Predsjednica PKCG na Konferenciji „Moć žene“

Predsjednica Privredne komore dr Nina Drakić učestvovala je u radu Internacionalne konferencije ženskog preduzetništva, „Moć žene: Izazovi u razvoju ženskog preduzetništva na Zapadnom Balkanu i Istočnoj Evropi“, koju je 19. maja organizovalo Udruženje preduzetnica u podgoričkom hotelu „Bristol”.
Skup je upriličen povodom Svjetskog dana preduzetnica koji se od 2001. godine proslavlja svakog trećeg petka u maju, ali i decenije obilježavanja ženskog preduzetništva u našoj zemlji. Prethodio je dodjeli nagrada uspješnim ženama koje doprinose razvoju preduzetništva u Crnoj Gori, Regionu i Evropi. Učestvovali su predstavnici Vlade, diplomatskog kora i privrednice/i.
O izazovima razvoja ženskog preduzetništva govorile su istaknute žene iz zemalja Zapadnog balkana i Ukrajine, i to na teme umrežavanja, alternativa i povezivanja tržišta, izazova i dobre prakse, te jačanja kapaciteta poslovnih organizacija koje se bave ženskim preduzetništvom.
Predsjednica Drakić je istakla da Privredna komora kontinuirano radi na afirmaciji i promociji ženskog preduzetništva, pružajući podršku jačanju njihovog ekonomskog potencijala.
– S pravom vjerujemo da je taj potencijal ogroman, baš kao i značaj privrednog osnaživanja žena za razvoj i ukupni prosperitet našeg društva – rekla je ona.
Istakla je da se Komora pridružila Evropskoj kapiji za žensko preduzetništvo WeGate, koju je EK osnovala kako bi se omogućila veća vidljivost preduzetnica i njihovo umrežavanje preko jedinstvene platforme, trenutno najaktivnije za preduzetnice. Takođe, već godinama funkcioniše njen Koordinacioni odbor za žensko preduzetništvo, okupljajući uspješne preduzetnice, predstavnice Vlade i brojnih institucija, kao i NVO sektora, razmatra aktuelne teme iz sfere biznisa, planira i učestvuje u organizaciji sajamskih nastupa, promocije i edukacije. Komora ažurno i kontinuirano analizira položaj žena u biznisu, prateći i pomažući istraživanja koja su relevantna za uspješno sprovođenje sistemskih aktivnosti u ovoj oblasti.
Komora je aktivno učestvovala i u izradi nacionalnih strateških dokumenata u ovoj oblasti, uspostavila nagradu za najuspješniju preduzetnicu, odnosno vlasnicu biznisa, kao i podkast PODROOM, u saradnji sa ProAct hubom. Takođe je istakla i snažan doprinos Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma preko programskih mjera usmjerenih na podršku ženama u biznisu, zatim IRF-a, kao i lokalnih uprava. Sve to je rezultiralo unapređenjem poslovnog okruženja za žene u Crnoj Gori tokom posljednje decenije, kao i tome da danas imamo blizu 22% privrednih subjekata koje su u vlasništvu žena ili njima upravljaju žene.
– Prema izvještaju OECD-a „Indeks politika za mala i srednja preduzeća“ iz jula prošle godine, Crna Gora je ostvarila najveći napredak u oblastima cjeloživotnog učenja i ženskog preduzetništva. Dakle, koncept ženskog preduzetništva u Crnoj Gori razvija se kao povoljan globalni trend – podsjetila je Drakić.
Izrazila je uvjerenje da je pred nama vrijeme za bolju promociju doprinosa žena u istraživanju, inovacijama, i uopšte u nauci – čemu u budućnosti treba posvetiti više pažnje, i uložiti više energije pa i sredstava.
– Kroz sistemsku podršku ovim aktivnostima, direktno se utiče na smanjenje nezaposlenosti i uključivanje svih potencijala društva u funkciju ekonomskog napretka. Na tom putu računajte na Privrednu komoru kao pouzdanog institucionalnog partnera – zaključila je predsjednica PKCG.
U uvodnom dijelu konferencije govorili su Edita Dautović, predsjednica Udruženja preduzetnica Crne Gore, dr Evelina Prvanova – Zanatska komora Koblenz/ Njemačka, Boris Mardonović, izvršni direktor Zanatsko-preduzetničke komore, Miriam Schulze, direktorica Saveznog udruženja preduzetnica u zanatstvu – UFH i rukovoditeljica referata Centralnog udruženja njemačkog zanatstva – ZDH, doc. dr Olivera Blagojević, Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Dragana Bukvicki Todosijević – Access to Finance Manager.
U okviru Konferencije organizovane su dvije panel diskusije.
Na temu “Institucionalna podrška ženskom preduzetništvu u Regionu” govorile su ekspertkinje iz jugoistočne Evrope i Ukrajine: Larisa Tsygan, Industrijsko-trgovinska komora Černjigev/Ukrajina, Ariola Shehaj, ekspertkinja za žensko preduzetništvo iz Albanije, Suzana Mitrović, savjetnica u Zavodu za zapošljavanje u gradskoj upravi, Sanija Murati, direktorica Balkan Women Association i Savjetničke kuće za žene – Lady, Ana Šebek, Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma Crne Gore, dok je moderator bio Emil Vasilev, koordinator projekta za zapadni Balkan i Ukrajinu, HwK Koblenz.
Panel posvećen pričama preduzetnica obilježila su izlaganja Nemše Nelke Omerhodžić, Merkator Bijelo Polje, Milice Rajković, profesorice, prevoditeljke, preduzetnice, Anite Radulović, RACC doo Bar, Tatjane Andelković, Radio S, dok je moderatorka bila Branka Čvorović.
Događaj je okončan svečanom večerom i dodjelom nagrada „Power Women“ 2023.