Podrška podnosiocima prijava za kolaborativne grantove za inovacije
Fond za inovacije, u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, organizovao je 8. septembra radionicu na temu „Podrška podnosiocima prijava za kolaborativne grantove za inovacije“.
Radionica je omogućila zainteresovanima za učešće na Javnom pozivu za kolaborativne grantove za inovacije da dobiju odgovore na pitanja i dileme na koje nailaze tokom pripreme prijave projekta.
Podsjećamo, Fond je 28. juna objavio poziv čiji je predmet dodjela grantova za inovacije ukupne vrijednosti 670.000 eura, čija je osnovna svrha podsticanje saradnje mikro, malih i srednjih preduzeća sa naučnoistraživačkim ustanovama i/ili drugim MMSP u izradi i sprovođenju inovativnih projekata sa ciljem stvaranja novih proizvoda i usluga, kao i tehnologija sa značajnim, održivim budućim uticajem i tržišnim potencijalom. Zainteresovani učesnici mogu podnijeti projektnu prijavu do 27. septembra 2022. godine, a dokumentaciju mogu preuzeti sa sajta Fonda.
Direktorica Sektora za projekte Privredne komore Tanja Radusinović istakla je zadovoljstvo saradnjom koja traje od samog osnivanja Fonda za inovacije i rezultirala je organizacijom vrlo posjećenih događaja.
– Raduje što je sve više predstavnika MMSP na našim događajima, što pokazuje da bez obzira na krizu naša preduzeća prepoznaju potrebu za inovacijama i unapređenjem poslovanja – kazala je Radusinović.
Bojana Femić Radosavović, izvršna direktorica Fonda za inovacije Crne Gore, kazala je da su prepoznali važnost direktne komunikacije sa poslovnom zajednicom, kako bi se otklonile eventualne nedoumice koja MMSP mogu imati pri prijavljivanju za sredstva podrške. Podsjetila je da Fond za sada ima dva programa podrške, a odnose se na inovacione vaučere i dodjelu kolaborativnih grantova za inovacije. Zahvalila se UNDP-u koji Fondu pruža značajnu podršku za jačanje kapaciteta.
Predavači na radionici bili su Vladimir Vojvodić (UNDP konsultant Fonda za inovacije) i Mira Lopičić Zloković (menadžerka programa u Fondu za inovacije), koji su ukratko pojasnili kako se pripremiti za prijavljivanje na Javni poziv, te, između ostalog, govorili o propratnoj dokumentaciji, važnosti poslovnog plana i budžetiranju.
– Mi smo ovdje da vam pomognemo da sve što je potrebno upakujete na pravi način i izložite kvalitet svoje ideje, kako bi ona zatim išla na međunarodnu evaluaciju. Poslovni plan je ključni dokument gdje se navodi suština vašeg biznisa. On treba da sadrži koji problem rješavate i kako, vašu konkurentsku prednost, tržište, poslovni model, rizike, razvojni plan i tim koji će sve to realizovati – rekao je Vojvodić.
Prema njegovim riječima, poželjno je da projekti budu ambiciozni.
– Težnja nam je da podržimo projekte koji mogu da ostvare 10, 50 ili 100 puta više u odnosu na uložena sredstva. Poslovni plan mora jasno da ilustruje šta je vaša konkurentska prednost. Ne želimo da finansiramo supstituciju uvoza i transfer tehnologija, već autentične ideje koje su bolje u odnosu na tržišni standard, kojima ste bolji u odnosu na konkurenciju. Treba da objasnite kako taj proizvod/usluga funkcioniše i koristi kupcu – da li im štedite vreme, utičete na efikasnost, povećavate prihode – kazao je, između ostalog, predavač.
Prema njegovim riječima, najčešće greške koje aplikanti prave su što navode da proizvod nema konkurenciju, da je potpuno unikatan, kao i kada smatraju da ne postoje rizici ili realizaciji projekta pristupaju sa premalom ambicijom.
Mira Lopičić Zloković govorila je o budžetu, odnosno određivanju i prezentaciji troškova projekta, pojasnivši koje su stavke i kako se popunjava tabela koja se predaje u okviru dokumentacije
– Važno je da objektivno predstavite planirane troškove, da ih adekvatno kvantifikujete i locirate u odnosu na vremenski period kada se planiraju dogoditi. Takođe je jako važno da date precizno pojašnjenje zašto je navedeni trošak potreban za projekat, to jeste kako će isti doprinijeti projektu samom, kako bi članovi Investicione komisije i u konačnome donosioci odluke opravdali njegovu svrsishodnost. – rekla je Lopičić Zloković.
Obuku je pratilo više od 60 učesnika u sali PKCG i preko online platforme, a za sve koji nijesu bili u mogućnosti da učestvuju, snimak obuke biće dostupan i na sajtu Fonda za inovacije.