Osnažiti saradnju PKCG i IOM na pitanjima migracija
Potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Nikola Vujović razgovarao je 27. jula sa Vladimirom Gjorgijevim, šefom Misije Međunarodne organizacije za migracije IOM, dijela Sistema Ujedinjenih nacija, o mogućnostima razvijanja saradnje među ovim institucijama.
Riječ je o vodećoj međuvladinoj organizaciji koja od 1951. godine promoviše humane i regularne migracije na korist svih i uključuje 175 država članica, a prisutna je i u više od 100 zemalja.
Potpredsjednik Vujović predstavio je Privrednu komoru, krovnu poslovnu asocijaciju koja u cilju unapređenja ambijenta za poslovanje zastupa interese cjelokupne crnogorske privrede pred donosiocima odluka. Posebno je apostrofirao važnost saradnje Privredne komore sa brojnim međunarodnim institucijama, među kojima i sa Organizacijom Ujedinjenih nacija.
On se tokom razgovora posebno osvrnuo na migracije izazvane agresijom Rusije na Ukrajinu, koje su u našu državu dovele oko 80 hiljada stanovnika sa tog područja. Kada se uzme u obzir i priliv stanovništva iz drugih država, procjena je da je Crna Gora domaćin za 120.000 migranata što čini veliki procenat u odnosu na broj stanovnika.
Šef Misije IOM Gjorgijev pohvalio je evidentan razvoj Crne Gore posljednjih decenija, ističući da je u narednom periodu potrebno uložiti dodatne napore kako bi se naša država pridružila EU. On je informisao potpredsjednika da IOM sarađuje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova na projektu unapređenja graničnog menadžmenta, te da je takođe okrenut razvojnim migracijama, odnosno promovisanju potrebe da dijaspora bude snažan činilac razvoja ekonomija matičnih država, kroz ulaganje u biznise.
– Potrebno je raditi više kako bismo ohrabrili dijasporu da više doprinese razvoju zemlje porijekla kroz biznise, a ne samo pomaganjem familijama. Ima pozitivih primjera da se posljednjih otvaraju biznisi dijaspore i to bi trebalo više promovisati – smatra Gjorgijev.
Takođe, ukazao je na značaj koji migracije mogu imati na rješavanje problema nedostatka radnika i naveo pozitivne primjere u Sjevernoj Makedoniji gdje Indijci rade u poljoprivredi, mljekarskoj i tekstilnoj industriji. Sagovornici su se saglasili da je neophodno unaprijediti procedure zapošljavanja stranaca kako bi se na ovaj način prevazišao problem deficita radnika u pojedinim sektorima crnogorske privrede. Gjorgijev je s tim u vezi predložio da se organizuje studijska posjeta Hrvatskoj i razmijene znanja o tome kako je ta država rješavala ovo pitanje.
Sagovornici su se na kraju sastanka saglasili da je izuzetno važno unaprijediti komunikaciju između Komore i IOM, kao i da postoji značajan potencijal za saradnju u zajedničkom interesu.
– Privredna komora je otvorena za saradnju i može biti pouzdan partner na realizaciji projekata koje realizuje IOM kao i druge organizacije iz Sistema Ujedinjenih nacija – zaključio je potpredsjednik Vujović.