoj i uvođenje posebnog softvera za proizvod ili proces (u okviru razvoja proizvoda).
On je istakao da dodijeljeni vaučer mora biti iskorišćen od strane korisnika u periodu do šest mjeseci, od datuma kada se potpiše ugovor između Fonda i Korisnika. Inovacioni vaučeri će biti odobravani po hronološkom redosljedu pristizanja prijava, počevši od datuma objavljivanja Javnog poziva, a zaključno sa trenutkom utroška opredijeljenih sredstava u okviru Javnog poziva. Proces odobravanja vaučera vrši se unutar Fonda koji će obavijestiti svakog podnosioca prijave o ishodu, u roku od sedam radnih dana od datuma podnošenja prijave. Postupak prijave za Program se odvija putem portala Fonda: www.programifonda.me
Na kraju skupa, menadžeri Fonda za inovacije odgovarali su na pitanja i nedoumice zainteresovanih učesnika, te pojasnili sistem on-line prijava, kriterijume za evaluaciju, te proces zaštite intelektualne svojine podnosioca.